Bestrijding van 16 Willems terug bij Jong PSV OERWOUDGELUIDEN ADO Den Haag wordt een dag na de rascistische spreekkoren van een deel van de fans weer bedolven onder kritiek. Hoeness eind februari vrij Jetro Willems heeft na zijn knieblessure voor het eerst weer gevoetbald. De 21-jarige linksachter deed een uur mee bij Jong PSV tegen MW Maas tricht. Willems viel eind vorig seizoen uit. DEN HAAG. Henk Fraser is hét ge zicht van ADO Den Haag. De trai ner is, vanwege zijn Surinaamse af komst, donker van huidskleur bo vendien. Hoe eenvoudig was het geweest als hij zondagmiddag in de rust naar het supportersvak was gestapt om de boosdoeners te wijzen op hun schandalige spreek koren richting Bazoer? „Of ik blank of zwart ben, doet sowieso helemaal niet ter zake", reageert Fraser fel. „De club veroordeelt dit gedrag en ik ben onderdeel van de club, maar die heeft zich te hou den aan een protocol. En daar is naar gehandeld." Fraser: „Ik heb de uitspraken van Gijs de Jong (operationeel direc teur KNVB; red.) gelezen en me daar over verbaasd. Dus de clubs en de KNVB maken afspraken en als er dan iets gebeurt, mag je toch gewoon reageren uit emotie en voor eigen rechter spelen?" „Het is bijna lachwekkend dat het nu omgedraaid wordt. Ik kan me een geval van Kevin-Prince Boa- teng van AC Milan herinneren. Die weigerde verder te spelen na dat hij het slachtoffer was gewor den van racistische uitingen. Werd later aan de hoogste boom opgehangen bij de FIFA, omdat hij niet het heft in eigen handen mocht nemen. Mogen wij dat dan wel? Ik vind het wel opvallend dat de scheidsrechter hierin geen be slissing kan nemen." Een dag na de kwetsende en ra cistische spreekkoren van ADO-fans aan het adres van Rie- cheldy Bazoer is de Haagse eredivi sieclub nog altijd van slag. „Woe- 'lk zat in het stadion en schaamde me kapot. De wedstrijd had moeten worden stilgelegd' de, frustratie en machteloosheid. Het scheelde niet veel, of de wed strijd was gestaakt. Ik heb er am per van kunnen slapen. Ik schaam me dood", treurt Jan Willem Wigt, directeur van ADO. De ge volgen laten zich niet alleen voe len in de top, maar ook in het grootste deel van de Haagse fan- schare. „Dit nooit meer", stelt sup portersclub Haagsche Bluf. Formeel deed de directie van ADO zondag misschien het juiste met het volgen van het protocol, maar in moreel opzicht stelden het bredere publiek, de (lokale) po- litiek en zelfs de KNVB dat de club een statement had moeten maken. „Van het veld lopen is ri goureus, maar als het meerdere ke ren gebeurt, waarom niet?", zei Vi- to Wormgoor, bij afwezigheid van Thomas Kristensen en Aaron Me- ijers, aanvoerder van ADO. „De club moet met een oplossing ko men. Duidelijk maken dat dit echt niet kan." De lokale politiek is verbolgen. D66-fractieleider Robert van As ten: „Ik zat gisteren in het stadion en schaamde me kapot. Natuurlijk had de wedstrijd moeten worden stilgelegd en na herhaling ge staakt: dit gedrag is intolerabel." Volgens de KNVB kan het pro tocol ruimer geïnterpreteerd wor den. „In het protocol is er ook ruimte voor clubs, scheidsrechter en spelers, om in overleg, de be slissing te nemen van het veld te stappen", aldus een woordvoerder van de bond. „Het kan altijd beter of anders, maar we hebben gedaan wat in ons vermogen lag. Vergeet niet dat we ook aan de openbare veilig heid moeten denken. Je hebt wel te maken met 14.000 mensen in een stadion", aldus Wigt die zelf de kritiek kreeg 'weg te duiken'. „Ik loop niet weg, maar had het te druk en te weinig informatie op dat moment." De directeur stuurde Ajax en Bazoer excuses per brief. „Ik kan me voorstellen dat Ajax hier zeer teleurgesteld en ontstemd over is. Dit is niet te bevatten." ADO is be gonnen met camerabeelden verza melen. Ook het Openbaar Ministe rie gaat ze bekijken en bepaalt dan of er een onderzoek wordt inge steld en eventueel tot vervolging overgaat. Wigt: „Er zullen stadion verboden komen, wat mij betreft komen ze hier nooit meer." 'Wat mij betreft komen ze hier nooit meer' 'Of ik blank ben of zwart doet niet ter zake' 'Van veld lopen is rigoureus, maar waarom niet?' et is een minderheid die het voor de rest verpest. En: Uiteraard dis tantiëren we ons hier van. Of: Dit is vooral een maat schappelijk probleem. Je kunt ze uittekenen, de reac ties van voetbalclubs op hun ei gen supportersproblemen. Een politiek correct praatje voor de bühne, een vleugje bagatellise ren, en zodra de storm is gaan lig gen: snel wegkijken en hopen dat het overwaait. Ajax en de verziekte bekerfina le tegen PEC Zwolle. Feyenoord in Rome. De antisemitische lie deren bij FC Utrecht vorig jaar. De oerwoudgeluiden bij ADO Den Haag, afgelopen zondag. De problemen waren vaak divers, de reflexen steeds hetzelfde. Half slachtige symptoombestrijding, met kilo's meel in de mond. Zeker, er is al heel veel verbe terd in Nederland. Het suppor tersprobleem is allang niet meer zo breed en ernstig als in de ja ren tachtig en vroege jaren ne gentig, dankzij veilige stadions, betere communicatie met fans en een reeks van maatregelen. Maar toch: bij met name clubs als Feyenoord, Ajax, FC Utrecht Waarom slagen die clubs er maar niet in om de vicieuze cirkel te doorbreken? Kort en bondig samengevat: angst. en ADO Den Haag is er om de zoveel tijd weer een nieuw, treu- rigstemmend verhaal. Waarom slagen die clubs er maar niet in om die vicieuze cir kel te doorbreken? Kort en bon dig samengevat: angst. Écht beleid maken van je sup- portersproblematiek. Écht af- Uli Hoeness komt 29 februari vrij. De oud-voorzitter van Bayern München hoeft de rest van zijn ge vangenisstraf niet uit te zitten. Hoeness was in juni 2014 wegens belastingontduiking veroor deeld tot 3,5 jaar cel. Sport ADO Den Haag is nog altijd van slag door Dennis Janssen Is het niet een beetje makkelijk om je te verschuilen achter een proto col? Dit is toch een uitzondering? Zelfs de KNVB zegt dat het eigen ini tiatief had toegejuicht. Er is toch niks mis met iets extra's? Even naar het vak lopen of uiteinde lijk zelfvan het veld stappen. Robert van Asten raadslid Den Haag ADO Den Haag-trainer Henk Fraser ving zondag na het duel met Ajax, Riechedly Bazoer op die het doelwit was van spreekkoren, foto Pro Shots Jan Willem Wigt Henk Fraser Vito Wormgoor ANALYSE door Sjoerd Mossou H Fans van ADO Den Haag leven altijd fanatiek mee met hun club. Het is niet ge zegd dat de supporters op de foto ook meededen aan de spreekkoren van zondag, foto Pro Shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16