Gerard T. beroept zich elke keer op zijn zwijgrecht Slachtoffers van de Utrechtse serieverkrachter deden voor het eerst hun verhaal. De angst regeert nog steeds. Verdachte Gerard T. bleef onbewogen. 4 NIEUWS UTRECHT. Met lichtgebogen hoofd loopt ze naar voren. Naar de tafel tegenover de rechters. Haar losse knot wiebelt. Oogcontact met Ge rard T., de man die ervan wordt verdacht de Utrechtse seriever krachter te zijn is, niet mogelijk. De 30-jarige vrouw die ten tijde van haar verkrachting nog maar een scholier was, laat een lichte zucht ontglippen en vertelt: „Tok, tok, tok. Dat geluid van ballen op de tennisbaan in de verte zal ik nooit vergeten. En dat geldt ook voor de afwezigheid ervan, toen de tennisbaan eenmaal gesloten was. Ook doodsangst heeft een ge luid. Een soort gerinkel in je hoofd." Ze werd door de seriever krachter vastgebonden. Aan een boom in een bos in Bilthoven. Ze had even daarvoor achter op zijn scooter moeten plaatsnemen, on der bedreiging van een mes. „Ik had absoluut geen keuze." Na meerdere keren te zijn verkracht, 'Ik moest altijd een fluitje bij me dragen en ik was bang voor bepaalde stemmen die op zijn stem leken' laat de vadsige man met het oor belletje in zijn rechteroor haar tus sen half 9 en 9 uur achter. Vier uur later wordt ze gevonden. Vol ledig onderkoeld. Het is muisstil in de rechtszaal. Niemand verwachtte dat een van de vier slachtoffers van de serie verkrachter zélf haar verhaal zou doen. Een verhaal dat binnen komt als een mokerslag. „Mijn familie maakte alles in de derde persoon mee. De vraag is wat erger is: het zelf meemaken of moeten gissen wat er met je doch ter is gebeurd. Mijn zelfbeeld raak te uit evenwicht en 's nachts in mijn slaap trok ik de haren uit mijn hoofd. De rest van mijn le ven zal ik op mijn hoede moeten blijven. Dat is mijn tragiek." Gerard T. hoort het onbewogen aan.Ze vervolgt: „Als ik zeg dat het goed met me gaat, door krach ten die ik heb aangeboord waar van ik zelf niet wist dat ik ze had, maakt het dat niet minder vrese lijk." Een tweede vrouw laat haar re laas voorlezen door iemand van Slachtofferhulp. De impact van de verkrachtingbij universiteitster rein De Uithof is zo groot, dat ze in 1998 - drie jaar na dato - naar Amerika verhuisde. Zo bang bleef ze voor de man die haar met een fietspomp misbruikte en nog vrij rondliep. „Nadat het gebeurd was, hield ik me schuil in een sloot en rende daarna mijn vrijheid tege moet. Hoe moeilijk is het dan om vrijwel direct door een ziekenwa gen te worden opgehaald voor on derzoek. Hoe voorzichtig zo'n vrouwelijke arts ook is. Zeven uur lang heb ik op het politiebureau gezeten voor een nauwkeurig ver slag. Het was de vreselijkste dag en nacht uit mijn leven." Ook nu blijft T. stoïcijns voor zich uitkij ken. „Door de adrenaline draaiden mijn zintuigen de eerste drie maanden overuren. Ik kon me niet meer concentreren. Niet eens meer mezelf aankleden of bood schappen doen. Met behulp van drie therapeuten probeerde ik het gevoel van controle op mijn leven terug te krijgen. Er moest een die pe angst overwonnen worden die me soms zomaar kon overspoelen. Ik durfde niet meer in het donker te zijn, moest altijd een fluitje bij me dragen en ik was bang voor be paalde mannenstemmen die op zijn stem leken." Dat Gerard T. nu vastzit is een ge ruststelling. „Ik heb dit jaar einde lijk mijn familie in Nederland kunnen bezoeken en ervan kun nen genieten. Maar het is en blijft een langzame strijd." UTRECHT. Waar iedereen al voor vreesde, gebeurde gisteren in het proces te gen tegen de vermeende Utrechtse serieverkrach ter. Gerard T. hield zijn ka ken stijf op elkaar. „Heeft u de feiten gepleegd?", vroeg officier van justitie Michael van Leent aan T. „Ik beroep me op mijn zwijgrecht." „Hoe verklaart u dat uw dna bij de slachtoffers is aangetroffen?" Ook nu ant woordt hij: „Ik beroep me op mijn zwijgrecht." De verdachte had gisteren maar één zin tekst. Dat hij zich beriep op zijn zwijg recht. Of het nou ging over de verkrachtingen, zijn privésituatie of het dna. Voor rechtbankvoor zitter Van Maanen reden om een andere toon aan te slaan. Zwijgrecht is een groot goed in een recht staat, maar het kan ook in het nadeel van de verdach te uitpakken, zo probeer de hij T. aan het praten te krijgen. „We kunnen u tot niets verplichten, maar dit is het moment om te praten." T. weigerde stel selmatig iets te zeggen over de vier verkrach tingszaken waarvan hij wordt verdacht. Aanvan kelijk had justitie tweeëntwintig zedenmis drijven geteld, die wor den beschouwd als het werk van de Utrechtse se rieverkrachter. Maar het merendeel van de aanran dingen is inmiddels ver jaard. In drie zaken krijgt justitie de magere sporen niet aan T. gelinkt. Toch heeft hij wel iets losgela ten over de beschuldigin gen. Dat gebeurde in een vertrouwelijk telefoonge sprek vanuit het huis van bewaring met zijn ex-vrouw. Daarin zei hij spijt te hebben. En dat het te maken had met dingen van vroeger. Dat hij bij zijn ouders 'dingen' moest doen, ook 'met al lerlei mannen'. Tegen psy chiaters verwees T. ook naar zijn jeugd. Ze vinden het opvallend dat hij zijn eigen seksuele misbruik op de voorgrond plaatst, maar vervolgens niet op vragen wil ingaan. Vol gens een rapportage komt T. over als een man die zijn impulsen goed be heerst. Een persoonlijk heidsstoornis kon niet worden vastgesteld. door Iris van den Boom Een van de plekken waar de serie verkrachter toesloeg. foto Hans Ceerlings door Iris van den Boom Gerard T..

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4