Oud-topambtenaar steekt 1,5 miljoen in eigen zak 'Stón 3 yiiJ y jjjyc v^ir 'JTJzJfJ.f. NIEUWS 7 Noordzee is te schoon en kampt met een tekort aan fosfaten Hulpverlener onderuit Gemeente vordert geld terug Cameron: slagen voor taaltoets Oproep: geef held Franse pas De Britse premier David Came ron wil dat partners van mi granten een taaltest afleggen als ze tweeënhalf jaar in Groot-Brittannië zijn. Hij richt zich daarmee vooral op vrou wen die in het kader van ge zinshereniging naar het land zijn gekomen. Als iemand de taaltest niet haalt, kan de ver blijfsvergunning worden inge trokken en kan deze persoon vervolgens worden uitgewe zen, verklaarde Cameron. Opvallend: de Britse regering heeft de afgelopen jaren juist bezuinigd op taalcursussen voor migranten. Zeker 36.000 Fransen hebben een petitie ondertekend om een 'vergeten held van de Bata- clan' de Franse nationaliteit te geven. De 35-jarige Algerijn 'Di- di' werkte in de concertzaal waar op 13 november 89 men sen om het leven kwamen door een terreuraanslag. „Hij had kunnen vluchten toen hij de geweerschoten hoorde, want hij stond buiten te pra ten. Hij heeft de keuze gemaakt de zaal in te lopen om de bezoe kers te waarschuwen en ze naar de nooduitgangen te lei den", aldus de petitie. De man kwam als baby naar Frankrijk. We zijn wellicht doorgescho ten met het schoner maken van sloten, kanalen en andere oppervlaktewateren. Om ver vuiling te voorkomen, is fosfaat uit wasmiddelen gehaald en is opgetreden tegen overbemes ting. Maar nu is er een tekort aan fosfaat in de Noordzee. Dat heeft gevolgen voor de dieren in de zee. Onderzoekers van de Universiteit van Amsterdam hebben op de Noordzee mon sters van het water genomen en die onderzocht op fosfaat en stikstof. Dat zijn belangrijke bouwstenen voor leven. Nor maal zit er ongeveer zestien tot twintig keer zo veel stikstof als fosfaat in het zeewater. Maar in de Noordzee zit nu soms 375 keer zo veel stikstof in het wa ter. Fosfaat is de laatste jaren te ruggedrongen, stikstof niet. Plankton gebruikt stikstof en fosfaat om te groeien. Als het te weinig fosfaat krijgt, groeit het minder goed en wordt het min der voedzaam voor de dieren waardoor het worden gegeten, zoals mossels en oesters. De on derzoekers verwachten dat het fosfaattekort ook hoger in de voedselketen gevolgen heeft. De zaak speelde tussen december 2009 en december 2011. Een klok kenluider bracht de boel aan het rollen. Uit een daaropvolgend on derzoek van accountantskantoor KPMG blijkt dat in die periode een groot aantal valse facturen is ontvangen en betaald bij de ge meentelijke dienst die de jeugd werkloosheid moest aanpakken. De facturen zijn volgens de ge meente Rotterdam vals omdat het geld werd overgemaakt naar het bedrijf van de ex-ambtenaar, Nico van de V. zonder dat er werkzaam heden tegenover stonden. Ook vol gens de rechter is het onduidelijk of dit bedrijf daadwerkelijk de diensten heeft geleverd waarvoor door de gemeente is betaald. „Wel iswaar heeft Expertisz per factuur een omschrijving gegeven, maar deze omschrijvingen zijn weinig concreet." In een vonnis oordeel de de rechter vorig jaar dat de oud-ambtenaar 1,5 miljoen euro moet terugbetalen aan de gemeen te. Nico van de V. gaf drie zoge noemde tussenbedrijven de op dracht om facturen in te dienen bij de gemeente Rotterdam. Die facturen keurde hij als verant woordelijk ambtenaar goed. De ge meente maakte de bedragen daar op over naar de drie tussenbu- reaus die op hun beurt weer een groot deel van het geld overmaak ten naar Expertisz, het bedrijf van de oud-ambtenaar. De oud-ambtenaar is het on eens met de uitspraak van de rech ter. Hij heeft hoger beroep aange tekend. Hij stelt dat slechts een deel van het geld van de tussenbe drijven is overgemaakt naar zijn bedrijf Expertisz. „Het gaat om on geveer vierenhalve ton." Ook zegt Van de V. dat hij daarvoor de afge sproken werkzaamheden heeft verricht. „Zoals bijvoorbeeld het opzet