h 12 NIEUWS De Escape Rooms schieten als paddenstoelen uit de grond. De attractie waarbij je pas uit een krappe kamer mag als je alle codes hebt gekraakt, is immens populair. Benggg! De deur gaat dicht, in het slot, en de klok tikt. Nog maar 60 mi nuten om jezelf en de an deren uit een krappe ka mer te bevrijden. „We halen het niet, we halen het niet", kreunt doktersassistent Petra Ratsma (39). Zij en collega's Rachel in 't Groen, Diane Bijl en Andrea Tavares horen in de schemerige ruimte - tafel, oude radio, aanrecht met metalen pan nen - de klok door de speakers wegtik ken en moeten nog twee codes van de cijfersloten kraken voor ze 'Alcatraz' uit kunnen. Petra: „Kom, meiden, kom. We moeten wel eerder dan die andere groep zijn." Het team van een huisartsenprak tijk uit Oud-Beijerland heeft zijn jaar lijkse bedrijfsuitje in de twee 'Escape Rooms' op de zolderverdieping van een industrieel pand in Rotterdam. Een idee van huisarts Joost Kloppen burg (34). „Ik heb het één keer eerder gedaan en vond het hartstikke leuk." En Joosts team is de enige niet die deze week bij eigenaar Erik Woutersen (41) langskomt. Er staat nog een advocaten- club in de agenda, een groep van Ikea, een Duits bedrijf en de gebruikelijke feestjes voor vrienden of voetbalteams. Woutersen is al de derde onderne mer in de stad die zich op de trend heeft gestort en Rotterdam staat niet op zichzelf. Overal rukken de 'Break Out Rooms', 'Exit Rooms' of'Escape Challenges' op die bezoekers, allemaal op hun eigen manier, een 'zenuwslo pende, avontuurlijke en mysterieuze' groepservaring bieden waarbij je, door het oplossen van puzzels en raadsels, je binnen een uur (soms iets korter) uit een afgesloten kamer moet bevrijden. Volgens de 32-jarige ondernemer Eric Spring in 't Veld, pionier in Neder land, zijn er op dit moment zo'n 278 Es cape Rooms, maar dat kunnen er vol gende maand zo een paar meer zijn. „Ik ben zelf nog altijd een beetje ver baasd. Dat het zo snel zo populair zou worden." Het succes is zo groot dat er inmiddels zelfs verschillende vergelij kingssites bestaan waar bezoekers com mentaar achter kunnen laten. Spring in 't Velds Hongaarse vrien din en zakenpartner Dori Németh (28) kwam in 2012 op het idee na een be zoek aan haar geboorteland. „In Boeda pest bestonden op dat moment al ver schillende succesvolle Escape Rooms en zij dacht: hé, daar moet een markt voor zijn in Nederland. Ik vond het plan direct top." Zijn eerste 'Laboratoriumkamer' opende hij april 2013 in het Utrechtse Bunschoten, maar volgens hem nam het fenomeen pas een vlucht toen Mat- thijs van Nieuwkerk er in september 2014 in De Wereld Draait Door aandacht aan besteedde. „Toen kwamen er in 'Niet alle ruimten zijn even professioneel. Dus ik verwacht ook niet dat alle Escape Rooms overleven' heel korte tijd heel veel bij." De hype heeft volgens pionier Spring in 't Veld wel een nadeel: er zijn 'be hoorlijk wat cowboys' bijgekomen die denken snel geld te maken. „Niet alle ruimten zijn even professioneel. Dus ik verwacht ook niet dat alle bedrijven overleven." Zijn tip: check Tripadvisor en Facebookaccounts voor je er één re serveert. „Het is goed om even de reac ties van andere klanten te bekijken." Hij begrijpt de gretigheid van ande re ondernemers wel. Kamertje huren, kamertje inrichten, er een teamprijs van circa 100 euro per uur voor vragen: klinkt lucratief. „Maar als je er echt iets moois van wil maken, ben je er heel veel tijd, energie én creativiteit aan kwijt. Ik vergelijk het zelf met het bou wen van een Disneyattractie. Dat kan ook niet iedereen." De oorsprong van de Escape Room ligt in computerspelletjes als Myst, Es cape the Bathroom, Escape The Office. Spring in 't Veld: „Steeds meer échte dingen doen we virtueel. Of het nu bankieren is of winkelen. Maar in het geval van de Escape Room is juist iets uit die virtuele werkelijkheid de tastba re werkelijkheid in gekomen." Volgens de 27-jarige Victor van Doorn, eigenaar van 'Sherlocked' in de Beurs van Berlage in Amsterdam, laat het succes zich vooral door 'de beleve nis' verklaren. „Bij zoveel dingen die we doen zijn we eigenlijk alleen maar publiek. Of we nu een serie kijken, een film, of een toneelstuk. Maar hier zit je zelf middenin een verhaal. Sterker: je móét handelen. Dat is echt versla vend." 'Sherlocked' heeft het bekende uitgangspunt overigens omgedraaid. In Amsterdam moeten bezoekers een ruimte in komen in plaats van tut. Wat ook aanspreekt: het is een echt 'groepsding'. Van Doorn: „Het is toch heel anders dan dat je met een club vrienden naar de bios gaat. Dan zie je wel hetzelfde, maar onderga je het niet met z'n allen. Nu ontdek je allemaal dingen van elkaar. Dat de een goed kan rekenen, de ander heel creatief denkt. Of, natuurlijk, dat sommigen nogal ner veus van deadlines worden." Want dat moet wel even gezegd. Voor paniekvogels, of mensen die claus trofobisch zijn is het natuurlijk niet zo geschikt. Spring in 't Veld: „De meeste mensen zijn licht claustrofobisch. Er kijken bij ons altijd mensen via een ca mera mee en er is een noodknop. En dat gegeven alleen al is voor de mees ten genoeg om het toch te durven." Op de vierde verdieping in Rotter dam hoort doktersassistent Petra, nog steeds opgesloten in het schemerige 'Alcatraz', gegil en gejuich op de gang. Zij en haar collega's zitten nog op de al lerlaatste codes te rekenen en de ande re groep van de huisartsenpraktijk is er, hoorbaar opgelucht, al uit. Petra's team komt tijd tekort om de laatste cij fersloten te openen. Petra: „Balen!" Voor j e plezier een uur achter slot en grendel door Eefje Oomen Erik Spring in 't veld eigenaar Escape Room

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12