De oud-Hollandse naam Kees is weer populair IS-bestrijder Jitse Akse bij arrestatie met zak over het hoofd afgevoerd 'Zo'n calculerende dader vind ik levensgevaarlijk' NIEUWS 5 LEEUWARDEN. Jitse Akse blijkt woensdag in Arnhem met veel machtsvertoon te zijn opgepakt. Een arrestatieteam 'sleepte' de Leeuwarder uit zijn schuilplek, terwijl pistolen op hem waren ge richt. Ook kreeg hij bij zijn arres tatie een zak over zijn hoofd. Dat zeggen vrienden en de advocaat van Akse. De oud-militair wordt door het Openbaar Ministerie (OM) verdacht van meervoudige moord op IS-strijders in Syrië. Woensdag werd Akse aangehou den, vrijdag voorlopig vrijgelaten. Zijn paspoort moest hij inleveren, evenals onder meer zijn mobiele telefoon. Het Landelijk Parket van het OM bevestigt dat Akse door een arres tatieteam is opgepakt. Dit gebeurt 'bij levensbedreigende situaties of situaties die levensbedreigend kunnen worden', zoals een gijze ling of een arrestatie van een vuurwapengevaarlijke verdachte. Jitse Akse loopt enorme risico's door de wereldwijde aandacht voor zijn aanhouding, stelt zijn ad vocaat Mireille Grinwis-Veldman. „Justitie heeft hem in groot ge vaar gebracht." Akse staat nu in ternationaal bekend als Nederlan der die aan de zijde van de Koerdi sche YPG strijders van Islamiti sche Staat heeft omgebracht, al dus de advocaat. Het OM wijst ver antwoordelijkheid voor het moge lijk in gevaar brengen van Akse volstrekt van de hand. Woordvoer der Wim de Bruin van het Lande lijk Parket: „Dit is echt helemaal onzin. Er is een onderzoek gestart tegen Akse en nu wordt onder zocht wat er is gebeurd en waar hij bij betrokken is geweest." Ak se heeft 50.000 steunbetuigingen ontvangen. „Dat doet hem goed. Hij is ondergedoken om de rust weer te vinden." Op de vraag of justitie zich verkeken heeft op de steunbetuigingen, zegt De Bruin: „Er valt niks te calculeren, het OM doet gewoon zijn werk." Hij vond het con trast enorm. Lex Meilink, oud-dis trictschef van de politie in Utrecht, verbaasde zich over de onverschillige houding van de vermeende serieverkrachter en de emo tionele verklaringen van zijn slachtoffers gisteren in de rechtbank in Utrecht. „In drukwekkend wat de vrou wen vertelden, onthutsend hoe Gerard T. daarop reageer de." Meilink, tussen 1995 en 1999 politiechef in de eerste periode waarin de seriever krachter geregeld toesloeg, hoopt dan ook dat Gerard T. met een flinke gedwongen tbs-behandeling wordt opge zadeld. „Als hij alleen 12 jaar cel krijgt is dat best stevig, maar dan staat hij over een jaar of 7 weer op straat. Met 'Indrukwekkend wat de vrouwen vertelden, onthutsend hoe Gerard T. daarop reageerde' zo'n calculerende dader is dat levensgevaarlijk." Meili nk wist dat ook de ex-vrouw en dochter van T. in de zaal zaten. Zij woonden nog met hem in één huis toen hij ten oosten van Utrecht zijn gru welijke daden pleegde. „Ik heb ze een hand gegeven en sterkte gewenst." Net als voor de ex en de dochter van T. was het voor Meilink moeilijk voorstelbaar hoe de man geopereerd moet heb ben. „We hebben destijds een profiel van hem ge maakt waarin hij werd weg gezet als een waarschijnlijk zielige en eenzame man. Hij had dus gewoon werk, een gezin en vrienden. Hij droeg een enorm geheim met zich mee." Meilink wil daarom dat de man gedwongen wordt behandeld in een kli niek. „Hij is zo uitgekookt be zig geweest, zo berekenend. Dat was in de rechtbank niet anders. Ongelooflijk hoe hij vasthield aan dat 'ik beroep me op mijn zwijgrecht', ter wijl er nog geen drie meter verder