ZO DOEN 4 I HAR" &ZI Gezond blijven, ouder worden; we zijn er dagelijks mee bezig. Welke levenslessen wilt u doorgeven? Vandaag Arno, Miranda, Melissa en Mandy Brok uit Tliolen. Ondanks tegenslag staan ze positief in hel leven. Alles is bespreekbaar Stuur je kinderen, maar met mate We praten overal over met elkaar. Dat maakt bepaalde situaties zoveel beter te behappen Respecteer het karakter van de ander TEKST ROSANNE LANGENBERG I FOTO'S JAN STADS Miranda: „Wij hebben als gezin al heel wat meegemaakt. Mandy kreeg borstkanker toen ze 1 jaar oud was. Daarna is ze altijd problemen blijven houden met een van haar borsten. Zelf heb ik vijf beroertes gehad. Ik ben aan mijn rechterkant verlamd. Toch zijn we geen treurig gezin, inte gendeel!" Melissa: „Dat komt doordat we overal over praten met elkaar. Dat maakt bepaalde situaties zoveel beter te behappen." Mandy: „Anderhalf uur tafelen is bij ons eerder regel dan uitzondering." Miranda: „Wij hebben geen geheimen voor elkaar. Bij financiële problemen zoeken we bijvoorbeeld samen naar een oplossing. En toen Melissa over tijd was, klopte ze ook bij mij aan." Melissa: „Dat klopt. Dan gaan we even met zijn allen rond de tafel zit ten. Mijn vriend kreeg een hoofd als een boei toen de rest van het gezin aanschoof, ik vond het juist prettig. Een eventuele zwangerschap is niet niks. Gelukkig was er uiteindelijk niets aan de hand, maar je kunt er beter over praten dan er mee blijven rondlopen." Arno: „Ik heb een ongezouten me ning en ben het lang niet altijd eens met jullie, maar het feit dat we overal over kunnen praten is fijn. Ik heb dat als enig kind van huis uit meegekregen." Miranda: „Ik kom uit een gezin van negen kinderen. Als ik iets persoon lijks op tafel gooide, ging mijn moe der stofzuigen." Arno: „Wij hebben jullie zoveel moge lijk vrijgelaten, maar soms was een beetje sturen wel nodig. Vooral bij Melissa." Miranda: „Mandy heeft niet zoveel vrienden, maar de vrienden die ze heeft zijn goede vrienden. Melissa is iemand die door iedereen leuk gevonden wil worden, zij lijkt op mij. Daardoor kwam ze in haar pu bertijd met foute vriendjes aanzet ten." Arno: „Toen zij op haar vijftiende met het plan kwam samen met zo'n vriendje in Rotterdam op stap te gaan, was jij ontdaan. Ik ben wat dat betreft veel nuchterder en vind dat een mens het beste leert door zijn neus af een toe flink te stoten. Ik vond dat ze maar moest gaan, maar zei er wel bij dat we haar niet kwamen ophalen of zouden op wachten thuis. Uiteindelijk ging ze niet. Je moet je kinderen sturen, maar tot op zekere hoogte." Miranda: „Ik vind het moeilijker de kinderen los te laten." Mandy: „Dat weten we!" Melissa: „Na een avondje stappen kom jij om half 5 's ochtends je bed uit om ons welkom thuis te heten." Mandy: „Wij proberen dan met een stalen gezicht onze dronkenschap te verbergen." Arno: „Gelukkig drinken jullie nooit té veel. Daar probeer ik als ouder wel nadrukkelijk in te sturen. Me lissa heeft een keer zoveel sterke DE FAMILIE drank op dat ze er ziek van was. Bier vind ik prima, sterke drank niet. Dan stel ik wel grenzen en zeg duidelijk wat ik daarvan vind. Maar goed, ook als het om alcohol gaat, moeten ze zelf ervaren wat het met je doet om ervan te leren." Miranda: „Melissa heeft mijn karak ter. Wij willen leuk gevonden wor den, maken het liefst tien nieuwe vrienden op een avond. Wij zijn hartstikke beïnvloedbaar en kun nen niet goed alleen zijn." Melissa: „Het is zelfs zo erg dat ik tijdens een date met mijn vriend gerust ook vriendinnen uitnodig. Gewoon omdat ik dat gezellig vind. Hoe meer zielen... Terwijl hij juist een romantisch avondje voor zich ziet." Arno: „Mandy en ik zijn heel direct. En kieskeurig als het om vrienden gaat. Toen Mandy klein was, zei ze tegen haar buurmeisje: 'In jou heb ik geen trek.' En weg was ze." Mandy, lachend: „Ja, ik ben wat dat betreft glashard. Ik hecht weinig waarde aan mensen die ik niet ken. Dat komt misschien ook door alles wat ik heb meegemaakt. Op de middelbare school was ik dage lijks zoet met ziekenhuisbezoeken, waardoor ik in de klas vaak niet meetelde." Miranda: „Gelukkig kunnen we goed omgaan met eikaars verschil len." dinsdag 19 januari 2016 'Wij zijn acht handen op een buik' 44 Arno Brok (45), modemmonteur Miranda Brok (43), afgekeurd/werkloos Melissa Brok (20), postkoerier Mandy Brok (17), stu dent bedrijfsadministratie Arno en Miranda Brok spelen samen met hun dochters in een gezellig heidsband.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49