m Raadsel in het riool van Zierikzee Tijdens vakantie op Sri Lanka gekochte munten na 2,5 eeuw terug in Zeeland Jubileumjaar muntenvondst Serooskerke Assistent distributeur* WALCHEREN 7 Inwoner Koudekerke neemt in Sri Lanka verzeilde Zeeuwse VOC-munten na circa 2,5 eeuw mee terug naar 'huis'. GEZOCHT! SEROOSKERKE. Op 3 januari 2016 was het vijftig jaar geleden dat in het Walcherse Serooskerke een enorme hoeveelheid gouden mun ten werden gevonden. Om dat te vieren houdt een aantal organisa ties activiteiten over het thema Goud. De openingsbijeenkomst van de jubileumviering is zaterdag vanaf 14.00 uur in het oude Brandspuit huis. Daar is een lezing te horen, een talkshow van Bert van Leer dam te volgen en zijntentoontel- lingen te zien. Daaronder een ex positie van Mart Olijslager, de zoon van de laatste bewoner van het gesloopte huisje op het goud veld. De expositie is tot 5 maart el ke woensdag en zaterdag tussen 13.00 en 17.00 uur te bezoeken. Het boekje van Frans van den Driest over de goudschat is in het oude Brandspuithuis te verkrij gen. Op vrijdag 18 en zaterdag 19 maart brengt de toneelvereniging 'Het huis met de gouden balken' op de planken. Tijdens de nationale museum- week (16 tot 24 april) is er weder om speciale aandacht voor het ju bileum. Verderop in het jaar staan nog op de rol: een oldtimerbijeen komst Goud van Oud (11 juni), een jaarmarkt (2 juli) van de on dernemersvereniging en de kunst- en cultuurroute Mid den-Walcheren (22 en 23 juli). Nee, Harald La vooij is niet te leurgesteld dat zijn in Sri Lanka gekochte mun ten uit de tijd van de Vereenigde Oostindische Compagnie (VOC) nog geen tien tje per stuk waard zijn. De inwoner van Koudekerke had op zijn vakantieadres geen last van goudkoorts. Hij vindt het veel leuker dat de in 1755 en 1786 in Middelburg geslagen dui ten na zo'n 2,5 eeuw weer terug in Zeeland zijn. „Het is toch leuk dat die munten zo'n lange reis maakten en weer op hun geboor tegrond terugkomen." Het ver baasde Lavooij niet echt dat de taxateur van het Zeeuws Veiling huis en een historicus hem vertel den dat er nog zoveel VOC-mun ten zijn dat de waarde de paar eu ro veelal niet te boven gaat. „Veer tig jaar terug groef ik als jochie van twaalf eens een groot aantal munten op in het kippenhok van de buurman. Die bleken toen ook geen kapitalen waard, maar het was wel heel leuk om ze te vinden." Het virus van muntenverzame- laar, dat hem tot zijn vijftiende flink te pakken had, heeft Lavooij niet overgebracht op zijn zonen Thomas (16) en Stefan (14). „Ik heb het wel eens geprobeerd, maar ze hadden beiden geen overmatige interesse om munten te verzamelen. Ook voor mijn ver zameling hadden ze geen belang- 'Mijn twee zonen van 16 en 14 hebben niks met munten. Ze liggen gewoon tussen andere vakantiesouvenirs' stelling. Ik heb ze wel allebei een duit gegeven, maar die liggen on getwijfeld ergens tussen de ande re vakantiesouvenirtjes van de af gelopen jaren." Hoor! Daar is het weer." Inge de Groot wijst richting Beddeweeg in Zierikzee. Wie goed luistert, hoort drie, vier seconden een gezoem dat iets wegheeft van een misthoorn in de verte. „Meestal klinkt het harder. En vaak duurt het ook langer", zegt De Groot. Buurtbewoners vallen haar bij. „Soms ook zo hard dat je het binnen heel goed kan horen", vertelt Bianca van 't Slot. Volgens omwonenden is het 'ergens in september' begonnen, daarna is het een tijdje wegge weest. Sinds een week of twee ho ren de bewoners het geluid weer. De gemeente heeft geen verkla ring. Woordvoerder Toon Wan del. „Je kan zoiets wel hebben bij werkzaamheden of onderhoud aan het riool, maar dat is nu niet aan de orde. Voor ons is het ook een raadsel." KAVEL VLISSIIMGEN OOST-SOUBURG Werkzaamheden Aanmelden en informatie Kijk voor meer informatie of aanmelden op: www. kranten bezorgen, n I DINSDAG 19 JANUARI 2016 Harald Lavooij met de twee onlangs verworven VOC- munten, foto Lex de Meester Geen goudkoorts door VOC-munt door René Hoonhorst door Marcel Modde In ontvangst nemen van de dagbladen, o.a. Trouw de Volkskrant, AD en PZC 's ochtends vroeg. Toezicht houden zodat de bezorgers de dagbladen op tijd en op de juiste manier bij de abonnees afleveren. In uitzonderingsgevallen een bezorgwijk bezorgen. Neem tijdens kantooruren contact op met de heer vd Loo tel: 06 233 200 46 of via e-mail: mjvdloo(a)icloud.com of ga naar de site. Werkzaamheden vinden plaats in de vroege ochtend van maandag t/m zaterdag. *De minimumleeftijd is 18jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36