Zanger van Coldplay staat weer volop in schijnwerpers na relatiebreuk 23 Goede start derde seizoen 'Maestro' Nieuwe hoofdrol Van Wageningen Media Entertainment Voor de frontman van de Britse band staat het in december verschenen album A Head Full of Dreams voor het einde van een periode van twijfel. Het derde seizoen van Maestro is zondaga vond goed begonnen met ruim 1,9 miljoen kijkers. Maestro staat op de vierde plek van best bekeken programma's. René Froger, Karin Bloemen en atlete Marlou van Rhijn behoren tot de kandidaten dit jaar. Yorick van Wageningen krijgt de hoofdrol in de nieuwe speelfilm Storm. De film, die zich afspeelt in de middeleeuwen ten tijde van de Reformatie, zal begin 2017 in de bioscopen te zien zijn. Nooit opgeven. Het is het beste advies dat Chris Martin (38) ooit van zijn vader kreeg en een zinnetje dat hij vaak in zijn hoofd herhaald. Hij zegt het bijvoorbeeld als hij naar het nieuws kijkt en zich af vraagt of er te veel kapot is in de wereld om nog gemaakt te wor den. Of als hij aan het hardlopen is en zijn benen begint te voelen. Maar ook als zanger van Coldplay kon hij de bemoedigende woor den de afgelopen jaren goed ge bruiken. Het is 2011 als Martin met zijn band over de wereld toert met de megashow rondom het album My- lo Xyloto. De popster die vrijwel dagelijks grote stadions bespeelt, wordt gedwongen tot een periode van twijfel en bezinning. Martin en zijn vrouw, actrice Gwyneth Paltrow, hebben na een huwelijk van twaalf jaar besloten te gaan scheiden en Martin brengt het slot van de tournee door in een waas van besluiteloosheid. De vragen die hem vooral be zighouden: draait het in het leven echt om het spelen in steeds grote re arena's en het scoren van meer hits? Waarom wordt hij steeds met een treurig gevoel wakker als hij de avond ervoor voor een exta tische menigte heeft opgetreden? En hoe rechtvaardigt hij eigenlijk dat hij in een popgroep speelt, ter wijl de wereld om hem heen in brand staat? Martin is moe van het wegrennen van zijn proble men en besluit ze vanaf nu recht streeks aan te vallen. Een sprong in de tijd naar de herfst van 2015. De drie andere le den van Coldplay lunchen in de kantine van een opnamestudio in Londen. Ze zijn zo goed als klaar met het inspelen van A Head Full of Dreams, het zevende Coldplayal- bum. Gitarist Jonny Buckland, drummer Will Champion en bas sist Guy Berryman hebben bijna vier jaar niet opgetreden. Ze brachten in mei 2014 wel het album Ghost Stories uit, maar gaven geen concerten. Een bewus te beslissing, genomen op voor spraak van Martin. Nauwelijks twee maanden voor het uitkomen van Ghost Stories kondigden Mar tin en Paltrow in een perscommu niqué hun 'ontkoppeling' aan. Het paar woonde toen al twee jaar apart, maar had de relatiebreuk voor de buitenwereld geheimge houden. Martin sprak er niet in het openbaar over, maar verwoord de zijn pijn wel met een sobere plaat zonder de gebruikelijke Cold- playtrucs als meezingbare refrei nen en grote melodieën. Het schrijven van Ghost Stories voelde als therapie, zegt Martin nu. „De plaat gaat over het zoeken naar het licht aan het einde van de tunnel, over het oplossen van problemen." Hij gebruikt een me tafoor: „Als Ghost Stories het span nen van een boog is, dan is A 'We hebben geleerd van U2: in een kwartet kun je geen schakel missen' Head Full of Dreams, dat veel uit bundiger is, het loslaten van de pijl." Martin ziet het zevende Cold- playalbum als een afsluitend hoofdstuk voor de band, die in 1997 begon en na drie albums al de grootste band ter wereld was. Hij vergelijkt de platen met een kleurenspectrum. De band heeft de laatste, zevende kleur nu af. „Denk aan de jonge Lionel Messi die voor het eerst zijn kicksen aan trok en uiteindelijk in de Cham pions League speelt. In dat laatste stadium zijn wij nu ook aangeko men." Wanneer de studiosessie erop zit, stelt Martin voor te gaan wan delen door Londen. De Engelse hoofdstad is niet langer zijn offi ciële thuis. Hij verhuisde achter zijn ex-vrouw aan naar Los Ange les. Paltrow wilde dichter bij haar werk in Hollywood wonen. „Al was ze naar Abu Dhabi verhuisd, ik woon waar mijn kinderen (dochter Apple van 11 en zoon Mo ses van 9, red.) wonen", verklaart hij plechtig. Voelde hij zich niet naakt toen hij de liedjes over zijn gestrande relatie openbaar maakte? „Daar ging het me juist om", zegt hij. „Het was mijn doel me weer com fortabel te voelen als eerste man in de vuurlinie. Elke scheiding is pijnlijk. Helemaal als er kinderen bij betrokken zijn. Maar als je goe de mensen rondom hebt, kun je ervoor zorgen dat de situatie een zegen wordt en geen oorlog." Hij refereert aan een lied van A Head Full of Dreams: Everglow. Dat gaat over het vasthouden van de mooie dingen, zelfs als ze vooraf zijn gegaan door iets ergs. „Ik vind het een prettig idee dat als je maar goed zoekt er in alles wat er ge beurt iets positiefs is te vinden", vertelt Martin. Hij kreeg het idee aangereikt van Paltrow, die zelfs twee zinnen zingt op Everglow. „Die woorden heeft ze me letterlijk zo gezegd. Daarom vroeg ik haar of ze ook durfde te zingen. Natuurlijk aarzel de ze, maar ik heb haar zover ge kregen." Het zou ook bijna onvoor stelbaar zijn als Martin iemand niet zou overreden. Het is zijn overtuigingskracht die Coldplay steeds relevant houdt. Wie anders kon ervoor zorgen dat Noel Gallag her (ex-Oasis) en Beyoncé allebei meedoen op de nieuwe plaat? „Verschillende werelden?" her haalt Martin niet-begrijpend. „Ik vind ze allebei geweldig en dacht alleen maar: laten we zo veel mo gelijk lol maken in de studio." Die studio heet The Bakery en is het eigendom van de band. Aan geschaft in 2008, toen Coldplay be hoefte had aan een nieuwe muzi kale impuls. Het leidde tot het suc cesalbum Viva la Vida. De enige serieuze groepscrisis die de band doormaakte, was in 1999 toen drummer Champion werd ontslagen na een ruzie en al snel weer in genade aangenomen. „We hebben geleerd van U2", zegt Martin. „Je kunt in een kwartet geen schakels vervangen, dan maak je de chemie kapot. En dat is waar Coldplay op drijft." De wandeling is ten einde. Mar tin is bij zijn volgende afspraak. Met cabaretier Ricky Gervais. Ze willen gaan samenwerken. Een ca baretier en een popzanger samen? Martin geeft niet op voor hij bewe zen heeft dat het kan. DINSDAG 19 JANUARI 2016 Cultuur Voor Chris Martin schijnt de zon weer Chris Martin heeft alles weer op de rails: „In alles wat gebeurt, is iets positiefs te vinden." foto Getty Images door Niall Doherty Chris Martin frontman Dit interview verscheen eerder in Q Magazine. Vertaling en bewerking: Stefan Raatgever. Bauer Consumer Media.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 24