Milieudienst RUD schiet nog tekort Rechters willen eerst duizenden appjes lezen Veerdienst moet blijven Kletskous Onderzoek vuile wagentjes 2 ZEELAND Goes heeft de vieste winkelkarretjes van Nederland, blijkt uit een onderzoek van schoonmaakbedrijf Fusernet. COMMENTAAR Wat heeft Zeeland over voor een goede verbinding tussen West-Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren? Sinds de opening van de Westerscheldetunnel komt deze vraag regelmatig op. Bij elke storing van het fïetsvoetveer tussen Breskens en Vlissingen ontstaat dis cussie over de 'dure' boten en over het belang van de veerdienst. Nu de provincie moet bezuinigen, staat de kwestie weer op de po litieke agenda. Ondertussen veranderen de argumenten nauwe lijks. In theorie kan elke West-Zeeuws-Vlaming in België terecht voor onderwijs, zorg, cultuur, winkelen en werk. Dat past goed bij de Europese gedachte. De wer kelijkheid is anders. Wie de och tendspits op de veerboten ziet, be seft meteen dat al die mensen de oversteek niet voor hun lol ma ken. Zij zijn aangewezen op de 'rest van Nederland'. Een andere simpele afweging is de keuze tus sen een inwonersveer of een toe- ristenveer. Als het erop aankomt is het fietsvoetveer er voor de Zeeuwen. De rest is bijvangst. Wel lastig is het effect van krimp. Zet die door, dan komt er onvermijdelijk een punt waarop de bus een redelijk alternatiefis voor de boot. Tot die tijd kan er maar één route zijn: zolang andere bezuinigingsmogelijkheden niet volledig zijn uitgeput, moet Zeeland de veerdienst handhaven. De vaste gebruikers maken de overtocht naar de 'rest van Nederland' echt niet voor hun lol De RUD bestaat sinds 1 januari 2014. De milieucontrolediensten van alle Zeeuwse gemeenten, de provincie en het waterschap zijn RUD-voorzitter Adrie van der Maas: „Van begin af aan heeft de RUD Zeeland met te weinig mensen gewerkt" erin opgegaan. Het eerste jaar kampte de RUD met opstartpro blemen en het niet invullen van vacatures, aldus een verslag van de gemeente Terneuzen. In 2014 is daardoor een grote achterstand in controles opgelopen. De situa tie is vorig jaar verbeterd, maar in de gemeente Terneuzen slaagde de RUD er in het eerste halfjaar van 2015 in 'slechts' 64 procent van de geplande periodieke contro les uit te voeren en 57 procent van de 'verwachte' hercontroles. RUD-voorzitter Adrie van der Maas, wethouder in Noord-Beve land, erkent de problemen. Hij brengt tegelijkertijd ook een nuan cering aan. De RUD is van boven af opgelegd. Na de vuurwerkramp in Enschede in 2000 bleek uit on derzoek dat milieucontroles in Ne derland niet altijd 'even goed' wa ren geregeld. De rijksoverheid leg de een regionale krachtenbunde ling op. „We moesten daarin mee gaan in Zeeland", verklaart Van der Maas, „maar van begin af aan heeft de RUD Zeeland met te wei nig mensen gewerkt." Anton van Leeuwen, directeur van de RUD, valt Van der Maas daarin bij. Hij vertelt dat vooraf is berekend dat 98 voltijdse arbeids plaatsen nodig waren om alle ge vraagde controles te kunnen uit voeren. „We zijn echter begonnen met 83 voltijdse arbeidsplaatsen en zitten nu op 85." Een andere werkwijze is in de maak. Die moet ervoor zorgen dat het wel lukt om alle benodigde controles te doen. Almanak Ruben (2) uit Terneuzen kletst de he le dag honderduit. Aan bekenden, maar ook aan wildvreemden vertelt hij graag wat hem bezighoudt. En ook niet onbelangrijk; hij slaat