Vele handen, en allemaal laten ze hun sporen na op de stang 2% Kenniscentrum baalt van kritiek op Tourcijfers ZEELAND 3 GOES. Fusernet onderzocht hoe vies de duwstang van winkelwagentjes is. Het schoonmaakbedrijf is ge specialiseerd in de reini ging van computers en liet daarom in het verleden uit zoeken hoe vuil die in het dagelijks gebruik worden ('weet u dat de meeste 'computervirussen' op het toetsenbord zitten?'). Vol gens Mark Mulder van Fu sernet is het onderzoek naar winkelwagentjes een logische stap: bacteriën rei zen via (ongewassen) han den van de ene naar de an dere plek. De stang van een winkelwagentje gaat in de loop van de dag door vele handen en allemaal laten ze hun sporen na. Voor het onderzoek zijn in 24 Nederlandse plaatsen su permarkten bezocht. In Zee land ging het om Middel burg en Goes; in beide plaatsen twee supermark ten (welke, wil Fusernet niet zeggen). Telkens werd bij vier karren een 'ATP-test' gedaan. Met een wattenstaafje werden mon sters genomen van duw- stangen. De monsters zijn op kweek gezet. Het resul taat: een keur aan micro-or ganismen op (schimmels, gisten, bacteriën). Bij bijna 84 procent van de winkel wagens troffen de onder zoekers grote hoeveelhe den darmbacteriën op, zo als E. coli. Bij 14 procent was de vervuiling minder ernstig en twee procent werd als 'schoon' bestem- peld. Goes bleek van alle on derzochte plaatsen in Ne derland de vuilste winkel karretjes te herbergen, Friesland de schoonste. Voor winkelwagens in su permarkten geldt de hygië- necode voor de supermarkt branche. Ze moeten schoon, in goede staat en vrij van straatvuil en pro- ductieresten zijn. De kritiek gaat vooral over het aan tal toeschouwers dat zondag 5 juli 2015 langs het parcours in Zeeland heeft gestaan. Volgens het rapport waren dat er tussen de 135.000 en 175.000. Omroep Zeeland toonde met eigen analyse van de televisie beelden aan dat het er zeker niet meer dan 55.000 zijn geweest. Een groot aantal partijen in Pro vinciale Staten maakte afgelopen vrijdag gehakt van het 'boterzach te' evaluatierapport, vanwege het hoge 'hiephiephoeragehalte' en de 'Noord-Koreaanse percentages' die voor de publieke belangstel ling worden genoemd. „We moe ten degene die dit onderzocht heeft even op doping laten contro leren, want geheel nuchter kun je niet tot deze conclusies komen", zei Ton Veraart (D66). „We balen er ontzettend van", zegt Margot Tempelman, coördina tor van het Kenniscentrum Kust toerisme. „We vinden het heel erg vervelend dat het kenniscentrum en de onderzoeksmethode die we hebben gehanteerd, in Frage wor den gesteld." Tempelman bestrijdt de sugges tie dat haar organisatie ondeugde lijk werk zou hebben geleverd. Het kenniscentrum hanteert een 'evenemententoolkit' die samen met ZB Planbureau is ontwikkeld, gebaseerd op de WESP-methode (Werkgroep Evaluatie Sportevene- 'De getallen waren ASO aanvankelijk mee kwam, lagen nog hoger, namelijk 220.000 toeschouwers' menten). „Met de methodiek die we hebben toegepast, is niets mis. Die wordt ook al jarenlang bij an dere grote evenementen in het land gebruikt, zoals bij de Vier daagse van Nijmegen. Maar je bent altijd afhankelijk van de in put die je krijgt." De berekening van de economi sche revenuen van de Zeeuwse etappe is grotendeels gebaseerd op bezoekersaantallen. „Die heb ben wij aangeleverd gekregen van de provincie, in overleg met ASO, de organisator van de Tour", aldus Tempelman. „De getallen waar ASO aanvankelijk mee kwam, la gen nog hoger, namelijk 220.000 toeschouwers." Aangezien dat ook de provincie wel erg onwaarschijnlijk leek, is het bijgesteld tot 175.000. „De schatting van het aantal toeschou wers blijft altijd discutabel", aldus Tempelman. „Daarom hebben we gezegd: laten we er een substanti eel deel, 25 procent, van aftrekken en met twee getallen werken." Zo is naast de 175.000 van de provincie 135.000 als 'minimum scenario' in het rapport beland, waarmee een foutmarge werd in gebouwd. „Het had ook dertig of veertig procent kunnen zijn. Het ging ons er vooral om transparant te zijn." Dat ook het minimumscenario veel te optimistisch blijkt te zijn, betreurt Tempelman. „Het meest discutabele blijft de input van de bezoekersaantallen. Wij hebben die verder niet gecheckt. Dat was ook niet onze opdracht. Hadden we op dat punt kritischer moeten zijn? Misschien wel. Dit zal bij ons intern zeker nog discussie op leveren." DINSDAG 19 JANUARI 2016 ELS DE JONGE, KLOETINGE „Na het boodschappen doen, handen wassen! ledereen zit aan die kar en je weet niet wat ze gedaan hebben. Soms heeft er iets gelekt, of er liggen gebruikte zakdoekjes of folders in. Ik vind dat ze dagelijks zouden moeten worden schoongemaakt. Wat zegt u? Gebeurt dat niet? Hoe vaak reinigt de gemiddelde super markt de karretjes dan? Eens per maand? Nee? Per kwartaal? Per jaar? Dat vind ik veel te weinig." foto's Marcelle Davidse LESLEY VAN 'T HOF, HEINKENSZAND „Kindertjes die met hun schoenen in de kar staan, dat hoort niet. En een boodschappenwagen is ook niet bedoeld om kleine hondjes in te zetten. Mijn boodschappen gaan erin; dan vind ik het belangrijk dat de wagen schoon is. Als ik een mandje of wa gentje pak, kijk ik altijd eerst even of er iets in is blijven liggen. Soms heeft iemand iets opgegeten en de verpakking achtergela ten. Dan pak ik altijd een andere." BETTY VAN LEEUWEN, HEINKENSZAND „Een boodschappenkarretje of mandje moet schoon aanvoelen en er moet geen afval van anderen in zijn blijven liggen. Ik let er altijd op. Als de greep plakkerig aanvoelt, laat ik hem staan. Sommige mensen laten er lege flessen in achter die ze niet hebben kunnen inleveren, of lege verpakkingen van frituurvet die ze nog ergens weg hadden moeten brengen. Dat maakt zo'n kar vettig. En een hond hoort er ook niet in. Dan zit je met die haren." Twee procent van alle winkelwagentjes kwam als 'schoon' uit het onderzoek van Fusernet door Rolf Bosboom VLISSINGEN. De stevige kritiek op het rapport over de opbrengst van de Zeeuwse Touretappe is hard aangekomen bij het Kenniscen trum Kusttoerisme. Het centrum stelde de evaluatie op in opdracht van de provincie. Margot Tempelman, Kenniscentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32