-1 NIEUWS 9 Herman du-Bois zat jaren onterecht gevangen voor de Puttense moordzaak. Nu is hij verdachte in een drugszaak. Zijn vrouw Anja schreef een boek over moeilijke jaren. Liters MDMA bij zoon van Du-Bois Voor Anja du-Bois is de gifbeker nog niet leeg. Haar man Herman zat ja renlang onterecht vast in de Puttense moordzaak. Nu wordt hij verdacht van betrokkenheid bij een xtc-ben- de. Vandaag verschijnt haar boek Nooit meer hetzelfde. In een doorsneerijtjeshuis in Putten zit Anja du-Bois aan de eet tafel. Achter haar, op de bank, zit Herman. Hij staart naar buiten en rookt een sigaretje. Dat doet hij het grootste deel van de dag. Her man is werkloos, net als Anja. Ze leven van een bijstandsuitkering. Ongewild, want de twee sollici teren zich al jaren een ongeluk. „Maar ja, dat stempel van de Put tense moordzaak raak je niet kwijt", zegt Anja. „En nu Herman wéér voor de rechter moet ver schijnen, kunnen we een baan wel vergeten." Herman du-Bois en zijn zwa ger Wilco Viets verdwenen in 1994 achter de tralies voor de moord op stewardess Christel Am- brosius. Na zeven jaar bleek de ver oordeling aan alle kanten te ram melen: de twee werden vrijgespro ken. Pas in 2008 pakte de politie na een DNA-match de échte moor denaar. Anja en Herman bouwden hun leven langzaam weer op. Maar dan, in 2014, gaat het helemaal mis. Herman wordt gearresteerd en zit negen weken in voorarrest. Hij vervoerde machines en grond stoffen voor de productie van harddrugs. Zelf zegt hij dat hij niet wist dat de spullen daarvoor werden gebruikt. „Ik schrok me kapot toen de poli tie voor de deur stond. Maar ik wist meteen dat hij er nooit diep in kon zitten. Dan had ik het echt wel gemerkt. We hadden dan veel meer geld moeten hebben. Ik ben niet bang, maar ik word hier wel verdrietig van. Alles komt weer te rug. Toen ik Herman die ochtend zag, dacht ik: waarom moet hij dit nou weer meemaken?" „Onze oudste zoon is verslaafd ge weest aan de drugs. Denk je dat Herman met die troep in aanra king wil komen? Echt niet. Hij had nooit het risico genomen. Hij wil nooit meer een gevangenis in. De laatste jaren pakte Herman al le klusjes aan. Hij ging tuintjes op knappen, huizen schoonmaken, loodsen uitruimen, noem maar op. Alles om maar een beetje geld te verdienen. „Een kennis die hij al van kinds af aan kent, vroeg hem om ijzeren bakken op te halen. En later moest hij ook jerrycans vervoe ren. Onkruidverdelger, zei die vriend. Dat hebben we nog bij ons in de tuin gegooid. We wisten echt niet dat het werd gebruikt om xtc van te maken. Herman is gewoon ontzettend naïef ge weest." „Ja, al een paar jaar. In de jaren dat Herman vastzat was er geen inko men en moest ik geld lenen van de bank om het hoofd boven wa ter te houden. Die schuld konden we dus meteen aflossen. „En toen zei de bank: ga nu Dit voorjaar staan Herman du-Bois, zijn zoon en tiental len andere verdachten te recht in de 'zaak Zilver', een omvangrijk rechercheonder zoek naar een landelijk ope rerende xtc-bende. Bij zijn zoon bracht Du-Bois tassen met zo'n 50 liter MDMA on der. Du-Bois zegt dat hij niet wist dat de inhoud van de tassen werd gebruikt voor drugsproductie. maar lekker op vakantie. We koch ten een huis en deden leuke din gen. Onze oudste zoon hebben we een auto gegeven. De jongste kreeg een pracht van een brom mer, net een motor. Zelf kocht Herman een