'Halte IJzendijke moet veilige^ Officier wil celstraf voor bedreigen van ex Veerdienst moet blijven Kletskous Onderzoek vuile wagentjes 2 ZEELAND Goes heeft de vieste winkelkarretjes van Nederland, blijkt uit een onderzoek van schoonmaakbedrijf Fusernet. COMMENTAAR Wat heeft Zeeland over voor een goede verbinding tussen West-Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren? Sinds de opening van de Westerscheldetunnel komt deze vraag regelmatig op. Bij elke storing van het fïetsvoetveer tussen Breskens en Vlissingen ontstaat dis cussie over de 'dure' boten en over het belang van de veerdienst. Nu de provincie moet bezuinigen, staat de kwestie weer op de po litieke agenda. Ondertussen veranderen de argumenten nauwe lijks. In theorie kan elke West-Zeeuws-Vlaming in België terecht voor onderwijs, zorg, cultuur, winkelen en werk. Dat past goed bij de Europese gedachte. De wer kelijkheid is anders. Wie de och tendspits op de veerboten ziet, be seft meteen dat al die mensen de oversteek niet voor hun lol ma ken. Zij zijn aangewezen op de 'rest van Nederland'. Een andere simpele afweging is de keuze tus sen een inwonersveer of een toe- ristenveer. Als het erop aankomt is het fietsvoetveer er voor de Zeeuwen. De rest is bijvangst. Wel lastig is het effect van krimp. Zet die door, dan komt er onvermijdelijk een punt waarop de bus een redelijk alternatiefis voor de boot. Tot die tijd kan er maar één route zijn: zolang andere bezuinigingsmogelijkheden niet volledig zijn uitgeput, moet Zeeland de veerdienst handhaven. De vaste gebruikers maken de overtocht naar de 'rest van Nederland' echt niet voor hun lol „Een bushalte moet veilig zijn, ook als het tijdelijk is", zei fractie voorzitter Robert Evers tijdens de commisievergadering van de ge meente Sluis vorige week. De ge- Volgens de PvdA is de tijdelijke halte bij IJzendijke slecht verlicht en krijgen reizigers ook veelvuldig natte voeten. meente Sluis en de dorpsraad strij den inmiddels al bijna een jaar voor de terugkeer van de lijnbus door het dorp. Na de aanpassing van de N61 zou de bus de oude route weer gaan rijden, beloofde Rijkswaterstaat destijds. Maar na een proef in maart con stateerde vervoerder Connexxion dat het te veel tijd kostte om de lus door het dorp weer op te ne men in de route. Ondertussen is er volgens de PvdA een gevaarlij ke situatie ontstaan bij de tijdelij ke halte en krijgen reizigers ook veelvuldig natte voeten aan de Vestingweg. „Rond de halte is de verlichting slecht, het is helemaal donker als je er naartoe wil", zegt Evers. Ook krijgt de fractie regel matig foto's en filmpjes doorge stuurd van het waterballet rond de halte als het geregend heeft. „Er hoeven geen permanente lan taarnpalen te staan. Maar er kan toch wel verlichting geregeld wor den en er kunnen vlonders wor den gelegd", stelt Evers. Wethouder Christiane van de Vijver beloofde te overleggen met gemeentewerken over de mogelijk heden en maakt zich nog steeds hard voor een bus door het dorp: „De provincie heeft met Con nexxion gebeld over het verplaat sen van de halte naar een locatie dichter bij het dorp. Maar zowel de dorpsraad, als de gemeente wil len dat de bus opnieuw door IJzen dijke gaat rijden", gaf Van de Vij ver aan. „Er wordt nog steeds over legd en tot die tijd blijft de halte waar die nu is." Almanak Ruben (2) uit Terneuzen kletst de he le dag honderduit. Aan bekenden, maar ook aan wildvreemden