een slachtoffer vertel de hoe haar leven door hem definitief ten nadele is veran derd. Die man mag niet over een paar jaar weer gewoon de straat op." Voor het slacht offer dat haar verhaal deed en de ex en de dochter van T. die bij het proces aanwe zig waren, heeft Meilink diep respect. „Echt, ongeloof lijk dapper. Zijn vrouw en dochter moeten met enorm veel vragen blijven zitten nu hij zwijgt." Vandaag is het tweede en laatste deel van de rechtszaak. Binnenkort weten T. en zijn slachtoffers welke straf hij krijgt. En dan is voor Meilinks gevoel, op het hoger beroep na, de laat ste bladzijde van een heel dik boek geschreven. „Het houdt een prominente plek in mijn gedachten. Alleen voor de slachtoffers gaat het boek nooit dicht. Zij dragen dit hun hele leven met zich mee." Liam, Sem en Lucas voeren de lijst aan van populair ste jongensnamen in 2015. Maar verder daaronder is een oude getrouwe bezig aan een opvallende opmars: Kees. In tegen stelling tot Piet, Jan en Karei wint Kees al jaren aan populariteit. In 2015 kregen 85 kinderen in Nederland de naam Kees, blijkt uit de lijst met babynamen van 2015 die de SVB (Sociale Verzeke ringsbank) vandaag naar buiten brengt. Tien jaar geleden waren er 56 baby's die de naam Kees kre gen, maar de oud-Hollandse naam is in opkomst. Dit overigens in te genstelling tot andere oud-Hol landse namen. Hans en Henk ne men al jaren af in populariteit. De top-5 van jongensnamen werd in 2015 flink door elkaar ge husseld. Zo stond de naam Liam in 2013 nog op plek 17 en vorig jaar op 9, nu voert Liam de lijst met jongensnamen aan. Maar liefst 720 kinderen kregen vorig jaar deze naam. Sem prijkte in 2013 nog bo venaan de lijst, maar moet het nu doen met een tweede plaats. Dat is wel beter dan vorig jaar, toen die naam op plek 5 stond. Lucas neemt de derde plek in en stijgt daarmee een paar plaatsjes ten op zichte van de jaren 2014 en 2013. Opvallend is ook de stijging van de naam Noah. Die steeg maar liefst vijf plaatsen ten opzich te van 2014 en negen ten opzichte van 2013. Andere ouders prefereren een originele naam boven iets gang baars. Ruim 7.500 jongens kregen vorig jaar een naam die maar één keer voorkomt in 2015. Dat zijn bij voorbeeld Boef, Zilver en Graadje. Bij de meisjes is het opnieuw 7.500 jongens kregen vorig jaar een naam die maar één keer voorkomt, bijvoorbeeld Boef, Zilver en Graadje stuivertje wisselen in de top 3. De naam Emma steeg een plaatsje, waardoor deze nu de lijst aan voert. Ook Julia werd ietsje popu lairder en staat op plaats 2. Sophie daalde juist in populariteit en moet genoegen nemen met een derde plek, terwijl de naam in 2014 nog het vaakst werd gekozen. Nieuwkomer in de top 20 is de naam Maud, die op plek 17 te vin den is. Jonge ouders kozen vorig jaar echter beduidend minder vaak de naam Isa, die in 2014 nog in de top 10 te vinden was (op plek 6). De naam zakte afgelopen jaar tot de twintigste plek. Ook bij meisjes neemt in het al gemeen de interesse voor de wat oudere namen af. Mieke, Ria en Toos worden steeds minder geko zen voor meisjes. Greet en Thea weten zich nog enigszins te hand haven, alhoewel ze bijna nooit meer gekozen worden: Vier kinde ren kregen in 2015 de naam Thea, eentje de naam Greet. Bij de meisjes kregen ruim 8.700 een unieke naam zoals: Wat- DINSDAG 19 JANUARI 2016 door Maarten Pennewaard en Robert-Jan Speerstra door Ivar Penris Lex Meilink, foto Saskia Berdenis van Berlekom door Karolien Koolhof illustratie Mark Reijntjens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5