I 5 0 LEESTIPS Tweelingen delen kans op kanker Afzien van operatie in wetenschap datje sterft Afspraken met ouderen Bij kwetsbare ouderen is een heupbreuk vaak een beslissende knik in het leven Sta niet stil, het leven gaal door Heb lief en geniet met elkaar Vitaal verouderen is momenteel een geliefd onderwerp om over te schrijven. Het boek 'Check je houdbaarheid' haakt erop in. 'Liefde' en 'eten' is altijd hip. Risico De helft van de demen terende ouderen in een verzorgingshuis ziet bij een heupbreuk af van een operatie. Zij kiezen voor pijnverzachting, ook al leidt dit meestal tot eerder overlijden. Dit blijkt uit onderzoek onder zestig ouderen met dementie in de Hoornse verzorgingshuizen Wilgaer- den en Omring. „Het is voor het eerst dat verzor gingshuizen de behandel- wensen van deze mensen hebben vastgelegd," zegt projectleider Miriam Eliel van het samenwerkende Westfriesgasthuis. „Krijgt een orthopeed in het ziekenhuis te maken met een dementerend per soon met een heupbreuk, dan wil hij graag meer weten van de patiënt. Als arts zal hij de breuk willen behandelen. Maar wat wil de persoon zelf of zijn ver tegenwoordiger? Bestaat er een behandelwens? Het is voor alle partijen onaange naam om dit pas in het ziekenhuis te bespreken." „Bij jongere mensen zal hij dat zeker doen. Maar bij kwetsbare ouderen is een heupfractuur vaak een be slissende knik in het leven. Er kan al sprake zijn van hart- of longproblemen of dementie. Voeg daar die breuk aan toe. Wordt de patiënt niet geopereerd en geef je verzachtende zorg, dan overlijdt hij meestal binnen twee tot drie weken. Heel je de breuk wél, dan sterft de helft toch ook binnen een half jaar. Het verblijf in het zie kenhuis, verwardheid, ver lies van spierkracht of een opkomende ontsteking: al die factoren dragen bij." „In dit onderzoek bespra ken de zestig bewoners en hun vertegenwoordigers al in een eerder stadium met een gespecialiseerde ver pleegkundige of de eerst verantwoordelijke verzor ger alle behandelmogelijk- heden. Er is doorgenomen of opereren de beste optie is. Welke kwaliteit van leven ervaart de patiënt nog? Vervolgens werden de wensen gedocumenteerd bij de huisarts. Een kopie ervan werd doorgestuurd naar de huisartsenpost." „Er wordt in die laatste weken gezorgd voor goede pijnstilling en een aange past bed. Eventuele onrust is ook te behandelen. Pa tiënten kunnen altijd nog de voorkeur uitspreken om wél te worden geopereerd, ondanks de eerdere afspra ken. Waar het om gaat, is dat patiënten niet meer worden overvallen met de vraag naar hun behandel- wensen. Betrokkenen rea geren opgelucht dat die zijn vastgelegd. Inmiddels bestaan er plannen om het onderzoek uit te breiden naar verzorgingshuizen en bij nog thuiswonende kwetsbare ouderen. Ook elders vanuit Nederland is al met belangstelling gere ageerd." 8>ARN0UDKLUITIRS Miranda: „Wat er ook gebeurt: wij zetten als gezin liever twee stappen vooruit, dan dat we stilstaan of blij ven hangen in het verleden." Mandy: „Veel mensen vinden dat be wonderenswaardig. Voor ons is het niet meer dan normaal. Wat voor tegenslag ons ook treft, het leven gaat door." Melissa: „Natuurlijk hebben wij soms mindere momenten en voelt het niet altijd eerlijk wat ons over komt. Maar dan is daar dat open boek weer. We bespreken wat ons dwarszit en dat lucht op." Miranda: „Ik vind het wel vervelend dat het vaak over geld gaat. Bij voorbeeld voor de behandelingen van Mandy. Haar lichaam stootte het implantaat in haar borst af, waardoor we op zoek moesten naar een alternatief. We kwamen uit bij een proef in Antwerpen. Dat gaf ons hoop. Totdat we onlangs te horen kregen dat de behandeling niet wordt vergoed. 