vertelt hij graag wat hem bezighoudt. En ook niet onbelangrijk; hij slaat alles wat hem wordt verteld goed op. Zo verraste hij zijn moeder vorige week bij de kassa met een wijsheid, die zijn vader hem tijdens een stoei partijtje had bijgebracht. „Goh, wat kan jij lekker kletsen zeg", richtte de caissière zich tot het jochie. „Hoe heet jij eigenlijk1 jij hebt vast een heel mooie naam." Ruben zette zijn meest serieuze blik op en antwoordde: „Ikke gekke Henkie." Sportwedstrijd basisscholieren Leerlingen van basisscho len uit de gemeente Hulst kunnen via Hulst in Bewe ging sportief aan de bak. Komende zaterdag wordt er een zwemkampioen- schap in Reynaertland ge houden, in samenwerking met Zwemclub Koewacht. De winnaars plaatsen zich voor de Zeeuwse titelstrijd later dit jaar. Woensdag 27 januari wordt er in samen werking met handbalclub Novitas een handbal toer nooi gehouden in de Hon- tenissehal in Kloosterzan- de. Oude films in Ledeltheater Het Ledeltheater viert het zestigjarig bestaan met een vol programma maar ook met het vertonen van oude films. Dat slaat goed aan, laat programmeur John Bol- sius weten. Afgelopen weekend kwamen er veel bezoekers af op klassieker Gone With The Wind. Ko mende maanden worden Sunset Boulevard, West Si- de Story en Doctor Zhiva- go onder meer vertoond. Het hele programma staat op www.ledeltheater.nl. Er zijn losse kaartjes en pas se-partouts te verkrijgen. Kwaliteit van ZorgSaam goed ZorgSaam is door het Ne derlands Instituut voor Ac creditatie in de Zorg (NIAZ) weer goedgekeurd voor de komende vier jaar. Het NIAZ beoordeelt lande lijk of de kwaliteit van de thuiszorg, ouderenzorg en ziekenhuiszorg kwalitatief goed genoeg is. De organi satie geeft vervolgens een accreditatie voor vier jaar, waarbij tussentijds gecon troleerd wordt. Het doel is om onder meer patiënten en verzekeraars vertrou wen te geven. Zorgen Babijn over eenhoorns De eenhoorns die op de drie rotondes bij Oostburg staan, hebben roestige po ten. Daar wees Lijst Babijn de Sluise gemeenteraad op. Wethouder Peter Ploegaert beloofde uit te zoeken of dat de bedoeling is: „Door de aangeplante begroeiing zijn de poten straks niet meer zichtbaar, maar som mige kunstwerken hebben bewust een roestig uiter lijk." De eenhoorns staan er sinds augustus 2014 en zijn ontworpen door kun stenaar Jozef van Mierlo. e vrouw die net haar karretje wegduwt bij de kassa van de Agrimarkt, kijkt geschokt. Een supermarkt in Goes met de vieste winkelwagentjes van Ne derland? Ze rilt. „Ik ben erg van de hygiëne. Als ik thuiskom na het boodschappen doen, was ik altijd mijn handen. Bij Dirk zit ten soms allemaal half afgesleten plakkers op de stang van het win kelwagentje. Met zwarte randen en helemaal plakkerig. Dan pak je gelijk een andere. En ik doe het altijd zó: van de lopende band bij de kassa, direct mijn ei gen, schone tas in. Mijn dochter 'Van de lopende band bij de kassa, direct mijn eigen, schone tas in' kan wel zeggen; met viezigheid bouw je je immuunsysteem op, maar ik neem liever het zekere voor het onzekere." Nel Katsman uit Kloetinge kan gerust zijn, althans bij Agri markt. „Wij spuiten vijf, zes keer per jaar met een hogedrukspuit de karren en mandjes schoon. Gemiddeld gebeurt dat bij super markten maar ééns per jaar", laat commercieel directeur Wilfred van Elzakker weten. „En op kor te termijn gaan al onze winkels meedraaien in een proef met een mobiele