8 HART&ZII Te veel glucose belast foetus Bangst omzetten Geluk wit te maken met een open levenshouding Durk van de Meer (21) uit Middelburg had behoefte aan een radicale omslag. Daarom stopte hij met zijn studie filosofie aan hel University College Roosevelt. 'Nu leef ik zoals ik het wil'. Ik wil een roman schrijven. Maar daarvoor moet ik natuurlijk wel eerst iets meemaken V Leidt meer aardap pels eten tot een verhoogde kans op zwangerschaps diabetes? Een Ame rikaanse studie lijkt dit te bevestigen. Twee tot vier porties aardappelen per week verhogen het risico op de aandoening met 27 procent. Bij vijf of meer porties neemt de kans toe met ruim 50 procent. Dat zeggen wetenschappers van het Nationale instituut van gezondheid in Rockville. Ze analy seerden de data van ruim 21.000 zwanger schappen bij 15.000 vrouwen tussen 1991 en 2001. 854 vrouwen hadden last van zwan gerschapsdiabetes. Glucosepiek Vermoed wordt dat veel zetmeel zorgt voor een glucosepiek, die deze vorm van dia betes veroorzaakt. „Vervang twee porties aardappels eens door groente, peulvruchten of granen en het risico daalt met circa 10 pro cent," zegt onderzoe ker Cuilin Zhang. Zhang hoopt op ver volgonderzoek. Zo was 90 procent van de vrouwen blank en waren de meesten overwegend gezond. Zwangerschaps diabetes gaat over na de bevalling. Het kan een te sterke groei van de baby of minder ge rijpte longetjes veroor zaken. MEKSTJACOLINE VLAANDER k voel me verwant aan de filo- soof Martin Heidegger (1889- ll 1976). Eerst leven, dan nadenken. Daarom ben ik ge- _H_ stopt met mijn studie aan het University College Roosevelt. Al die essays en papers schrijven ik wil iets dóén. Ik heb een bijna onont koombare drang naar een radicale omslag. De academische biotoop voelt soms zo zinloos. Ik wil het leven begrij pen, maar mij er tegelijkertijd niet van vervreemden. Ik zoek een zo compleet mogelijke beleving ervan en wil mij op anderen en de ge beurtenissen kunnen afstemmen. Wat ik ga doen? Ik wil een roman schrijven, maar dan moet ik na tuurlijk wel iets meemaken om over te kunnen schrijven. Ik heb nu zin om vooral fysiek bezig te zijn. Op een boerderij, bijvoorbeeld. Om gaan met het land, de dieren. Leren hoe de wereld werkt. Of mee op een groot schip en dan met de be manning een aantal weken niet van boord kunnen en op elkaar aange wezen zijn. En intussen schoon maak- en onderhoudswerk doen." Charleroi „Ja, ik weet dat ik mij graag over geef aan romantische impulsen. Zo zou ik twee jaar geleden met mijn toenmalige vriendin na een week einde in het hoge noorden weer richting Middelburg reizen, toen we in een opwelling besloten om op de trein naar Zuid-Frankrijk te stappen. Kwamen we midden in de nacht aan in Charleroi. Een lelijke industriestad. Het was donker en koud. Toch zijn we er een paar dagen gebleven. Het doorbrak de sleur, bracht het onbekende. Leuk om zomaar opeens iets anders te doen. Hoe dat is, daar kun je wel over blijven dromen, maar je weet het pas als je het echt hebt gedaan. Met het doorbreken van het ge wone, reken ik af met de onrust in mijzelf. Of die na enige tijd niet weer de kop zal opsteken, kan ik mij nauwelijks voorstellen. Maar ik zal ik ervaren. En dat is precies wat mij zo aan Heidegger intrigeert. Ik ga mijzelf in de wereld begeven en er allerlei ervaringen opdoen die ik anders niet zou hebben. Wat ik afsluit is deze periode, hoe ik nu ben en leef. Dit hier en nu komt nooit meer terug. En ik ver wacht dat ik met deze move de on rust beter kan verkennen en dan rustiger zal zijn. Toen ik vanuit Friesland naar Mid delburg kwam, was ik niet hele maal vrij en aangewezen op het verleden. Nü verlang ik naar een nieuw begin dat ik in mijn eentje neerzet." Leef je angstig? Je kunt besluiten om dat van je af te gooien, blogt Kees Kortmulder. Uit zijn koker komen deze vijf tips hoe je angst omzet in geluk. dinsdag 19 januari 2016 OARNOUD KUIERS Een behoefte om fysiek bezig te zijn 44 IWees nieuwsgierig Veel mensen houden alles (onbewust) het liefst bij het oude, maar dat is onmogelijk. Alles verandert. Om te oefenen op een positieve instelling kun je het gezegde 'onbe kend maakt onbemind' ombuigen naar 'onbekend maakt nieuwsgierig'. Daar wordt niet alleen je blik veld groter van, ook het geluksgevoel. Wees bij voorbeeld nieuwsgierig naar een gerecht datje nog nooit hebt gegeten. Reis naar een stad of land dat je op de kaart moest opzoeken. Praat met on bekenden. Zo slaat angst al snel om in een goed ge voel. En gaat er een we reld voor je open. 2 Stel je oordeel uit Angst verpakken we in oordelen. Met snelle meningsvorming slaan we vaak de plank mis. Laatje een oordeel (voorlopig) achterwege dan bouw je meer vertrou wen op. Verwonderen, schrijft Kees Kortmulder, is zo veel leuker dan (ver)oordelen. 3 Die ander heeft ook gelijk Natuurlijk kom je mensen tegen met een andere mening. Oefen voor de lol eens in het ver zinnen van drie redenen waarom die ander gelijk heeft. Vaak heb je zelf voor vijftig procent gelijk en die ander voor de an dere vijftig procent. 4 Complimenten Van een oprecht compliment geven, knap je zelf ook op. Omdat je elkaar even ziet staan. Van complimenten ga je glimlachen en dat is goed voor je eigen geluksgevoel. Maak er geen trucje van, want dan val je snel door de mand. 5 Dankbaar zijn De belangrijkste tip, aldus Kees. Angst en onvrede komen voort uit wat je niet hebt. Je kijkt dan voorbij aan wat je wel hebt: schoon drinkwa ter, straatlantaarns in het donker of zo maar een nieuwe ontmoeting op een dag. otronkeesblogt rgeend verkeer DURK VAN DER MEER Was student filosofie aan het University College Roosevelt Gaat de wereld in >Durk van de Meer gaat einde lijk leven. FOTO MECHTEID JANSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 53