alles wat hem wordt verteld goed op. Zo verraste hij zijn moeder vorige week bij de kassa met een wijsheid, die zijn vader hem tijdens een stoei partijtje had bijgebracht. „Goh, wat kan jij lekker kletsen zeg", richtte de caissière zich tot het jochie. „Hoe heet jij eigenlijk1 jij hebt vast een heel mooie naam." Ruben zette zijn meest serieuze blik op en antwoordde: „Ikke gekke Henkie." Kwaliteit van ZorgSaam goed ZorgSaam is door het Ne derlands Instituut voor Ac creditatie in de Zorg (NIAZ) weer goedgekeurd voor de komende vier jaar. Het NIAZ beoordeelt lande lijk of de kwaliteit van de thuiszorg, ouderenzorg en ziekenhuiszorg kwalitatief goed genoeg is. De organi satie geeft vervolgens een accreditatie voor vier jaar, waarbij tussentijds gecon troleerd wordt. Het doel is om onder meer patiënten en verzekeraars vertrou wen te geven. Protest Songs From The Heart Protestsongs worden vaak in verband gebracht met de roerige jaren zestig van de vorige eeuw. Maar deze vorm van verzet bestaat al veel langer. Tot op de dag van vandaag zijn zulke lie deren te horen tijdens pro testbijeenkomsten en sta kingen. Muzikanten uit Zeeland en ver daarbuiten - Ruud Hermans, Gentle Blue, J.P. de Klerk, Marsha en Wouter Verhelst - spe len donderdagavond hun favoriete protestliederen in De Spot in Middelburg. De toegang is gratis. Zandbakken weg uit speeltuintjes Reimerswaalse ouders die hun kroost willen laten spelen in een zandbak, zul len er zelf één in de achter tuin moeten aanleggen. De gemeente haalt op termijn alle zandbakken weg uit openbare speeltuintjes. Rei- merswaal stelt dat spelen met zand een 'belangrijk onderdeel is in de ontwik keling van jonge kinderen', maar tegelijkertijd zijn ze vanwege 'strenge wettelij ke eisen aan veiligheid en hygiëne' lastig te beheren. Schade na inbraakpoging Aan het inbraakgolfje op de Bevelanden van afgelo pen vrijdag kan nog een dorp worden toegevoegd. Bewoners van een woning in Heinkenszand ontdek ten vrijdagavond dat er een poging was gedaan om in te breken. Het slot was uit de achterdeur was geboord en ook het keukenraam is beschadigd. Vrijdag is ook ingebroken in Kruiningen, Goes en 's-Heer Hendrik skinderen. In Kapelle bleef het bij een poging. De poli tie vraagt direct 112 te bel len bij verdachte situaties. e vrouw die net haar karretje wegduwt bij de kassa van de Agrimarkt, kijkt geschokt. Een supermarkt in Goes met de vieste winkelwagentjes van Ne derland? Ze rilt. „Ik ben erg van de hygiëne. Als ik thuiskom na het boodschappen doen, was ik altijd mijn handen. Bij Dirk zit ten soms allemaal half afgesleten plakkers op de stang van het win kelwagentje. Met zwarte randen en helemaal plakkerig. Dan pak je gelijk een andere. En ik doe het altijd zó: van de lopende band bij de kassa, direct mijn ei gen, schone tas in. Mijn dochter kan wel zeggen; met viezigheid bouw je je immuunsysteem op, maar ik neem liever het zekere voor het onzekere." Nel Katsman uit Kloetinge kan gerust zijn, althans bij Agri markt. „Wij spuiten vijf, zes keer per jaar met een hogedrukspuit de karren en mandjes schoon. Gemiddeld gebeurt dat bij super markten maar ééns per jaar", laat commercieel directeur Wilfred van Elzakker weten. „En op kor te termijn gaan al onze winkels meedraaien in een proef met een mobiele wasstraat voor winkel wagens en mandjes." Een onderzoek van Fusernet naar viezigheid op de stang van winkelwagentjes heeft