'Splits Delta en Eneco eerder' Weissensee weerqggjgg Minister Blok prijst Schouwen om aanpak krimp kleurt Waarneming geldt als zeer uitzonderlijk Bij Ritthem, enkele honderden meters voor de kust, zijn dolfijnen gespot. Zeer indrukwekkend om te zien." RITTHEM. In de Westerschelde zijn, nabij Ritthem, zondag meer dere zogeheten gewone dolfijnen gesignaleerd. Kenners noemen dat 'zeer uitzonderlijk'. De waarneming werd gedaan door Hank Perrée van Sportvisse- rij Wiesje, die met een aantal sportvissers op stap was. „Toen we daar 's morgens even na half negen met de boot aankwamen, waren er een stuk of tien bruinvis sen en vier of vijf dolfijnen. Ze hebben de hele dag daar rondge zwommen, op dezelfde plek. Ze sprongen uit het water, sloegen met hun staart op het water." Perrée legde het schouwspel op video vast. „Het leek wel of we in het Dolfinarium waren. Het was zeer indrukwekkend om te zien. Toen we 's middags rond half vier weggingen, waren ze nog steeds bezig, al waren het er minder dan 's ochtends." Albert Dijkstra van EHBZ (Eer ste Hulp Bij Zeezoogdieren) was er ook getuige van. Hij bevestigt, na bestudering van de uitvergrote beelden, dat het 'vrijwel zeker' om zogeheten gewone dolfijnen Del- phinus delphis) ging. Ze bevonden zich enkele honderden meters voor de kust en waren met het blo te oog nauwelijks te zien. In tegenstelling tot wat hun naam suggereert is het zeer uit zonderlijk dat gewone dolfijnen in de Westerschelde worden waar genomen. Tussen eind 2001 en be gin 2003 werd er regelmatig een exemplaar gesignaleerd nabij de Biezelingse Ham. Deze werd uit eindelijk in april 2003 levenloos in het Verdronken Land van Saeftin- ge aangetroffen. Strandingen van levende dolfijnen zijn zeldzaam. „Toch worden de laatste jaren hier veel meer exoten waargeno men", zegt Dijkstra. Hij verwijst naar de vijf potvissen die vorige week op Texel aanspoelden en de buitruggen die onlangs in de Wes terschelde en vorig jaar februari in de Oosterschelde werden waarge nomen. „Die tendens wordt vaak toegeschreven aan de opwarming van de aarde. Het is bovendien makkelijker geworden om waarne mingen te melden. Dat kan ook een rol spelen." Hoe opgetogen Dijkstra ook is over de nu gesignaleerde dolfij nen, hij hoopt dat ze snel de Wes terschelde verlaten en de weg te rugvinden naar open water. „Uit eindelijk is dit een leefgebied dat niet echt voor hen geschikt is." VLISSINGEN. Nuon en Essent wil len dat concurrenten Delta en Ene co niet meer tijd krijgen om te splitsen. Ze hebben daarom elk een bezwaarschrift ingediend bij de Autoriteit Consument en Markt (ACM). Delta en Eneco zijn nu nog de enige twee Nederlandse bedrijven die stroom opwekken en leveren en ook zelf beschikken over eigen kabels. Volgens de wet zouden ze sinds 2008 gesplitst moeten zijn. Delta en Eneco hebben zich daar tegen verzet en zijn vorig jaar door de hoogste rechter in het on gelijk gesteld. De ACM wilde aan vankelijk dat Delta uiterlijk 30 no vember 2016 zou splitsen, maar gaf het bedrijf een half jaar meer tijd. Eneco moet op 1 februari zijn gesplitst. Nuon en Essent zijn woest. „Het is raar dat Delta en En eco verschillende termijnen heb ben gekregen om te splitsen", zegt Mirjam Davidson van Essent. „De Hoge Raad heeft uitspraak ge daan. De ACM moet de splitsing op korte termijn afdwingen." Gewone dolfijn Deze jongeren stappen in Vlissingen van het fietsvoetveer uit Breskens. Zij zijn blij met het veer. Op elke overtocht legt de provincie echter acht euro per persoon toe. Daar moet iets aan worden gedaan, maar wat? www.pzc.nl walcheren@pzc.nl DINSDAG 19 januari 2016 Zeeland 'Dolfinarium' in Westerschelde door Rolf Bosboom Dolfijn in de Westerschelde still uit video Hank Perrée Leeftijd: tot 35 jaar vissen Verspreidingsgebied (Delphinus delphis) Voedsel: pijlinktvis en kleine Gewicht: 70-110 kilo PAGINA 8 9 foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30