HARTOrZII I 7 0 6 VRUCHTBARE TIPS Ons doel is het seksueel plezier vergroten inde hoop dat daarmee de frequentie toeneemt zwanger worden om onverklaar bare redenen maar niet lukt. Kop pels bij wie geen medische oorzaken zijn gevonden en die, als er een prognose op wordt losgela ten, ten minste 30 procent kans hebben binnen twaalf maanden zwanger te raken. In Nederland gaat het jaarlijks om circa vijfdui zend stellen met dit probleem. Onderzoeker Inge Custers: „Bij de helft van de twintigduizend stellen in ons land met vruchtbaarheids problemen kan geen medische oor zaak worden aangetoond voor het uitblijven van een zwangerschap. De eileiders zijn goed doorgankelijk en de hormoonprofielen normaal, de cyclus is regelmatig en de sper makwaliteit voldoet. Toch lukt het maar niet. Voorheen kreeg deze groep vrij snel een behandeling aangeboden. Daar komen we steeds meer op terug. De behandeling is zwaar. De vrouw moet bijvoorbeeld hormoonbehandelingen ondergaan en loopt kans op complicaties, zoals een infectie. Ook heeft ze een iets grotere kans op een tweeling, wat een verhoogd zwangerschapsrisco met zich meebrengt." Op eigen kracht Bovendien bleek uit onderzoek dat een kwart van dit type koppels een kans had van 30 procent of meer om binnen een jaar op eigen kracht alsnog zwanger te worden, ook zon der een behandeling. „Als een vrouw zwanger wordt langs natuur lijke weg scheelt dat een hoop rompslomp, risico's en kosten," zegt Inge Custers. Deze groep, geeft Eline Dancet aan, is dus beter af zónder medische be moeienis. „De mensen zelf aan het werk zetten is de richtlijn gewor den. Maar mensen die vruchtbaar genoeg zijn, naar huis sturen met de opdracht het nog eens zes maan den tot een jaar aan te kijken, frus treer je alleen maar op deze manier," zegt Dancet. „Dan kom je bij het loket met alle medische toe ters en bellen in de hoop een zwan- gerschapswens te vervullen en dan krijg je van de dokter te horen: probeert u het eerst zelf nog maar een tijdje. Maar dat 'zelf proberen' hebben ze al achter de rug en het heeft zo'n koppel nog nergens ge bracht." Intussen heeft de seks dan door alle terugkerende teleurstellingen vaak een negatieve lading gekre gen. Eline Dancet: „Daardoor wordt de seks minder leuk. En als het minder leuk is, doen mensen het minder vaak. Uit Amerikaanse onderzoeken blijkt dat de frequen tie van gemeenschap vermindert als gevolg van de vruchtbaarheids problemen." Zo komen stellen in een neer waartse spiraal terecht: hoe minder seks, hoe kleiner de kans dat het raak is. Maar ook de kwaliteit van de seks zou een rol spelen. Er zijn hypotheses, zegt Inge Custers, dat prettige seks een grotere kans op zwangerschap geeft. „Dat is een biologisch verhaal. Om maar een dwarsstraat te noemen: mannen die intens opgewonden raken, ejaculeren gemakkelijker en vaker. En gemakkelijker klaarko men leidt tot een betere kwaliteit van de zaadcellen." Overlevingskans Ook bij de vrouw kan een hogere staat van opwinding positief bijdra gen. „Dan wordt haar vagina voch tiger, waardoor de zuurgraad daalt. En dat vergroot de overlevingskans van de spermacellen op hun reis door de vagina naar de baarmoe- In de regel zou het goed zijn als vrouw én man maanden vóór een zwangerschap aan hun conditie werken. Sommige deskundigen spreken zelfs van een jaar. 6 tips om de bevruchting te bevorderen en de foetus een goede start te geven. derhals. Daarnaast is er een theorie dat de samentrekkingen van de baarmoeder tijdens het orgasme van de vrouw bijdragen aan het transport van de spermacellen. Maar dat zijn nog allemaal theo rieën. Of het in de praktijk echt zo werkt, gaan we in de ZinenZwan- gerstudie uitzoeken." Hoe dan ook: om bevrucht te raken moet het seksleven van een koppel op peil zijn. Al langer bestaan er online-lustprogramma's die toegan kelijk zijn voor bijvoorbeeld patiën ten met een verminderd libido na een operatie aan de prostaat. Dat zijn cursussen waar volgens de twee AMC-onderzoekers goede re sultaten mee zijn geboekt. Mindfulness Voor de stellen die zwanger willen worden, is er een variant op ge maakt, die aan honderden van de 1164 koppels wordt voorgelegd. Een deel van het programma is educa tief. Een deel biedt mindfulness- training om deelnemers 'in het hier en nu' te krijgen en tobben te ver minderen, maar ook communica tieoefeningen met elkaar. De cursus bevat ook zintuigoefeningen om mensen te leren zich te focussen op het lichamelijk contact. De deelnemers houden een sekslog bij. Wanneer hebben ze het ge daan? En hoe was het? Custers: „Wij willen observeren hoe het seksleven zich ontwikkelt. Wat wij vooral niet willen, is mensen in een soort timing drukken. Dan, op dat tijdstip, ben je vruchtbaar dus dan móét je het doen. We weten uit stu dies dat dit averechts werkt. Ons doel is het seksueel plezier vergro ten in de hoop dat daarmee de fre quentie toeneemt. Maar nogmaals: misschien zit het niet zozeer in de frequentie, maar in de kwaliteit van de seks." Als uit het onderzoek blijkt dat het seksadvies werkt en meer stellen via de natuurlijke weg zwanger worden, hopen de onderzoekers dit project de komende jaren over het hele land uit te kunnen breiden. dinsdag 19 januari 2016 GO 44 IEen gezonde leefstijl en een ge zond gewicht vergemakkelij ken de be vruchting. Val af tot overbodige kilo's zijn verdwenen. Overge wicht werkt tegen je. En dat geldt ook voor de man! Niet te zwaar zijn en gezond eten is de basis om een gezond kind te verwekken, aldus Ruurd van El- burg, hoogleraar in voeding voor het onge boren kind en baby's. 2 Gezond voedsel vergroot de kans. Eet veel en geva rieerde groenten en fruit, vezelrijke voeding zoals peulvruchten en volkoren producten. Stop met alcohol en bouw cafeïnegebruik af, zoals in energie drankjes, koffie en thee. Alcohol tast de kwaliteit van zaadcel len aan. 3 Bewegen keert ook altijd terug als advies. Het verbetert het energie- peil en helpt stress te verminderen. Overdrijf niet, want overmatig en heftig sporten heeft een ongunstige impact op de hormoonbalans en daarmee op vruchtbaar heid. Sport zo danig datje nog een gesprek kunt voeren. 4 Onthoud je van te veel seks of zelf bevrediging, vooral als man. Het wordt afgeraden om dagelijks meerdere keren te vrijen in de dagen voor en tijdens de eisprong. Dat komt de kwaliteit van zaad cellen niet per se ten goede. 5 Stop ruim op tijd met roken en drugs. Het is te laat als je al zwanger bent. Eventuele schade is niet herstelbaar. 6 Niet alleen de vrouw, ook de man zou (extra) foliumzuur mogen slik ken. In combinatie met zink geeft dat een be tere zaadkwaliteit, omdat er minder afwij kingen in chromoso men ontstaan. Folium zuur zit in groene blad groenten, noten en ei eren, maar bijslikken wordt geadviseerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52