ten van een project om mensen met psychische problemen aan ROTTERDAM. De ge meente Rotterdam wil 1,5 miljoen euro terug van oud-amb tenaar Nico van de V. Die heeft tussen 2009 en 2011 een groot aantal valse facturen verstuurd en vervolgens als verantwoordelijk ambtenaar zelf goedgekeurd. Dat schrijft wethou der Adriaan Visser (financiën, D66) in een brief die don derdag wordt be sproken in de Rot terdamse raadscom missie. De gemeen te heeft ook aangif te gedaan tegen de ambtenaar. Van de V. werkte tussen 2009 en 2011 als Projectmanager Regionaal Arbeids markt beleid. Hij hield zich bezig met de aanpak van j eugdwerkloosheid in de regio Rotter dam Rijnmond. In die periode heeft hij volgens de ge meente een flink aantal facturen la ten sturen, waarna geld werd overge maakt naar zijn be drijf. Dit gebeurde zonder dat daar werkzaamheden te genover stonden. De rechter oordeel de vorig jaar al dat Van de V. ruim 1.5 miljoen euro moet terugbetalen aan de gemeente Rotter dam. Daartegen is de oud-ambtenaar in hoger beroep ge gaan. Die zaak loopt nog. Volgens hem is 4,5 ton overge maakt naar zijn be drijf „Daarvoor zijn werkzaamheden verricht om jeugd werkloosheid aan te pakken." het werk te helpen." De oud-amb tenaar beschuldigt op zijn beurt de gemeente. Hij stelt dat die 1,3 miljoen euro van het rijk in 2011 onterecht gebruikt heeft om tekor ten aan te vullen. „Dat geld was bedoeld voor het terugdringen van de jeugdwerkloosheid in 25 ge meenten in de regio Rijnmond. Rotterdam heeft het echter in ei gen zak gestoken." Hij heeft ook de omliggende regiogemeenten geïnformeerd over deze kwestie. „Het herhaaldelijk melden van deze misstand is volgens mij de re den dat ik zo hard word aangepakt door de gemeente", denkt de oud-ambtenaar nu. „Blijkbaar wil de gemeente dat dit niet boven ta fel komt." De gemeente weer spreekt dat. Volgens de Rotterdam se wethouder Adriaan Visser (fi nanciën, D66) blijkt uit onder zoek dat de 1,3 miljoen gebruikt is voor de kosten van een regionaal steunpunt tegen jeugdwerkloos heid. Frauderende gemeenteambte naren zijn geen zeldzaamheid. Per jaar komen tientallen soortgelijke zaken voor de rechter. Zo licht Amsterdam momenteel alle afde lingen door op fraudegevoeligheid nadat in korte tijd twee keer was toegeslagen. Wagenparkbeheerder Chany R. wordt ervan verdacht via fictieve facturen voor 2,5 mil joen euro te hebben gestolen. Een stagiair van stadsdeel Oost wist in opdracht van criminelen op dezelf de manier twee ton weg te slui zen. Volgens Marijn Zweegers, hoofd van het Bureau Integriteits- bevordering Openbare Sector (BIOS), is er steeds meer aandacht voor integriteitschendingen. (0318) 58 09 58 DINSDAG 19 JANUARI 2016 LONDEN AMSTERDAM PARIJS BAARN. Terwijl hij een bejaarde man wil helpen die is gevallen op een gladde stoep, gaat de hulpverlener zelf onderuit. De overige am bulancemedewerkers en agent kunnen zich met de brancard staan de houden. De bejaarde man brak zijn arm en heup bij de val. De hulpvelener kwam met de schrik vrij. foto Caspar Huurdeman door Marjolein Kooyman ROTTERDAM. Een voormalige amb tenaar van de gemeente Rotter dam heeft voor ruim 1,5 miljoen euro aan valse facturen ingediend. Een groot deel van dat bedrag is via schimmige constructies doorge sluisd naar het eigen bedrijf van de ambtenaar. De gemeente probeert dat bedrag nu terug te vorderen. Nico van de V foto Lisbon Counci 12 dagen Rondreis Kroatië Makarska en Dubrovnik Rondreis Dalmatische kust 12 dagen De ongerepte Hoge Tatra en Praag nont Diverse vertrekdata in 2016 Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Diverse vertrekdata in 2016 12 dagen Rondreis Polen Rondreis de Baltische Staten 12 dagen Rondreis Noord-West Spanje, de schatten van Galicië Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016 12 dagen Corsica en Sardinië Diverse vertrekdata in 2016 Brochure en boekingen: www.bolderman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7