wasstraat voor winkel wagens en mandjes." Een onderzoek van Fusernet naar viezigheid op de stang van winkelwagentjes heeft heel wat ophef veroorzaakt, laat Mark Mul der van het bedrijf weten. Het schoonmaakbedrijf, gespeciali seerd in computers, wil mensen bewuster maken van de reis die bacteriën maken (met name na toiletbezoek). Via ongewassen handen komen ze overal: op je mobiel, op het toetsenbord. Mul der: „Van je eigen bacteriën word je niet ziek, zeggen men sen vaak. Maar nu het flexwer- ken in opkomst is, zit je met die van een ander." Naar micro-orga nismen op winkelwagentjes is al eerder onderzoek gedaan, weet microbioloog Rijkelt Beumer te vertellen. In 2011 verscheen een artikel over een Amerikaans on derzoek van professor Chuck Gerba van de universiteit van Arizona. Hij onderzocht de duw- stang van 85 winkelwagentjes. Op 72 procent daarvan vond hij darmbacteriën; meer dan in een toilet van de supermarkt. Daar om, betoogde Gerba, moet de stang steeds afgeveegd worden met een ontsmettingsmiddel. „Een mooi verhaal om smet vrees te creeëren", zegt Beumer. „Micro-organismen zijn overal. Natuurlijk zijn er wel eens ge vaarlijke bij. Maar circa 99 pro cent van de E. coli's is ongevaar lijk en de gevaarlijke zit nog niet op 1 van de 1000 winkelwagen tjes, schat ik." Gewoon je vingers niet aflikken na het aanraken van vieze dingen, raadt hij aan. Als het aan Clean Shopping ligt, is het eind van de vieze wa gentjes in zicht. Eind 2014 ont wikkelde het bedrijf een mobie le wasstraat voor winkelwagen tjes, -trolleys en -mandjes. Ze worden grondig gereinigd en daarna behandeld met een vuilaf- stotende wax. Onder meer AH, Jumbo, Plus, Coop en Emté ma ken er gebruik van. In Zeeland heeft Clean Shopping nu zo'n twintig klanten. Sinds een half jaar biedt concurrent Clean Carts dezelfde diensten aan. MIDDELBURG. Peter P. kan geen werkstraf krijgen, zo zei officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk gisteren tegen de leden van de Middelburgse rechtbank. De 35-jarige man uit Clinge moet volgens hem een celstraf van tien maanden krijgen waarvan drie voorwaardelijk. Want hij zou op 18 september van dit jaar zijn ex bedreigd hebben en zijn dochtertje van 12 mishandeld. En dat allemaal omdat zijn kluis uit zijn woning was verdwenen. Toen hij die 18e thuis kwam ston den de deuren van zijn woning open en was zijn kluis nergens te bekennen. Hij haalde zijn dochtertje (12) uit school en vroeg heel dwingend of zij iets wist. Ook zou hij haar hebben ge slagen. Volgens het meisje zou zijn ex er meer van weten. Daar op reed P. naar Westdorpe waar zij woonde en bedreigde haar, zo stelde Suijkerbuijk. Hij zou haar woning doorzocht hebben en eis te ook de sleutels van haar auto zodat hij die kon doorzoeken. En daarnaast, aldus de magistraat, had de man thuis een wapen lig gen. De man zelf zei dat er van een echte mishandeling van zijn dochtertje geen sprake was en dat hij ook zijn vrouw niet echt had bedreigd. Uitspraak 1 februari. door Sophie Stockman IJZENDIJKE. De tijdelijke bushalte aan de Vestingweg bij IJzendijke is inmiddels niet zo tijdelijk meer. Er rijdt nog steeds geen bus door het dorp en de PvdA-fractie van de ge meente Sluis wil daarom dat de hal te beter verlicht wordt. Tip? redactie@pzc.nl HULST OOSTBURC TERNEUZEN OOSTBURC Bacteriën door Ondine van der Vleuten D Nel Katsman, Kloetinge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 70