Boeven geplukt voor 143,5 miljoen 10 NIEUWS MISDAADGELD Het OM jaagt over de hele wereld achter criminele vermogens aan. „Dat geld is bedoeld voor de slachtoffers." De 143,5 miljoen is crimineel ver mogen dat onherroepelijk is afge pakt, zo meldt het Functioneel Parket. Ook is beslag gelegd op luxe goederen zoals een Ferrari, een speedboot en gouden Rolex- horloges. Daarnaast heeft het OM beslag gelegd op een recordbedrag aan geld. Op dit moment ligt er voor 1,4 miljard euro 'onder beslag': een stijging van 200 miljoen verge leken met 2014. Over die beslagen kan nog worden geprocedeerd. De onderzoeken in deze zaken lopen nog, dus het geld kan nog niet worden bijgeschreven. „We doen er alles aan om er voor te zorgen dat criminelen niet van hun geld kunnen genieten na het uitdienen van hun straf', zegt hoofdofficier Marianne Bloos van het Functioneel Parket. „Boven dien willen we verhinderen dat ze hun geld opnieuw investeren in criminele zaken." De grootste klapper is een be drag van 61 miljoen euro, dat het OM afgelopen jaar ontving na een regeling met SBM Offshore. Het bedrijf dat installaties voor de olie-industrie verkoopt, raakte be trokken bij een smeergeldschan daal in landen als Equatoriaal-Gui- nea, Angola en Brazilië. Eind 2014 ging het bedrijf in op een transac tie en sindsdien betaalde het in drie delen 192 miljoen euro. Een ander groot bedrag is een ontneming van 2,7 euro van drugs crimineel Michel P. uit Zoeterwou- de. Het kostte twaalf jaar procede ren - tot in cassatie - om het geld op de staatsrekening te kunnen bijschrijven. „We gaan net zo lang door tot we het hebben", zegt Bloos. Het Functioneel Parket ver zint elk jaar inventievere metho den om criminelen kaal te pluk ken. Er wordt intensief samenge werkt met partijen als de Belas- Op dit moment ligt er voor 1,4 miljard euro 'onder beslag': een stijging van 200 miljoen vergeleken met 2014 tingdienst, FIOD en gemeenten. „Per zaak bekijken we welke partij het meest geschikt is om een cri mineel aan te pakken." Ook tal van kleinere bedragen zijn afgelopen jaar afgepakt. Van opbrengsten uit straatroof tot dief stal met geweld via Marktplaatsad vertenties. Afgepakt crimineel ver mogen vloeit terug in de staatskas of gaat naar slachtoffers. In de misdaad gaat veel con tant geld om. Zoveel, dat professionele geldmachines dag en nacht aanstaan om biljetten te tellen. Na een tip uit de Vere nigde Staten houdt een observatie team van de politie in 2014 een be drijfspand in Capelle aan den IJs- sel in de gaten. Auto's rijden naar binnen en buiten. Als één van die auto's wordt gecontroleerd, ont dekt de politie ruim een miljoen in cash. De twee tassen die uitpui len van de eurobiljetten zijn ver stopt in een geheime ruimte tus sen de achterbank en de koffer bak, die met een afstandsbedie ning kan worden geopend. De be stuurder, een 49-jarige Belg, wordt aangehouden. Het bedrijfspand blijkt te zijn ingericht als een professionele geldcentrale. In een geïsoleerde ruimte ratelen telmachines. Na on derzoek blijkt dat in zeven maan den tijd ongeveer een kwart mil jard aan bankbiljetten door de ma chines is gegaan. Het Openbaar Ministerie wist criminelen in 2015 een recordbe drag van 143,5 miljoen euro afhan dig te maken. Soms gaat het om megabedragen, zoals de geldcen trale in Capelle. Soms gaat het om bedragen van nog geen 1.000 euro. Toch is hoofdofficier Marianne Bloos van het Functioneel Parket, die van afpakken van crimineel vermogen haar persoonlijke mis sie heeft gemaakt, net zo trots op de kleine visjes. Neem nu de twee mannen die mensen via Marktplaats van hun geld beroofden. Ze plaatsten een advertentie waarin een Macbook Pro werd aangeboden. Kopers van de fictieve laptop dwongen ze met geweld het geld af te geven. De twee moeten na ontnemingsmaat regelen ieder 1.491 euro terugbeta len. Bloos: „Zo'n zaak vinden wij net zo belangrijk als een waar mil joenen in omgaan." Wie zijn inkomen niet kan verkla ren, kan ook tegen de lamp lopen. Windhappers worden ze ge noemd. Mensen die in een dikke Mercedes rijden, maar geen offi ciële inkomsten hebben. Zoals een stel uit Barendrecht dat verdacht wordt van het wit wassen van honderdduizenden eu ro's. Bij huiszoekingen in Baren drecht en Rotterdam vond de poli tie in april vorig jaar 80.000 euro aan contant geld, een BMW, een Golf en een Harley Davidson. Bo vendien bleken de twee over dik ke bankrekeningen te beschikken. Inmiddels loopt een ontnemings procedure. „De boodschap is dat niemand mag genieten van crimi neel verdiend vermogen", zegt Bloos. „De status die daaraan hangt, moet worden afgenomen." Criminelen zijn bijzonder in ventief in het verbergen van hun vermogens. Dat stopt niet bij de landsgrenzen. Sommigen beschik ken over betaalpassen van buiten landse rekeningen, waarmee ze in Nederland pinnen of afrekenen. Zo werden in oktober vorig jaar elf verdachten van belastingont duiking gearresteerd. Behalve geld werd onder meer een Ferrari in be slag genomen. Eén van de verdach ten, een 69-jarige man uit Amster dam, moet volgens het OM 3,5 mil joen euro inleveren. Het opsporen van buitenlandse tegoeden vergt uithoudingsvermo gen, vertelt hoofdofficier Bloos. Onder de naam CARIN bestaat een netwerk van financiële speur ders over de hele wereld. „Het is belangrijk die contacten goed te onderhouden. Ze helpen bij lang durige processen." Zo'n zaak van de lange adem is een beleggingsfraudezaak rond zonne-energievelden in Spanje. Justitie heeft op verzoek van het Functioneel Parket voor ongeveer 1 miljoen euro beslag laten leggen bij de 57-jarige Fred K.. De man wordt verdacht van het duperen van vele beleggers. „We proberen alsnog zijn geld af te pakken. Dat geld is bedoeld voor de slachtof fers." Marianne Bloos is er van over tuigd dat de 'afpakmethode' crimi nelen het meest raakt. „We moe ten toe naar een situatie dat in elk politieonderzoek wordt bekeken wat de afpakmogelijkheden zijn", zegt ze. „Van officier van justitie tot rechercheur, iedereen moet die instelling hebben. Eigenlijk mag geen zaak de deur uit zonder dat het misdaadgeld wordt afge pakt." door Koen Voskuil Niemand mag van crimineel geld genieten' AMSTERDAM. De 'Plukze-aanpak' bewijst dat misdaad niet altijd loont. Vorig jaar werd 143,5 mil joen euro teruggepakt van crimine len. Dat is 7,5 miljoen meer dan in 2014. door Koen Voskuil Naast luxeauto's en veel geld werd afgelopen jaar ook een Harley Davidson in beslag genomen. Marianne Bloos, foto Marco Okhuizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10