NIEUWS 11 Ijs op open water ongeschikt Kalk voor de perfecte ijsvloer De ijsvloer van IJsclub Hard Gaat-ie is met de nodige Westlandse vindingrijkheid snel dichtgevroren. Voorzitter Wim van den Berg: „Mijn broer is nogal han dig en heeft een sproei-installatie ontworpen die we zondagavond om 20.00 uur aan heb ben gezet, tot 04.30 uur 's nachts. Toen kwam de kalkboer langs, hij heeft over al kalk op het aan groeiende ijs gespo ten. Daar bovenop kwam nog een nieu we laag water. Die kalk houdt de kracht van de zon tegen. Dat is be dacht door een bestuurslid van on ze vereniging, die als loonwerker in de kassen werkt. Daar werken ze al jaren met kalk. Hij bedacht dat dit op het ijs ook wel zou kunnen werken." De vorstperiode in Nederland duurt maar kort en is vol gens schaatsbond KNSB niet lang en koud genoeg om voor natuurijs in de vrije natuur te zor gen. Ijs op open wa ter is nu nog lang niet betrouwbaar, waarschuwt de bond en gaat het ge zien de weersvoor spellingen deze week ook niet wor den. Het enige ge schikte 'natuurijs' ligt op opgespoten stukken grond bij de ijsclubs die hun deuren hebben geo pend: naast Hard Gaat-ie in De Lier waren dat gisteren De Vooruitgang in het Zuid-Hollandse Ammerstol en Thialf in Arnhem. De ijsmeesters in dorpen als Veen oord, Noordlaren en Gramsbergen trachten 'hun' baan traditioneel zo snel mogelijk gereed te maken voor de eer ste marathon op na tuurijs. al is het onverantwoordelijk om hier te staan?" Dat zit zo: ruim an derhalfjaar geleden kreeg Mar- greet een nieuwe knie. En een paar maanden later ook nog een verse heup. Joelend: „Ik dacht eer lijk gezegd nooit meer te kunnen schaatsen. Maar hier ga ik dan." Op hoge noren, met kniebescher ming. Zo moet het maar en zo gaat het. Haar man kijkt, is blij voor zijn echtgenote, maar weet ook dat haar vrees zijn waarheid is: nooit meer kunnen schaatsen. Het start bewijs voor de Elfstedentocht heeft hij overgeven aan zijn zoon. Dat scheelt. Een klein beetje. Vanuit het clubgebouw kijkt voor zitter Wim van den Berg (69) toe. Afgelopen nacht heeft hij het ijs zijn groeien, letterlijk. „Ik ben een half uurtje thuis geweest, even m'n ogen dichtgedaan. Maar toen wilde ik weer terug. Dit is mijn topsport, zo zie ik het. Nu het vriest, moet ik even pieken." Alle moeite, voor zo'n korte duur. Aan het einde van de week dooit het toch weer. Fel: „Ja, dat hoor ik de hele dag: het gaat toch weer dooien. Dat weet ik ook wel, dat is namelijk altijd zo! Maar nu ligt er ijs, nu moeten we het ervan nemen." Op de tafel voor hem ligt een reusachtige, witte broodtrommel. Niet alleen voor hem en zijn vrouw, die de verkleumde schaat sers koffie schenkt, maar voor wie maar wil. Iedereen die het be- stuursgedeelte van het clubge bouw betreedt, krijgt een hamme tje. Met kaas of pindakaas. „Ik ga zo weer heel even liggen thuis, maar ik geniet hier zo ont zettend van. Vooral van de kinde ren, dat ik hen op natuurijs zie. Dat emotioneert me." Omdat het deels zijn kleinkinderen zijn, maar ook omdat het hem terug brengt naar zijn eigen jeugd, toen hij zelf ook nog kon schaatsen. „Op mijn 12e ben ik uit een hooi berg gevallen. Daarbij heb ik een verstuikte enkel opgelopen, die ik lang verwaarloosde. Te lang, want schaatsen gaat al heel lang niet meer." Bij die Elfstedentochten in de jaren tachtig deed Wim ook mee, maar niet op het ijs. „Ik reed op de racefiets naast de schaatsers. Zo hoorde ik er toch een beetje bij." Nu zijn z'n ogen niet alleen rood, maar ook vochtig. Daar huppelt kleindochter Lie- ke (7) op hem af: „Opa, zal ik de juf op school vragen of we hier morgen kunnen schaatsen, in plaats van de normale gymles in de zaal?" Haar grootvader, verte derd: „Doe dat maar, kind." DINSDAG 19 JANUARI 2016 Bij IJsclub Hard Gaat-ie in De Lier wordt door jong en oud gretig en dank baar gebruik gemaakt van het natuurijs. „Nu ligt er ijs, we moeten het er nu van nemen", zegt de voorzitter, foto's Pim Ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11