heel wat ophef veroorzaakt, laat Mark Mul der van het bedrijf weten. Het schoonmaakbedrijf, gespeciali seerd in computers, wil mensen bewuster maken van de reis die bacteriën maken (met name na toiletbezoek). Via ongewassen handen komen ze overal: op je mobiel, op het toetsenbord. Mul der: „Van je eigen bacteriën word je niet ziek, zeggen men sen vaak. Maar nu het flexwer- ken in opkomst is, zit je met die van een ander." Naar micro-orga nismen op winkelwagentjes is al eerder onderzoek gedaan, weet microbioloog Rijkelt Beumer te vertellen. In 2011 verscheen een artikel over een Amerikaans on derzoek van professor Chuck Gerba van de universiteit van Arizona. Hij onderzocht de duw- stang van 85 winkelwagentjes. Op 72 procent daarvan vond hij darmbacteriën; meer dan in een toilet van de supermarkt. Daar om, betoogde Gerba, moet de stang steeds afgeveegd worden met een ontsmettingsmiddel. „Een mooi verhaal om smet vrees te creeëren", zegt Beumer. „Micro-organismen zijn overal. 'Van de lopende band bij de kassa, direct mijn eigen, schone tas in' Natuurlijk zijn er wel eens ge vaarlijke bij. Maar circa 99 pro cent van de E. coli's is ongevaar lijk en de gevaarlijke zit nog niet op 1 van de 1000 winkelwagen tjes, schat ik." Gewoon je vingers niet aflikken na het aanraken van vieze dingen, raadt hij aan. Als het aan Clean Shopping ligt, is het eind van de vieze wa gentjes in zicht. Eind 2014 ont wikkelde het bedrijf een mobie le wasstraat voor winkelwagen tjes, -trolleys en -mandjes. Ze worden grondig gereinigd en daarna behandeld met een vuilaf- stotende wax. Onder meer AH, Jumbo, Plus, Coop en Emté ma ken er gebruik van. In Zeeland heeft Clean Shopping nu zo'n twintig klanten. Sinds een half jaar biedt concurrent Clean Carts dezelfde diensten aan. MIDDELBURG. De rechters van de Middelburgse rechtbank vinden dat ze eerst 1100 pagina's met WhatsAppjes moeten lezen voor ze beslissen of Timothy van der B. schuldig is aan het gooien van een molotovcocktail. Van der B. (Sint Maartensdijk, 21) en zijn vriendin hebben sa men die vele duizenden berich ten uitgewisseld. Die moeten, zo bleek gisteren tijdens de rechts zaak tegen Van der B., duidelijk maken dat de twee een heftige re latie hadden, waarbij ze elkaar ook over en weer bedreigden. „We konden niet met en zonder elkaar leven", schetste Van der B. hun relatie. Acht maanden geleden werd hij opgepakt omdat hij een bran dende molotovcocktail naar het huis van zijn vriendin in Poort vliet zou hebben gegooid, omdat ze iets zou hebben gedaan wat hem niet zinde. Het was de bedoeling dat de man gisteren zou worden be recht. Maar tijdens de zitting bleek dat de rechtbank niet de be schikking had over de 1100 pagi na's met appjes. De rechters beslisten vervol gens dat Van der B. de volgende zitting, op 11 april, in vrijheid mag afwachten. Dan wordt hij daad werkelijk berecht. In de tussentijd mag hij niet op Tholen komen. door Harmen van der Werf TERNEUZEN. De Zeeuwse milieu dienst RUD voert te weinig contro les uit. De Terneuzense gemeente raad maakt zich daar zorgen om. De bereikbaarheid van de dienst, die in het stadhuis van Terneuzen is gevestigd, laat volgens een enkel raadslid ook te wensen over. Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN MIDDELBURG REIMERSWAAL HEINKENSZAND Bacteriën door Ondine van der Vleuten D Nel Katsman, Kloetinge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58