Nabestaanden dode man twijfelen aan rol politie Boete in verkeer vervalt bij schulden Doden bij aanval Jemen NIEUWS 13 Celstraf voor aanranding tijdens reis Tekorten aan medicijnen Suikerrijke snacks belast a Een 71-jarige man uit India moet van het Openbaar Mi nisterie in Noord-Holland 18 dagen de cel in omdat hij een vrouw tijdens een vlucht van Washington naar Amsterdam heeft aan gerand. Terwijl zij ver zwakt was door slaapmid delen betastte en likte hij haar. De Deense vrouw kon geen kant op, want zij zat aan de raamkant van het vliegtuig. De aanran ding gebeurde op 12 okto ber vorig jaar. Het vlieg tuig vertrok 's avonds uit Washington en kwam de volgende ochtend aan in Amsterdam. Verdachte R.M. komt uit India, maar woont in de Amerikaanse stad Baltimore. De medicijntekorten in Ne derland zijn in 2015 verder gestegen. In het afgelopen jaar waren 625 medicijnen (tijdelijk) niet beschikbaar. In 2014 waren dat er 527 en in 2013 ging het om 426 me dicijnen. Dat meldt de brancheorganisatie van apothekers KNMP. Volgens de apothekers zijn de tekor ten in vijf jaar tijd vervier voudigd. Als medicijnen definitief van de markt ver dwijnen, is dit volgens de KNMP in 70 procent van de gevallen om economi sche redenen. Er waren in 2015 vooral problemen met de levering van antibiotica. De Britse ziekenhuizen gaan binnen de instellin gen een heffing invoeren op voedsel en snacks waar in veel suiker zit. Dat heeft het hoofd van de nationale gezondheidszorg (NHS) ge zegd. Met het plan wil de NHS de strijd aanbinden met de 'nationale suiker verslaving' die steeds meer mensen ongezond maakt, zei hoofd Simon Stevens. Hij riep de regering op om radicale maatregelen te ne men tegen ernstig overge wicht. Zo zouden voedsel- bedrijven gedwongen moe ten worden om suiker uit hun producten te laten. De man werd dronken door agen ten naar huis geëscorteerd en in schone kleren op bed gelegd. Drie maanden later werd hij thuis dood gevonden. Aanwijzingen dat er sprake zou zijn van een misdrijf ziet de politie niet. Hartfalen is het meest waarschijnlijke scenario, zo concludeert een forensisch arts. Nabestaanden van Issifu Abu (58) zijn daar niet zo zeker van. De dood van Abu, inmiddels al meer dan een jaar geleden, is volgens hen omgeven met raad sels. „Ik krijg steeds meer het ge voel dat dit geen zuivere koffie is", zegt dochter Samantha Abu. Want waarom brachten agenten haar dronken vader thuis, kleed den ze hem uit en legden ze hem in bed, maar zijn de vieze kleren die hij aanhad nergens meer te vinden? Na maanden wachten en brie ven schrijven, lijkt nu ook het Openbaar Ministerie ervan over tuigd dat de onderste steen bo ven moet komen. Uit een brief aan advocaat Boumanjal van Sa mantha Abu blijkt dat het OM het dossier in deze zaak 'verre van volledig' vindt. Een interne onderzoekscommissie onder lei ding van een officier van justitie is nu aan het werk gezet om uit te zoeken wat er precies is ge beurd. Van een misdrijf gaat het OM vooralsnog niet uit. Het verhaal begint op 30 de cember 2014. Apeldoorners zien een zichtbaar dronken Issifu Abu over straat gaan en maken er mel ding van bij de politie. Twee keer zoeken agenten hem op die avond. Als ze Abu over straat zien kruipen, nemen ze hem mee naar het bureau. De crisis dienst komt erbij, maar rond twee uur 's nachts besluiten agen ten hem toch maar weer naar huis te brengen. Bijna drie maanden later wordt Abu gevonden in zijn wo ning. Niemand die hem na die