'Wel dubbelglas, verder oude meuk' effeweg.nl NIEUWS 9 Ruim 10.000 mensen met zika-virus Bloedbad in Deir ez-Zor Erasmusprijs voor Britse mi mi BILTHOVEN. Ramen zijn dichtge timmerd, omdat de kozijnen ver rot zijn. Leerlingen zitten al vijf tien jaar in een noodgebouw, ter wijl dat voor vijf jaar was neerge zet. Het Nieuwe Lyceum in Biltho- ven heeft eindelijk geld losgepeu terd voor renovatie, maar dat is met de stijgende bouwkosten niet meer genoeg. Rector Dick Frantzen gaat drie lijstjes maken. Wat móet worden aangepakt? Wat wil de school graag vernieuwen, maar kan even tueel achterwege blijven? En welke dromen blijven over die alleen bij meevallende financi ën onder handen kunnen worden genomen? „We hebben een bud get en krijgen écht niet meer. Ik Van alle scholen heeft slechts 7 procent een energielabel. Driekwart van die groep komt uit op een D of lager. maak liever een behoudend plan in de hoop dat we zo min moge lijk hoeven te schrappen", zegt Frantzen. Een greep uit het 'moet-lijstje'. De kozijnen móeten vervangen. Sommige ramen zijn dichtgetim merd, omdat ze er uit vallen als ze opengaan. De aula gaat plat, er komt één overzichtelijke hal voor terug. Nu is het een kruip-door-sluip-door om bij de centrale plaats van de school te ko men. En alle gangen moeten ge stript en opnieuw ingericht, zodat er meer ruimte komt voor extra lo kalen en hoekjes voor leerlingen om zelfstandig te werken. Het noodgebouw dat voor vijf jaar zes extra klaslokalen zou huisvesten, staat er al vijftien jaar en is afge schreven. En dan zijn er nog die wen sen, zoals een nieuwe gym zaal of het energieneutraal maken van het gebouw. Frantzen zet ze op een an der lijstje en hoopt dat het lukt die uit te voeren. „De groeiende bouwkosten zijn echt een risico voor ons", knikt hij. Op dit moment loopt een aan besteding voor een architect, pas na de zomer volgt de zoektocht naar een aannemer. Hoe langer de school wacht, hoe hoger de kos ten worden. Frantzen: „Als de prijs tegenvalt, moeten we bijvoor beeld andere materialen kiezen." Scholenvertegenwoordigers PO- en VO-Raad merken dat steeds meer scholen in de proble men komen door de oplopende prijzen. Soms zijn de plannen al ja ren geleden gemaakt en komt het nu pas aan op het zoeken van een bouwbedrijf. „Er is minder concur rentie, doordat aannemers failliet zijn gegaan", stelt Ad Veen, woord voerder van de PO-Raad. Het uur U is aangebroken, zeg gen de scholen en adviesbureaus. Duizenden gebouwen zijn al veer tig jaar oud, maar hebben nooit Opknapbeurt écht een goede opknapbeurt ge had. „Je kunt niet eeuwig blijven uitstellen", concludeert Hidde Be- nedictus, voorzitter van het Plat form Onderwijshuisvesting. Ad viesbureau HEVO onderzocht de kwaliteit van vijfhonderd basis scholen. De gebouwen die tussen 1961 en 1970 zijn gebouwd, scoren op alle punten slecht. Uitstraling: 5,7. Bouwkundige staat: 5,3. Veilig heid: 5,9. Onderwijskundige staat: 5,7. Exploitatie: 4,1. Binnenmilieu: 4,9. „Iedereen die op een gemid delde basisschool is geweest, ziet dat die niet van de beste kwaliteit zijn", zegt Martijn Verwoerd, be langenbehartiger bij Bouwend Ne derland. Ter illustratie: 7 procent heeft een energielabel. Driekwart van die groep komt uit op een D of lager. Verwoerd: „Er zijn veel