HARTOfZII I 3 DIEKSTRA Omgaan met Pesten Van al onze psychologische eigenschappen is zelfcontrole de belangrijkste KWALITEIT VAN DE LERAAR PRIJS KWALITEIT EIND OORDEEL dezelfde groep op zwemles zaten. Ik durfde niet. Irene zag ik eens op de markt. Ik ontweek haar. Desiree en ik zijn bevriend op Facebook. Ik ben er nooit over begonnen. Rem Toch, afgelopen week heb ik haar mijn excuses aangeboden. Ze ver telde dat ze veel verdriet van mijn pesterijen had, dat ze er destijds hoofdpijn van kreeg maar bij de huisarts niet durfde te zeggen wat er werkelijk aan de hand was. Ze kreeg de diagnose huisstofallergie. Mijn coach Mirelle Valentijn is zelf jaren gepest en liep rond met zelf moordgedachten. Toch moet ik me volgens haar niet schuldig voelen. „Je was een meisje van 14. Nie mand die tegen je zei: stop hier mee. Niemand die op je rem trapte. Niemand die je vertelde hoeveel verdrietje anderen deed." Bij pesten gaat het niet om de schuldvraag, zegt Valentijn. „Wie pest, staat ergens boven. Achter elke pestkop zit een verhaal." Wat mijn verhaal is? Een schreeuw om aandacht, denk ik, om grenzen. Zonder te veel in detail te willen treden kan ik zeggen dat het er bij ons thuis in die periode heftig aan toe ging. Denk: ruzies, geschreeuw, mijn vader die regelmatig het huis uitvluchtte zonder dat iemand wist waar hij heenging, servies dat door de kamer vloog. Ik voelde altijd spanning. Als 14-jarige kon ik wei nig anders dan me thuis voorbeel dig te gedragen. Ik wilde geen olie op het vuur gooien. Van mij zou niemand last hebben. Buiten was ik des te heftiger. Ik was hard, had een grote mond. Mijn motto was: ik kan het zelf wel. Maar eigenlijk wilde ik dat iemand zei: wees maar niet bang, ik laat je niet alleen, je mag best klein zijn, ik wil weten wie je bent. Toen mijn ouders scheidden, kon ik helemaal los, met een briefje op zak voor docenten of ze rekening wil den houden met de thuissituatie. Nu denk ik: had er maar iemand op mijn rem getrapt. Had iemand me maar aangekeken en gevraagd: waar ben jij mee bezig? Was er maar iemand geweest die door al die branie had heengeprikt. Of ik had geluisterd, is de vraag. Ik had mijn positie immers verkregen door hoe ik deed. „Iémand had moeten ingrijpen en dat puberale meisje van 14 met haar onvol groeide brein begeleiding moeten bieden. Je had geen zicht op je ge drag," zegt coach Mirelle. Ik pro beer mijn gedrag tegenover haar te vergoeilijken. „Ik heb nooit iemand lang of structureel gepest", hoor ik mezelf zeggen. Dat maakt niet uit, zegt Mirelle. „Wie wordt gepest, leeft elke dag met de angst dat er weer iets kan gebeuren." Tranen Nooit heb ik me afgevraagd hoe het met mijn slachtoffers zou zijn. Maar 25 jaar na dato stromen de tranen over mijn wangen. Het is alsof ik stik. Ik schaam me diep. Mijn collega, die is gepest, vindt dat pesters voor de rechter moeten verschijnen. Dat komt binnen. Guilty, zegt een stemmetje in mijn hoofd; schuldig. Ik zie me lopen als puber, handen in de boeien. Maaikel, hoe is het met Maaikel? Marianne en Karin, Irene en Marco, Monique en Desiree; al mijn peststreken waren min. Maar wat ik Maaikel heb aangedaan is min én listig. Omdat ik zijn ver trouwen schond. Zou hij er iets aan hebben als ik mijn excuses aanbied? Zou hij boos worden, omdat ik het verleden op rakel? Is het arrogant dat ik pas opsta, nu ik met mezelf in het reine wil komen? Mijn coach vraagt wat ik Maaikel zou willen vragen. Of hij gelukkig is, zeg ik. Na wat speurwerk krijg ik zijn ach ternaam. Maar de zoektocht eindigt snel. Ik kom niet verder dan