Harley Davidson. En een fantastische jukebox. Dat kon allemaal. „Achteraf was die schadevergoe ding een vloek. Ze hadden dat geld nooit in één keer moeten ge ven. Het was beter geweest als ze Herman op een fatsoenlijke ma nier aan een baan hadden gehol pen. Als je een paar ton wint bij de Staatsloterij, krijg je meteen een adviseur en allemaal persoon lijke begeleiding. Maar wij niet. „Ik baal ervan dat ze het precie ze bedrag bekend hebben ge maakt. Wildvreemden kwamen aan de deur en we kregen telefoon tjes van mensen die ik niet kende. We leenden duizenden euro's uit aan kennissen uit het dorp die in geldnood zaten. Ik zie ze nog zo zitten, huilend bij ons in de tuin. Maar dat geld hebben we nooit te ruggezien." „Zijn karakter is totaal veranderd. Vroeger kon iedereen spontaan binnenvallen. Herman was een gangmaker, altijd in voor een praatje. Hij zag nooit het slechte in de mens. Nu is hij wantrouwig. Hij durft niet snel met onbeken den te praten. Ook voor onze twee zoons was het zwaar. Na ze ven jaar kwam er een vreemde man in huis. Herman had veel last van stemmingswisselingen. Ik wil de zo graag de oude Herman te rug. Maar die komt nooit meer te rug." „Omdat het houden van heel sterk is. Toen Christel Ambrosius werd vermoord, zat ik naast Her man op de bank. Daardoor wist ik zeker dat hij onschuldig was. En ik kende hem al vijftien jaar, hij zou nooit iemand pijn doen. We zeggen wel eens tegen elkaar dat God ons hiervoor heeft uitgeko zen. Andere mensen hadden dit niet aangekund. Onze jongens worden heel boos als ze dit lezen. Zij hebben niet zoveel met het ge loof. Die denken: wat is God voor klootzak dat hij ons dit aandoet? Ik snap dat wel hoor. Elk kind hoort op te groeien met zijn va der. Dat is van onze jongens afge pakt." „Heel belangrijk. Maar ik ga niet meer naar de kerk. Toen op televi sie bekend werd dat we een scha devergoeding kregen, werden we drie dagen later in de kerk aange sproken door het kerkbestuur. Die mensen hadden we nog nooit eer der gezien, maar nu wilden ze we ten hoeveel geld we aan de kerk gingen geven. Daar zakt je broek toch van af. Nou, zo heeft God de kerk niet bedoeld. „Ik ben helemaal geen zweve rig type. Maar door alles wat er nu gebeurt weet ik dat God ons helpt. Omdat Herman verdachte is in de ze drugszaak, krijgt hij voor het eerst begeleiding van een heel goe de reclasseringsambtenaar. Ook heeft hij recht op psychische on dersteuning. Na zijn vrijlating in 2002 kreeg hij alleen een trein kaartje om naar huis te gaan. Dat was het. Geen hulp, niks. Nu komt die hulp gelukkig wel op gang. Ik geloof dat we hier weer sterker uitkomen."affaire DINSDAG 19 JANUARI 2016 'Herman is ontzettend naïef geweest door Peter Winterman Herman hangt opnieuw een lange ge vangenisstraf boven het hoofd. Bent u daar bang voor? Bent u overtuigd van zijn onschuld? Na de vrijspraak in de Puttense moordzaak kregen jullie een schade vergoeding van bijna 9 ton. Is dat geld op? Anja en Herman du Bois. „Ik ben niet bang, maar ik word hier wel ver drietig van. Alles komt weer terug", zegt Anja. foto Rob Voss In uw boek beschrijft u dat Herman als een andere man terugkwam uit de gevangenis. Wat was er anders? Menig huwelijk zou het niet overle ven. Waarom zijn jullie nog altijd bij elkaar? Hoe belangrijk is het geloof voor u?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9