Leidse archeologe doet onderzoek naar ontbinding van menselijk lichaam 12 NIEUWS Hayley Mickleburgh (31bestudeert in Texas lijken op een 'body farm'. Voor de wetenschap en politieonderzoek. De archeologe trekt de deur van haar kan toor dicht. Niet ieder een kan - zo vlak voor de lunchpauze - tegen een gedetail leerde uitleg over de ontbinding van het menselijk lichaam. Hayley Mickleburgh doet als één van de weinige Nederlanders onder zoek bij een instituut, dat in de volks mond bekend staat als 'de body farm'. Het gaat om een woestijnachtig ter rein in Texas (Verenigde Staten), om geven door heuvels, waar doorgaans geen mens komt. In de buitenlucht verricht een groep experts dagelijks onderzoek op honderd lijken. Het zijn de overblijfselen van mensen die hun lichaam beschikbaar stelden aan de wetenschap. De meeste liggen ge woon in de open lucht, andere in on diepe kuilen of begraven in allerlei posities. Het veld is afgesloten met een dubbele omheining, om nieuws gierige mensen buiten te houden. Het openluchtmortuarium is een idee van William Bass, een foren sisch wetenschapper die tijdens moordzaken zijn hersens kraakte over het exacte tijdstip van overlij den. Die informatie kan leiden naar de dader, maar was vaak niet nauw keurig genoeg. Bass begon met expe rimenteel onderzoek. Hij bootste moordplekken na op zijn eerste body farm in Knoxville, Tennessee, waar hij lichamen plaatste in containers, kofferbakken van auto's, onder water of gewikkeld in plastic zakken. Gaan deweg ontdekte de wetenschapper dat in Amerika het klimaat zo veel verschilt dat zijn bevindingen niet overal kunnen worden toegepast. In middels zijn er zes body farms in Amerika en één in Australië. Hayley Mickleburgh kreeg vorig jaar toestemming om in Texas eigen onderzoek te starten. Ze kreeg vijf lij ken toegewezen, die zij in een ondie pe kuil plaatste of begroef. Dat viel nog niet mee in de keiharde klei grond en bij temperaturen van boven de 40 graden, herinnert ze zich. „Ik heb enorme stenen uitgehakt met een pikhouweel. Het was vreselijk warm, daar viel niet tegenop te drin ken. Nu begrijp ik waarom moorde naars een lichaam vaak op de opper vlakte dumpen." Op haar kantoor in Leiden toont ze een paar foto's van een overleden vrouw die ze 'donation 1' heeft ge noemd. Het is een naakte oudere da me, onherkenbaar in beeld gebracht, ernstig vermagerd. Maandenlang, dag in dag uit, bezocht Mickleburgh de bejaarde vrouw, misschien wel vaker dan ze in de laatste jaren van haar le ven beleefde. De archeologe fotogra feert elk detail, van de eerste verkleu- ringsplekken op haar buik, de krioe lende berg maden bij haar dunne be nen, het kunstgebit dat uit haar mond valt, tót er niets anders over blijft dan een hoopje beenderen. „El ke dag was het een verrassing hoe ik haar zou aantreffen." Mickleburgh krijgt de vraag bijna altijd in haar vriendenkring: hoe ze het toch volhoudt? „Ik heb nooit het gevoel gehad: dit is griezelig. Ik kijk met een wetenschappelijke interesse naar deze mensen. Ik ging er ook vaak 's ochtends heen, wanneer het nog wat koeler was. Dan stond ik daar in mijn eentje met al die licha men om mij heen en viel het me juist op hoe mooi deze plek is. Overal bloemetjes die uit de grond steken en vogels die zingen." En de geur? „Geen last van", zegt ze. „Ook niet van de maden. Ik vind een insect pas eng als het dood is." 