Raadsel in het riool Verdachte brandstichting moet van OM naar kliniek Politie houdt verkeerde verdachte staande in supermarkt SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Zorgcliënt Patrick Korb werd ten onrechte staande gehouden voor woninginbraak in Nieuwerkerk. Midden in de Jumbo. 'Het heeft jaren gekost om Patrick zo ver te krijgen als hij nu is. Dat wéét de politie' En het is nog steeds niet over, want meer dan dat het incident 'niet de schoonheidsprijs ver dient', heeft Van Kleeff nog niet van de politie gehoord. „Het zou goed zijn als ze bij hem langs zou den gaan, op een rustig moment, om te zeggen dat ze inderdaad de verkeerde hadden. En dat ze dat spijt. Dan kan Patrick het afslui ten. Dat is belangrijk voor hem." Bij monde van woordvoerder Willem-Jan Uytdehage laat de po litie weten dat de familie van har te welkom is om te komen praten. „Wij gaan het gesprek aan." Alerte inwoners van Nieuwerkerk heb ben zaterdag een in breker in de kraag gevat. Zijn com- paan zagen ze weg komen, met zwarte pet en bruine trui. Even later ging Patrick Korb (28) samen met zijn begeleider om een boodschap. Hij droeg, zo als altijd, een zwarte pet en zijn nieuwe bruine trui. „Bij de slager stonden we even met een mede werker te kletsen", vertelt begelei der Hatice Ogutluoglu. „Die zag twee politiemannen binnenko men en grapte dat ze vast voor hem kwamen. Maar toen ik met Patrick pizza's uit de vriezer pak te, werd Patrick ineens bij zijn arm gegrepen. Hij moest mee." Hatice kwam snel tussenbei den. „Ik vroeg wat er aan de hand was, maar kreeg geen antwoord. Ik zei dat ik zijn begeleider ben, maar kreeg te horen dat ik me er niet moest bemoeien. Hij zat aan Patrick en tikte mij op de borst. Dat bleef hij doen, ondanks dat ik aangaf dat niet te willen. Uiteinde lijk vertelde hij dat er een woning inbraak was geweest en dat Pa trick voldeed aan het signalement van de dader. Wanneer was die in braak, vroeg ik. Een half uur gele den, zei hij. Ik heb uitgelegd dat het Patrick nooit geweest kon zijn, omdat ik op dat moment met hem koffie zat te drinken. Er ont stond een hele discussie, midden in die winkel, en uiteindelijk zei de andere agent dat ze weg moes ten, omdat ze voor iets anders wer den opgeroepen. Hij zei nog dat 'Ik zei dat ik zijn begeleider ben, maar ik moest me er niet mee bemoeien Patricks moeder een goede advo caat heeft, dat die het wel zou rege len, en weg waren ze." Intussen zat Hatice met een doodsbange Patrick, helemaal overstuur. „Hij zei dat hij echt niets had gedaan. Hij deed zijn handen naar voren, zo van 'neem me maar mee' en vroeg om zijn mama. Toen hij die zag, barstte hij in tranen uit. En ik ook." Patricks moeder is Astrid van Kleeff, directeur van zorgboerde rij De Stelle in Ouwerkerk. Die ad vocaat, dat is Paul Lenos, haar part ner en tevens Patricks curator. Ze zijn kwaad. Astrid vertelt dat haar zoon zeven jaar geleden een au to-ongeluk kreeg, waarbij hij ern stige hersenschade opliep. „Dat heeft hij wonderwel overleefd, maar het heeft jaren gekost om Pa trick zo ver te krijgen als hij nu is. Ook jaren van agressieregulatie. Dat wéét de politie. Zij hebben een heel dossier van toen hij jaren geleden in de problemen raakte. Dat dossier is al lang dicht, maar Patrick kan nog steeds geen dag zonder begeleiding. Hij mag dan een beer van een vent zijn; eigen lijk is hij maar een kleine jongen. Doodsbang was hij zaterdag." Hij zou in mei in Bruinisse twee vakantiewoningen op vakantie park De