Hét Bill Cosby-effect: niet langer zwijgen maar praten 3M c NIEUWS 15 Fantastische actie! Alle meubelen nu BüïïfflM) kopen! De BTW-actie geldt op de gehele collectie zitmeubelen en interieurs! ebsmiik M M DRTIN m otm Mr niet gewend is aan kritiek. In haar boek besteedt zij een heel hoofdstuk aan corruptie en de noodzaak om het rechtssysteem in Iran te hervormen. Toen zij rechten doceerde in Teheran (ze was toen 25) kwam zij in aanva ring met een flierefluiter uit een invloedrijke familie. Hij dreigde haar aan te geven wegens 'sub versief gedrag' als hij een onvol doende zou krijgen. Hassanza- deh meldde het voorval bij de 'campuspolitie'. Toen de vraag werd gesteld waarom ze zo vaak in het Westen was, overlegde ze een heel dossier met verslagen van alle bezoeken en opnames van alle lezingen van de laatste vijf jaar. Ze had hier rekening mee gehouden. De agenten bo den excuses aan en spraken de hoop uit dat zij zich nog lang zou inzetten voor de Iraanse be langen. Oxford Na de herverkiezing van de rabia te ultraconservatieve presi dent Ahmadinejad verliet zij Iran om zich in Ox ford te vestigen. Na de verkiezing van de meer gematigde Rou- hani keerde zij terug. Om Energy Pioneers op te richten en om leiding te geven aan de herstart van de olie- en gaspro ductie nu de sanc ties tegen Iran van tafel zijn. Haar grootste project is de bouw van een enorm complex bij Siraf aan de Perzische Golf. Met acht gasrafïïnaderijen, met elk een waarde van 350 miljoen. „Het Westen twijfelt soms nog, maar het zal binnen twee jaar op grote schaal deelnemen aan de Iraanse olie- en gaspro ductie", voorspelt Hassanzadeh. „Soms moet je geduld hebben", zegt zij tegenover Bloomberg Bu siness. Bovendien heeft haar ei- Haar grootste project is de bouw van een complex bij Siraf aan de Perzische Golf. Met acht gasraffinaderijen. gen land de boel nog niet op or de. Maar zij adoreert haar werk. „Ik vind het heerlijk om het ge vecht aan te gaan met mannen. Ik houd van het moment waarop zij stil worden, onder de indruk zijn van mijn argumenten", zegt Hassanzadeh. Iraanse mannen zien vrou wen als ElhamHassandazeh, goed opgeleid en zeer zelfstan dig, al snel als een bedreiging. „Ik heb de tip gekregen dat als ik een man ontmoet die ik heel aar dig vind, ik niet meteen moet zeggen wat ik voor werk doe", al dus de Iraanse powervrouw. Het gebeurde in 1975, vertelde een slachtoffer de politie in het stads deel Queens in april vorig jaar. In Brooklyn werd misbruik uit 1999 gemeld, en een verkrachtingszaak uit 2003 belandde bij een bureau in Manhattan. De politie in New York kreeg in 2015 een recordaantal aangiftes van seksueel geweld dat al jaren geleden plaatsvond: ruim 20 pro cent van de 1.439 meldingen. In eerdere jaren ging het om één tot hooguit 11 procent. Ook andere grote Amerikaanse steden rappor teren meer aangiftes van seksueel geweld. Los Angeles zag een stij ging van 14 procent, in Chicago kreeg de politie 7 procent meer meldingen. Het is niet alleen het gevolg van de inspanningen van de poli tie, scholen en belangenorganisa ties die vrouwen op het hart druk ken misbruik te melden, meent de New Yorkse politiechef Bill Bratton. Hij spreekt van het 'Bill Cosby-effect'. Slachtoffers volgen het voorbeeld van de vrouwen die de tv-ster met hun beschuldigin gen van zijn voetstuk deden val len. Ook Gloria Allred, advocaat van tientallen Cosby-vrouwen, signaleert dezelfde 'trend', zoals ze het tegenover een New Yorks radiostation noemde. „Zelfs als het te laat was omdat de zaak al verjaard was, door een willekeuri ge tijdslimiet in de wet, realiseer- den deze vrouwen zich dat ze zich kunnen uitspreken en ze besloten dat te doen. Het lijkt erop dat meer en meer vrouwen het aange ven bij de politie als ze zijn ver kracht of seksueel misbruikt zijn." Cosby is inmiddels aangeklaagd voor het drogeren en misbruiken van een vrouw in 2004. Nog ruim vijftig andere vrouwen betichten hem van vergelijkbaar wangedrag, maar vrijwel al die zaken zijn ver jaard. Het hoogst haalbare is dan een schadevergoeding in een civie le rechtszaak, bijvoorbeeld vanwe ge psychisch letsel. Veel vrouwen proberen dat nu voor elkaar te krij gen met hulp van advocate Allred. Hun verhalen circuleerden het af gelopen jaar dan ook volop in de Amerikaanse media. Vooral een uitgave van New York Magazine in juli maakte indruk. Het blad zette een foto van 35 slachtoffers op de cover, met in hun midden één lege stoel, symbool voor alle vrouwen die iets soortgelijks over kwam maar er niet over durven te praten. „Dat was een hele krachtige boodschap", zegt Min Um-Mand- hyan van de New York City Allian ce Against Sexual Assault, een or ganisatie die zich inzet voor slacht offers van seksueel geweld. De stoel nodigde uit. Een dag later meldden zich bij de politie in Brooklyn prompt twee slachtof fers die alsnog verkrachtingen uit 2000 en 2003 wilden aangeven. „Als je ziet dat iemand anders compassie krijgt, zoals in New York Magazine, kan dat het makke lijker maken om ook naar buiten te treden", zegt Cristopher Bromson van het Crime Victims Treatment Center in New York, dat slachtofferhulp biedt. COMPLEET INTERIEUR COST A 'mMEm _l_ Da's thuiskomen! I sla p square DINSDAG 19 JANUARI 2016 Eiham Hassanzadeh. door onze correspondent Karlijn van Houwelingen De New Yorkse politie noemt het al het 'Bill Cosby-effect'. Nu tiental len vrouwen na jaren zwijgen naar buiten treden met verhalen over seksueel misbruik door de komiek, durven steeds meer Amerikaanse vrouwen alsnog aangifte te doen van verkrachtingen uit het verle den. Bill Cosby, foto AP ar in diverse kleuren. de zitting in stofcategorie 1. Leverbaar in diverse kleuren, (uni) voor J4497- nu 949,59. Als 2+Hoek+2: Alles is ook los leverbaar en in verschillende maten! TV/AudiO/HIFI- Dressoir Eetkamertafel 4 Eetkamerstoelen Salontafel 5 woon square bergen op zoom Wassenaarstraat 45 (centrum) eindhoven Willem van Konijnenburglaan ld heerlen in de Cramer 76 (Woonboulevard Heerlen) middelburg Mortiereboulevard 12 (Woonboulevard De Mortiere) nieuwegein De Liesbosch 70 (Industrieterrein Liesbosch) oosterhout (N-BR) Beneluxweg 3 (A27 afslag 17 - naast McDonalds en Tulip inn) OSS Frankenweg 31 (Woonboulevard Oss-Oost) IN ALLE BOVENSTAANDE FILIALEN IS EEN OPENINGSTIJDEN: Maandag t/m vrijdag 09.30-21.00 uur WAmuAmmiitzaterdag 09.30-17.00 uur. Zondag gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15