dat Maaikel vijftien jaar geleden in Amsterdam woonde. Daarna is het - op internet - ijzig stil. Hij zal toch niet dood zijn? Guilty, your honour. De namen van de klasgenoten zijn gefingeerd, op Maaikel na. René Diekstra buigt zich over de menselijke geest Geen zelfbeheersing, geen toegang. Die regel zou René Diekstra willen hebben voor vluchtelingen. Hij schaamt zich voor wat mannen in Keulen hebben gedaan. De gebeurtenissen in Keulen in de nieuw jaarsnacht, bedreiging, besteling, aan randing en zelfs verkrachting van vrouwen in de publieke ruimte door groepen mannen, hebben mij diep ge raakt. Als man, omdat ik me dood schaam en me woedend maak over dit verfoeilijke en traumatiserende gedrag van seksegenoten. Als psycholoog, omdat die gebeurtenissen direct raken aan een thema waar ik me sinds jaar en dag als onderzoeker en hulpverlener mee bezighoud: zelfbeheersing of, zoals psychologen zeggen, zelfcontrole. Het beheersen of controleren van gevoe lens, impulsen, driften is de psychologi sche basis van beschaving. Van al onze psychologische eigenschappen is zelf controle de belangrijkste. Het manifes teert zich in vrijwel alles wat we doen. Niet toeteren wanneer de au tomobilist voor je treuzelt met optrekken. Dat derde glas niet drinken omdat je nog moet rij den. Iets niet zeggen omdat je weet de ander daarmee pijn te doen. Weigeren te roddelen. Zelfcontrole komt ons niet aanwaaien. Het moet geleerd worden. Opvoeding, on derwijs en ordehandhaving zijn hier ma nieren voor. Maar dat je op het ene gebied veel zelfcontrole hebt, garandeert niet datje dat op andere gebieden ook hebt. Oud-president van de VS Bill Clin ton is daar het voorbeeld van. Fantasti sche zelfbeheerste publieke optredens wisselde hij af met rampzalige onbe heerste privéoptredens tussen de gordij nen van zijn kantoor in Het Witte Huis. eigen samenleving geen zelfcontrole hebben geleerd op gebieden die voor ons heel belangrijk zijn, kunnen we ons dan wel permitteren ze op te nemen? Bedenk dat wie uit een cultuur komt waarin vrouwen, behalve de ogen, geen lichaamsdelen onbedekt mogen laten, zelfcontrole tekortkomt bij blootstelling aan blotere vrouwen. Voor ieders veilig heid moeten nieuwkomers getest wor den op hun zelfcontrole op cruciale levensgebieden. Wie onvoldoende zelf controle blijkt te hebben, moet op trai ning. En wie dat weigert of daarvoor zakt, sturen we terug. Dat is de les van Keulen: we kunnen ons niet permitteren aan nieuwkomers geen enkele psycholo gische toelatingseis te stellen. dinsdag 19 januari 2016 GO De docent, ontspannen en deskundig, en de entourage dragen bij aan de beleving. Geen idee hoe de docenten van de lessen in onder meer Apeldoorn, Den Bosch, Nijmegen en Tilburg les geven. Een losse les kost 10 euro-minder als je een strippenkaart koopt. Ruim een uur klinkt misschien kort, maar gezien de intensiteit is dat echt wel genoeg. Zeker de moeite waard 108 keer buigen op de mat: inspannend. Pestcoach Mirelle Valentijn (37) is gepest op de basis school, de middelbare school en later ook op haar werk. Ze bracht vele uren huilend op bed door en speelde met zelfmoordge dachten. Ze vertelde haar verhaal in het RTL4 programma 'Gepest', waarin ze werd geconfronteerd met haar pesters. Ook is ze medeoprichter van Stichting Omgaan met Pesten en helpt ze met haar coachingpraktijk kinderen en volwasse nen die worden gepest. mi Beheers je Terug naar Keulen. Als wij vreemdelingen in onze samenleving opnemen die in hun -^Reageren? Mail naar hartenziel@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48