Schaatspret in Kruiningen en Archeologen boekstaven Vlissingse vondsten Bouwverbod Loskade ZMF PZC Walcherse archeologen laten in twee boeken zien wat ze vonden bij hun opgravingen van oud Vlissingen. 8 ZEELAND Colofon 088-0561510 088-0139910 Brieven In de PZC (16-1) meldt gedepu teerde Schönknecht dat het kabi netsbesluit om bouwen op water keringen te versoepelen, in Zee land wordt ondervangen door het opnemen van het verbod in het omgevingsplan. Eerder nam minister Schultz al gas terug en had dijkgraaf Pop- pelaars erop gewezen dat voordat bouw wordt toegestaan, een breed overleg plaats moet vin den. Realiseert het kabinet zich dat in de laatste vijftig jaar om het vei lig stellen van de waterkeringen in de kustgebieden en langs de ri vieren te realiseren, enorme (fi nanciële) inspanningen zijn gele verd om bebouwing te verwijde ren, dan wel om het handhaven van bebouwing door extra dure voorzieningen mogelijk te ma ken? De Zeeuwse overheden moeten, naar ik meen, eveneens nadruk kelijk oog hebben voor de grote waarde die de waterkeringgebie- den hebben binnen het recreatie ve aanbod. Los van de eigendom vertegen woordigt dit alles een enorm ka pitaal dat in belangrijke mate het recreatieve aanbod, veelal koste loos, ondersteunt. Middelburger Kees Baan mag dan vinden 'dat op een loskade geen bomen thuishoren' (15-1), op de Middelburgse Loskade heb ben (ook) vroeger wel degelijk bomen gestaan. Je hoeft maar even rond te kijken op de digita le Beeldbank van de ZB en je ziet bomen in allerlei stadia van groei die de walkant van de Los kade sieren. Eind 19e eeuw ston den er, verder van het water van daan, kleine iepen. Enkele voor aanstaande stedelingen die daar toen huizen lieten bouwen, wil den van die boompjes af. Met als argument dat ze hinderlijk zou den zijn voor het 'laag plant soen' oftewel de jonge aanplant. Ik denk eerder dat de deftige be woners zich in hun uitzicht ge hinderd zagen. Het is dus niet zo zeer een kwestie van wel of geen bomen op de Loskade, maar van de - voor de diverse gebruikers - meest geschikte plaats. De heer Tjeu van Mierlo, lid van de ZMF, vindt de zestig meter hoge elektriciteitsmasten niet no dig voor een goede en veilige ka belverbinding met de windmo lens op zee. Volgens hem verpes ten deze masten het landschap (PZC i4-or-'i6). Wel is hij in voor windparken op zee, waar de ZMF probeert via een consortium een fors graantje subsidiegeld mee te pik ken, welke het zeegezicht en vei ligheid voor vogels en scheep vaartverkeer verpesten. M.a.w.: zodra er geld valt te verdienen is de ZMF blijkbaar overal voor in en vergeet waar zij zegt voor te staan. Een geval van draaikonten visie derhalve. VLISSINGEN. Nu de 700-jarige stad op het punt staat een nieuw aanzien te krijgen met het Schel- dekwartier houden ze woord. De Walcherse Archeologische Dienst (WAD) presenteert vrij dag twee nieuwe boeken die de Vlissingers van voorheen haast op het netvlies toveren: het kijk en leesboek Verhalen uit de Fles en het lijvige Van vissersdorp tot ha venstad. Het eerste boek vertelt op vlotte manier over de leefwijze van de Vlissingers in hoofdstuk ken die treffend vernoemd zijn naar de zaken waar het leven toen om draaide: Zout en Vis (4300-4572), Peper en Goud (1572-1648), Kralen en Kruit (1648-1795) en Staal en Beton (1795-1945). Heieen van der Hoogt schil derde bij elk tijdvak landschap simpressies: van de zoutziederij waar de Lange Zelke uit voort komt, met de Sint Jacobskerk in aanbouw op de achtergrond; van de Dokkershaven met het oor spronkelijke Beeldenhuis. Bijzonder zijn de stillevenfo to's van vormgeefster Nina Lin de Jaspers en Pieter Crucq. Zij dekten een tafel met de servies- resten uit de beerput van enkele adressen naar gelang de aanwij zingen over het menu in dat huishouden; zowel sober als overdadig. De fotografie heeft de sfeer van de oude meesters. Die tafel van de foto's, daar eet normaal het gezin van ar cheoloog Bernard Meijlink van de WAD aan. Maar dan zonder vissen en gevilde konijnen. Meij link is blij met de diversiteit van de neerslagen van het speur werk in de Vlissingse grond. „We hebben echt iets bijzonders uitgewerkt." Het archeologische verslag over de opgravingen in de wijk Groote Markt voor de nieuw bouw van l'Escaut leest als de ca talogus bij de Vlissingen 700- uitgave van Peter van Druenen, Vissers, Kapers, Arbeiders. Jeroen Oosterbaan en Arthur Griffioen beschrijven uitvoerig waar die kapers, arbeiders en vissers woonden in pril Vlissingen, in wat voor huizen en aan de hand van wat ze achterlieten in de af val- en beertonnen, wat ze aten en wat voor spullen ze bezaten. Bijna op bezoek Het wordt ook nog eens samenge bracht per perceel in het over zicht met de 