Kreek in brand hebben gestoken. Eind oktober ver scheen de man voor de eerste keer voor de rechtbank. Toen werd duidelijk dat hij stemmen hoorde en mensen zag lopen die er niet waren. Hij voelde zich ang stig en bedreigd en slikte in mei in drie dagen tijd zo'n tachtig Ri- talin-tabletten om wakker te blij ven. Destijds woonde hij in het chalet van zijn vader op De Kreek. Na de inname van al die pillen raakte hij in een psychose en stak het chalet van zijn buur man in brand. Daarbij raakte ook Hij voelde zich angstig en bedreigd en slikte in drie dagen tachtig Ritalintablet- ten om wakker te blijven. het chalet van zijn vader bescha digd. Tijdens die zitting kon offi cier van justitie Rob Rammeloo nog geen straf tegen de man ei sen, omdat het rapport van de re classering nog niet gereed was. Wel het rapport van gedragsdes kundigen. Maar om tot een goede eis te komen, had de officier des tijds, meer nodig. Gisteren ver scheen de man weer voor de rechtbank. Op basis van alle rap porten zei de officier dat de man opgenomen moet worden in een psychiatrische instelling om daar geholpen te worden. Hij eiste een celstraf van 21 maanden waarvan 374 voorwaardelijk. Als de recht bank die eis overneemt, komt de man precies op 1 februari vrij en kan hij direct opgenomen wor den in een instelling. De officier zei ook dat de man door justitie naar de kliniek wordt gebracht. En hij waarschuwde dat verblijf in die instelling niet vrijblijvend is. „U moet aan uzelf werken." Uitspraak 1 februari. Hoor! Daar is het weer." Inge de Groot wijst richting Beddeweeg in Zierikzee. Wie goed luistert, hoort drie, vier seconden een gezoem dat iets wegheeft van een misthoorn in de verte. „Meest al klinkt het harder. En vaak duurt het ook langer", zegt De Groot. Buurtbewoners vallen haar bij. „Soms ook zo hard dat je het bin nen heel goed kan horen", vertelt Bianca van 't Slot. „Een aanzwel lend geluid", aldus Moniek Vee- nendaal. De Groot: „Alsof iemand in een stofzuigerslang staat te toe teren. Het lijkt uit het riool te ko men en zo van put naar put de he le straat door te gaan." Volgens omwonenden is het 'er gens in september' begonnen, daarna is het een tijdje wegge weest. Sinds een week of twee ho ren de bewoners het geluid weer. De gemeente heeft geen verkla ring. Woordvoerder Toon Wandel. „Je kan zoiets wel hebben bij werkzaamheden of onderhoud aan het riool, maar dat is momen teel niet aan de orde. Voor ons is het ook een raadsel." Uit de Bed deweeg klinkt voor de tweede keer binnen een kwartier het op vallende gebrom. Arnoud Boering 'Alsof iemand in een stofzuigerslang staat te toeteren' wijst op een net op een dak als mogelijke windvanger. Maar het geluid komt toch echt van onder de straat, zegt De Groot, ,,'s Och tends, 's avonds, 's nachts, op alle tijden eigenlijk wel. Maar ook weer niet constant. Bij wind zou je dat wel verwachten, toch?" DINSDAG 19 JANUARI 2016 Aanhouding wordt trauma Patrick Korb (r) haalt bij de Jumbo afgeschreven groenten. Die haalt hij altijd onder begeleiding, bijvoorbeeld van Hatice Ogutluoglu (l).foto Dirk-Jan Gjeltema Astrid van Kleeff, moeder door Wendy Wagenmakers Hatice Ogutluoglu, zorgbegelelder door Emile Calon MIDDELBURG.. Pieter V. wordt de 1e februari opgenomen in een psy chiatrische instelling, zo hoopt de inwoner (37) van Nieuwerkerk. Hij moet daar één tot anderhalf jaar blijven voor behandeling. door Marcel Modde Inge de Groot, Beddeweeg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 60