30.000 euro hebben wij helaas niet in onze por temonnee. Dus zijn we terug bij af." Melissa: „Steeds weer zie je een lichtpuntje, dat plots wordt over schaduwd door een grauwe, grijze wolk. Ik probeer van alles voor mijn zus, heb al ontelbare keren meegedaan aan een radioquiz waarbij ik een paar duizend euro kon winnen. En ik wil graag een benefietconcert voor Mandy orga niseren. Je moet blijven kijken naar de toekomst en de mogelijkheden." Arno: „Wij zijn wat dat betreft echt acht handen op één buik." Mandy: „Door alle ziekenhuisperi kelen, was ik al jong volwassen. Ik vind het wel waardevol dat ik zo bewust in het leven sta." Miranda: „Ik had de kinderen graag alle ellende willen besparen. Toen Mandy voor het eerst naar groep 1 ging, haalde ik haar aan het einde van de middag op samen met Me lissa. Ik zat op dat moment in een rolstoel vanwege een beroerte. Me lissa stapte vervolgens op de juf af om te vragen hoe Mandy het had gedaan. Ze was zelf nog zo klein." Melissa: „Niet meer dan normaal. Jij bent mijn moeder, zij mijn zusje. Ik zorg graag voor jullie." Mandy: „Ik denk dat we een hecht gezin zijn door alles wat we samen hebben meegemaakt. We zitten ook met zijn allen in een gezelligheids band. Leeftijdsgenoten vinden mijn hobby soms wat vreemd. 'Trom bone spelen? In een gezelligheids band?'" Melissa: „Wij staan heel dicht bij el kaar. De zoen voor het slapengaan van vroeger geven we elkaar nog steeds. Als we met de band een weekend naar Renesse gaan, kijken mensen ons weieens gek aan als Mandy en ik jullie een kus geven." Arno: „Zolang we het zelf maar snappen." dinsdag 19 januari 2016 COU&JLN Kif MAG IK JE WAT VRAGEN? Filosoof Stine Jen sen en regisseur Leo Wentink hebben een box samengesteld om de taboes over liefde en lust te doorbre ken. Dankzij vragenkaarten en een essay leer je elkaar beter kennen. Kosmos 17,99 CHECK JE HOUDBAARHEID Wetenschapsjournalisten Pim Christiaans en Hanny Roskamp claimen met een anti-verouderingsstrate- gie te komen. Zelf viel Roskamp 18 kilo af dank zij één maatregel. CocoBooks, 19,95 GOUDEN KIP In dit praktische kookboek van de Britse eetgoeroe Diana Henry staan 120 re cepten over kip. Van Thaise kipburgers tot ge roosterde kip met gra naatappel en feta. Kosmos, 19,99 Waarom dit onderzoek? Waarom repareert de arts die breuk niet gewoon? 44 Hoe weet de arts dat mensen afzien van behandeling? Verzachtende zorg betekent? Finland, Zweden, Denemarken en Finland werden gemiddeld 32 jaar lang gevolgd, tussen 1943 en 2010. „De kans dat tweelingen kanker ontwikkelen is niet groter dan bij niet-tweelingen," zegt de Ameri kaanse onderzoeker en epidemi oloog Lorelei Mucci. „Maar is er een tumor gediagnostiseerd bij de tweelingbroer of -zus, dan neemt het risico erop toe bij de ander. Het percentage ligt hoger dan bij erfelijke kankers waarbij geen sprake is van twee lingen." SMUDKLUntRS Wordt bij een tweelingbroer of -zus een kwaadaardige tumor ontdekt? Dan is de kans groot dat een vorm van kanker zich ook bij de ander ontwikkelt. Dat blijkt uit onderzoek van Amerikaanse, Deense en Finse universiteiten. Ze analyseerden de gene tische data van 200.000 een- en twee-eiigetweelingen van hetzelfde geslacht. De broers en zussen uit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50