'contexten'. Een hui seigenaar in het onderzochte ge bied kan prachtig herleiden hoe het er thuis aan toeging bij zijn „Het ijs is aan de zijkanten hele maal stuk getrapt", zegt Gijs van den Hoven. „De losgekomen schotsen zijn op de rest van de baan gegooid, net als een stel boomstammen." Volgens de ijsmeester hebben een paar schoolkinderen, die door getuigen waren gezien, in middels bekend het ijs kapot te hebben getrapt. „Maar ze zeggen niet met de schotsen te hebben gegooid. Enfin, het heeft geen zin om die discussie aan te gaan. We laten het er verder bij zitten. Het is gewoon jammer." Het was de bedoeling dat de ijsbaan vanmiddag open zou gaan. Daar is zeven centimeter voor nodig en maandagavond was het ijs al vier centimeter dik. „Maar het is over en uit, de scha de is onherstelbaar", stelt Van den Hoven. „De baan gaat deze week zeker niet meer open." Met warmer weer in aantocht is het überhaupt de vraag of er deze winter nog geschaatst wordt op de Oesterputten. De te leurstelling is dan ook groot. „Een paar onverlaten verpesten op deze manier de pret voor heel veel mensen, met name kinde ren", zegt voorzitter Jan Slabbe- koorn van de Stichting STAD, die de ijsbaan drie jaar geleden heeft aangelegd. Hij roept inwoners op alert te zijn op vernielingen. „De Oester putten liggen natuurlijk vrij afge legen, maar veel mensen laten daar hun hond uit. Ik hoop dat ze OPGRAVINGEN VLISSINGEN Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl P. van der Maas Julianastraat 6, Kortgene dr. A.P. de Klerk Park Overwater 5, Middelburg Jan Duin Leliëndaleweg 15, Burgh-Haamstede Geen krant ontvangen? Onze excuses Vragen over verhuizing of vakantie? Bezorgservice De PZC wordt van maandag t/m vrijdag voor 7.00 uur be zorgd en op zaterdag voor 7.30 uur. Heeft u een bezorg klacht? De bezorgservice is open van maandag t/m vrij dag tussen 7.00 - 17.00. Op zaterdag van 8.00 -12.00 uur. Ook kunt u 24 uur per dag uw bezorgklacht doorge ven via pzc.nl/geenkrant of 088-0561510. Klantenservice Wilt u een nieuw abonne ment, een vakantie of verhui zing doorgeven, uw abonne ment beëindigen of heeft u een andere vraag? Neem dan contact op met onze klanten service via 088-0139910, open van maandag t/m vrij dag van 8.00 - 17.00 uur. U kunt 24 uur per dag uw va kantie of verhuizing doorge ven via pzc.nl/service. t Abonneren Via pzc.nl/abonneren kunt u direct gebruikmaken van één van onze aanbiedingen. Of neem contact op met onze klantenservice voor een pas send aanbod. Een abonne ment op de PZC via automati sche incasso bedraagt €30,95 per maand, €89,85 per kwartaal, €174,50 per halfjaar en €341,50 per jaar. »PZC Edisonweg 37e Vlissingen Postbus 5046 4380 KA Vlissingen Telefoon: 0118-434000 redactie@pzc.nl BTW Nr.: NL001094592B01 KVK Nr.: 10017784 Redacties Telefoon: 0118-434000 redactie@pzc.nl Walcheren 0118-434021 walcheren@pzc.nl Bevelanden/Tholen 0118-434021 bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Schouwen-Duiveland 0118-434021 schouwen-duiveland@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen 0115-645740 zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Postbus145, 4530 AC Terneuzen Hoofdredacteur Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Commercieel directeur Tessa van Waarde Leveringsvoorwaarden Op alle abonnementen zijn leveringsvoorwaarden van toepassing. Deze kunt u nale zen via pzc.nl/service of opvragen via 088-0139910. t Advertenties Wilt u in de PZC adverteren neem dan contact op via 088-0139998 of ga naar persgroepadvertising.nl /regio Auteursrechten Alle auteursrechten en data bankrechten ten aanzien van de inhoud van deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbe houden. Deze rechten berus ten bij de PZC, c.q. de desbe treffende makers. Wet Bescherming Persoonsgegevens De PZC is een onderdeel van De Persgroep Nederland. De Persgroep legt abonneegege vens vast voor de uitvoering van de (abonnements)over- eenkomst. Deze kunnen ge bruikt worden om u te infor meren over diensten en pro ducten van de PZC en De Persgroep. Indien u hier geen prijs op stelt kunt u bellen met 088-0139910 of ga naar pzc.nl/service. Hoe leefden de 'Flessinghers? door Claudia Sondervan Tafel Wagenaarstraat Noord, foto Pieter Crucq Photography en Nina Jaspers door Rob Paardekam en Joeri Wisse THOLEN. Een paar zachte winters gooiden roet in het eten, maar drie jaar na de aanleg zou er einde lijk voor de eerste keer geschaatst kunnen worden op de nieuwe ijs baan op de Oesterputten in Tho- len. Tot zijn ontzetting trof de ijs meester gisterochtend echter een enorme ravage aan. Gasthuisstraat/ Slijkstraat Zware plaatwerkerij Breewaterstraat 13e eeuwse havengeul

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36