ge schakelde schoenendozen neerge zet. Sommige scholen hebben nog wel dubbelglas, maar verder is het oude meuk." Bovendien sluiten veel gebou wen niet goed aan bij het onder wijs dat scholen willen geven. Le raren sturen hun leerlingen steeds meer de gang op om zelf standig of in kleine groepjes te werken. De scholieren houden meer hun eigen tempo en niveau aan. Daarvoor hebben scholen goe de ruimtes nodig. Op Het Nieuwe Lyceum in Bilthoven ontbreken die plekken ook. De leerlingen kunnen alleen in de mediatheek of aula zelfstandig werken. Na de opknapbeurt hoopt rector Frant zen dat probleem te hebben opge lost. In Colombia zijn meer dan 11.600 mensen besmet met het zika-virus, onder hen 459 zwangere vrouwen. Dat maakte het ministerie voor Volksgezondheid van dat land bekend. Het virus is niet gevaarlijk voor vol wassenen, maar kan moge lijk tot geboorteafwijkin gen leiden. De symptomen van het virus zijn koorts, huiduitslag en gewrichts pijn. Het Amerikaanse in stituut CDC raadt zwange re vrouwen af naar La- tijns-Amerika of het Cari- bisch gebied te reizen. Strijders van terreurgroep Islamitische Staat (IS) heb ben een slachting aange richt in de Syrische stad Deir ez-Zor. Zeker 135 men sen, van wie tachtig rege ringssoldaten, zouden zijn doodgeschoten of ont hoofd, aldus het Syrisch Observatorium voor de Mensenrechten, dat zich baseert op een eigen net werk van informanten. Volgens staatspersbureau SANA had IS het vooral voorzien op vrouwen, kin deren en bejaarden. De Erasmusprijs 2016 is toegekend aan de Britse schrijfster A. S. Byatt. De ju ry noemt haar 'een gebo ren verhalenverteller met een scherp oog voor maat schappelijke verhoudin gen'. De prijs wordt in de cember uitgereikt in Paleis op de Dam in Amsterdam. Antonia Susan Byatt (1936) krijgt de prijs voor haar bij drage aan het genre Life Writing, een actueel onder werp in historische ro mans en literaire biografie ën en autobiografieën. Barcelona en de Spaanse kust va. €299 Highlights van Zuid-Engeland va. €499 Rondreis Adriatische kust va. €1069 vraag ov^zt gratis» brochure aav^\ - cc KD www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 MAANDAG 18 JANUARI 2016 Mil door Ellen van Gaaien Duizenden schoolgebouwen zijn al veertig jaar oud, maar hebben nooit écht een goede opknapbeurt gehad Rector Dick Frantzen (bovenste fo to) voor Het Nieuwe Lyceum. Foto's onder: rotte delen en de noodloka- len. foto's Shody Careman BOGOTA DAMASCUS AMSTERDAM 8 daagse busreis Halfpension Vertrek: 20 feb, 12,25 mrt Highlights: Montserrat stadion FC Barcelona Sagrada Familia Moezel - ALL-INCLUSIVE va. €319 5 daagse busreis All-inclusive Vertrek: 29 feb, 25 apr, 23 mei Highlights: Burg Eltz Cochem -Trier Boppard Koblenz Zwitserse Alpen met bus en trein va. €499 8 daagse busreis Halfpension Vertrek: 20,26 feb, 4,12,18 mrt Highlights: Glacier Express Matterhorn Mont Blanc Express 8 daagse busreis Halfpension Vertrek: 1, 30 apr, 27 mei Highlights: Isle of Wight Prehistorische Stonehenge Dorset 22 daagse busreis Halfpension Vertrek: 28 mrt, 30 mei 19 sep Highlights: Kroatië Albanië Bosnië Herzegovina Corfu COUPONCODE WEG03 O CM X u O cc co cc O _i O (N LU CC 3 X U O cc co 8/10 DAGEN NU VANAF Fouten voorbehouden. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9