'Stel dat er een skelet wordt aangetroffen in een park en het ligt in een afwijkende positie, hoe komt dat dan?' Ze valt even stil. „Het verschil zit hem misschien ook in het feit dat de ze mensen heel bewust hun lichaam aan de wetenschap hebben geschon ken, specifiek aan dit onderzoeksinsti tuut. Ik zou me anders voelen wan neer deze mensen geen keuze had den gehad." De gemiddelde donor is een blanke man van 63 jaar oud, die een lang ziekbed heeft gehad. Nabestaanden mogen het terrein niet op. Pas wanneer hun dierbare een skelet is geworden, mogen zij af scheid nemen in het laboratorium van de Texas State University. Maar ook na dit afscheid blijven de resten in bezit van de universiteit, bedoeld als studiemateriaal. De onderzoekster krijgt tijdens haar werk assistentie van studenten die opgeleid worden tot forensisch wetenschapper aan de universiteit van Texas. Zij halen de doden op in verzorgingshuizen, hospices en zie kenhuizen. Tussen de studenten zit- ten opvallend veel vrouwen, merkte Mickleburgh op. „Het CSI-syn- droom", grapt ze, verwijzend naar de bekende misdaadserie. Het fenomeen 'body farm' is in Amerika zo bekend dat ook de popu laire tv-serie Bones hier aandacht aan besteedde. In een aflevering is een 'vers' lijk gedumpt op één van de bo dyfarms. Hoofdrolspeelster Bones waarschuwt haar collega om op een afstandje te blijven 'omdat het lichaam op ontploffen staat'. Mickle burgh moet lachen. „Dat kan dus niet. Er worden wel chemicaliën in het lichaam aangemaakt, maar die ko men er niet op zo'n explosieve ma nier uit." Die lichaamssappen zorgen er overigens wel voor, vertelt ze nuch ter, dat de moordplek na verloop van tijd veel vruchtbaarder wordt. „Wan neer de dader na een aantal jaar op biecht waar hij het slachtoffer heeft begraven in het bos, weet de politie waar ze op moet letten: vaak groeien op de bewuste plek net iets meer bloemetjes en is het gras hoger." Afgelopen zomer zag de archeolo ge voor het eerst hoe een menselijk lichaam ontbindt en uiteenvalt. Dat is in zittende positie weer anders dan liggend. Logisch zou je denken, maar niemand wist precies hoe de zwaarte kracht zijn werk doet, tot Mickle burgh haar onderzoek begon. Die da ta wil ze de komende jaren uitbou wen. Ze hoopt op een beurs van de Nederlandse Organisatie voor Weten schappelijk Onderzoek. „Door dit on derzoek ontstaat een nauwkeuriger beeld over hoe mensen vroeger leef den en met de doden omgingen. In Nederland vinden we nog geregeld botresten uit de prehistorie. Destijds werden mensen vaker in foetushou ding begraven. Wanneer we bijvoor beeld zien dat er botten zijn ver plaatst of een schedel bij is gelegd, kan dit duiden op rituelen als voorou derverering", licht ze toe. Haar onderzoek is ook waardevol voor de recherche. „Stel dat er een skelet wordt aangetroffen in een park en het ligt in een afwijkende positie, hoe komt dat dan? Komt dat door aas gedrag van dieren of heeft er iemand gerommeld met de moordplek?" Veel archeologen moeten nu aan de hand van opgravingen het verle den reconstrueren, maar dat lukt lang niet altijd. Zo werden eind vorig jaar fossielen gevonden, diep in een grot in Zuid-Afrika. Archeologen bek vechten nog altijd of dit een nieuwe mensensoort betreft en hoe die ske letten precies onder de grond zijn be land. Was dit een begrafenisritueel, een dumpplek of werden de licha men hierheen gesleept door wilde dieren? Mickleburgh verwacht dit raadsel niet op te lossen, maar denkt met haar onderzoek wel bij te dragen aan de wetenschap. Ook zonder beurs gaat ze in april terug, want on der de Texaanse grond wacht 'dona tion 5' om opgegraven en geobser veerd te worden. Waar die fascinatie vandaan komt, weet ze niet. Als kind was ze niet met het onderwerp bezig. Ze ontleed de geen kikkers, ging niet met een metaaldetector op pad. Pas tijdens haar studie groeide haar belangstel ling voor het verleden. De archeologe heeft haar man één ding moeten belo ven. Haar lichaam wordt na de dood niet geschonken aan de wetenschap. Mickleburgh begrijpt dat. „Ik wil na de dood wel mijn organen doneren. Ook een mooie gedachte." 'Lijken zijn door Hanneke van Houwelingen Op de 'body farm' in San Marcos, Texas houdt Hayley Mickle burgh 'haar' lijken scherp in de gaten; dat doen ook enkele tiental len gieren. Archeologe Hayley Mickleburgh. foto Pim Ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12