Bliksembezoek van Koning Winter zorgt voor een laagje natuurijs en schaatskoorts 10 NIEUWS ijslaag op sloten en plassen, maar op het stuk opgespoten land bij IJsclub Hard Gaat-ie wordt al geschaatst mtim wêhêêêKêêêêêM mee. De diagnose was nog niet ge steld, maar ik voorvoelde al een tijdje wat ik onder de leden had. Ik wilde alleen eerst dat kruisje binnenhalen voordat ik echt park- insonpatiënt werd." Zie hem hier over het natuurijs schuifelen, van de 120-jarige ijsclub Hard Gaat-ie in De Lier. Een ondergelopen landje tussen - je zit in het Westland of niet - de tomatenkassen. De weldadige zon glinstert alle kanten op, dankzij de glazen kraamkamers voor groente en fruit. De ijsvloer is prachtig, zeker na zo'n korte vorstperiode. Peuter Ise debuteert er op loopschaatsen, oudere kinderen gebruiken hun schoolpauze om heel even te schaatsen, net als het 86-jarige ere lid Anton Adrichem. „Ik schaats elke maandagoch tend, maar bijna altijd op het kunstijs in Den Haag. Dit is zo veel mooier, dit is het echte werk." Tot vier jaar geleden haal de hij jaarlijks de contributie op, bij alle leden. Dat is zeker de helft van het dorp. Als hij ergens merk te dat 'de mensen het even niet hadden', liep hij snel door. Dan kwam het wel een andere keer. Niek en Margreet wonen aan de overkant van de straat. Zij, reto risch: „Dan kan je toch niet weg blijven als er eenmaal ijs ligt? Ook ■2 Üsgek zijn ze, Niek (69) en Margreet (65) van Zeijl uit De Lier. Vroeger, toen de kin deren klein waren en de winters nog echt koud, schroefde Niek zijn zelfgemaakte bobslee op het dak van de auto als het ijs op de plassen net dik genoeg was. Dan reden ze naar Giethoorn, of de Weerribben. Konden ze zelf schaatsen, terwijl hun drie kinde ren er warmpjes bij zaten en geno ten in de slee. In de jaren tachtig maakte Niek honderden kilometers op het ijs. Hij haalde een kruisje bij de Elfste dentocht van 1985 en een jaar later nog één. Toen begonnen de win ters te kwakkelen. En daarna het tot die tijd zo sterke lijf van de Westlander: parkinson, de hersen- aandoening die zo onherstelbaar wreed beetje bij beetje de contro le over het lichaam overneemt. Maar ja, hij had drie kinderen. En Niek moest en zou iedere nako meling zo'n kruisje schenken. Dus die Elfstedentocht van 4 ja nuari 1997, die reed hij puur op ka rakter. En, meer letterlijk dan hij zou willen, op één been. Hij wijst naar zijn linkervoet. Stamelt: „Die sleepte ik de hele tocht met me Verwachting Nederland gemiddeld De vorstperiode is te kort voor een Di Wo Do Vr Za Zo Min -7 -3 -3 -4 1 Max 2 4 4 2 4 6 door Jeroen Schmale

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10