nacht nog in leven heeft gezien. Familie niet. Buren niet. En ook de Kringloopwinkel niet waar hij in het nieuwe jaar weer op zijn werk had moeten verschijnen. Omdat Abu al zo lang in huis ligt, is het moeilijk te achterha len wat de doodsoorzaak is ge weest. Familieleden krijgen bij na vraag over wat er precies is ge beurd steeds wisselende verkla ringen van agenten. De nabe staanden wachten nog steeds op een officieel rapport van de sec tie op het lichaam en ze hebben geen document waarin precies is vastgelegd hoe Abu is thuisgeko men, terwijl over zijn arrestatie wel alle details bekend zijn. „Het is absoluut geen goed ge bruik bij de politie dat ze dron ken mensen verschonen en op bed leggen", vult advocaat Anis Boumanjal aan. „Als iemand nog aanspreekbaar is dan zet je hem voor de deur af. Maar als iemand zo hulpeloos is dat hij ver schoond had moeten worden, dan leg je hem niet in bed, maar bel je de ambulance. Dit is zo merkwaardig dat ik een misdrijf zeker niet uitsluit." Zolang het onderzoek loopt wil het Openbaar Ministerie niet inhoudelijk reageren op de zaak-Abu. DEN HAAG. Mensen die vanwege schulden hun verkeersboete niet kunnen betalen, komen in aan merking voor kwijtschelding van het bedrag. Voorwaarde is dat de verschuldigde vrijwillig een schuldsaneringtraject heeft door lopen. Ook wordt de regeling om hoge verkeersboetes gespreid te betalen uitgebreid. Zo wil staatssecretaris DijkhofF (Veiligheid en Justitie) de 'schrij nende situaties' voorkomen, waar in wanbetalers gegijzeld wor- den.Wie door stapeling van ver keersboetes en aanmaningen een bedrag schuldig is van boven de 225 euro, krijgt vanaf 1 juli 2016 de mogelijkheid in termijnen te beta len. Dat kon tot nu toe alleen bij boetes die op zichzelf meer dan 225 euro bedroegen. In november concludeerde de Nationale ombudsman dat bur gers die hun verkeersboete niet op tijd betalen, ten onrechte onder druk worden gezet door gijzeling. De SP stelde Kamervragen naar aanleiding van het rapport. Staats secretaris Dijkhoff onderschrijft dat gijzeling als dwangmiddel al leen mag in uiterste noodzaak. Daarom krijgen mensen voortaan eerst een waarschuwingsbrief van het Centraal Justitieel Incassobu reau. SP-Kamerlid Nine Kooiman is blij met de maatregelen. DINSDAG 19 JANUARI 2016 SCHIPHOL DEN HAAC 5 Zeker vijf Franse militairen zijn gisteren omgekomen toen ze werden overvallen door een lawine in de Franse Alpen. Een groep van 52 militairen bevond zich buiten de skipiste toen de lawine loskwam. LONDEN SANAA. Politieagenten tillen het lichaam van een collega uit het puin. Bij een luchtaanval op het hoofdbureau van de politie in de Sanaa, de hoofdstad van Jemen, vielen gisteren zeker 25 doden. Ook zouden er zo'n vijftien ge wonden zijn. De aanval werd uitgevoerd door een coali tie die onder leiding staat van Saudi-Arabië. De coalitie vecht met de Jemenitische regering tegen de sjiitische Houthi-rebellen. Het politiegebouw zou een verzamel punt zijn geweest voor Houthi-strijders. foto Khaled Abdullah/Reuters door Raymond Boere APELDOORN. Een interne commis sie van het Openbaar Ministerie doet onderzoek naar het raadsel achtige overlijden van een Apeldoorner die door de politie naar huis werd begeleid. Het op treden van twee agenten vlak voor zijn dood, roept zo veel vra gen op dat de commissie op ver zoek van de familie een onder zoek is gestart. Issifu Abu door Susanne Geuze

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13