'Brieven in Beveren regelrechte provocatie' Ondernemers Sluis: steeds minder reden om over gemeente te klagen Dorps- en streektoneel in Zeeuws-Vlaanderen nog altijd onverminderd populair ZEEUWS-VLAANDEREN 15 Herkenbaarheid, verjonging en genre beïnvloe den de aantallen bezoekers, zeggen toneelclubs. Bij elkaar trekken ze jaarlijks duizenden bezoekers, de pak weg veertien toneel clubs die Zeeuws- Vlaanderen rijk is. De populariteit ervan is onvermin derd groot. We vragen vier vereni gingen naar de achtergronden van dat succes. Natuurlijk, het ligt voor de hand: veel van de vaste bezoekers komen kijken omdat een familie lid of bekende op het podium staat. Met een toneelgroep van een beetje omvang schiet dat lek ker op. „En doordat wij nu wat jongere spelers in de groep heb ben, krijg je ook automatisch een jonger publiek", vertelt Emmy de Bot van de Camere van Rhetorica uit Sint Jansteen. Die trad afgelo pen weekeinde twee keer op in De Halle in Axel. Het gezelschap speelt het stuk 'Het derde rijk in de vierde wijk' deze maand nog drie keer. Er zijn bij elkaar al meer dan 1500 kaarten verkocht. Toch komen er ook heel veel mensen naar de voorstellingen die geen directe binding hebben met de toneelspelers. Ook naar De Scheldegalm uit Kloosterzande, dat afgelopen twee weekeinden vier 'thuiswedstrijden' speelde in zaal Van Leuven. De teller staat in middels op 1600 verkochte kaar ten. Decorbouwer Piet Seij wijst op de 'herkenbaarheid' van de stukken. „De spelers spreken dia lect, en er worden namen ge noemd van mensen uit het dorp." Toeschouwer Fons Hoefeijzers er kent dat. „Dit is een beetje nostal- gie." De stukken van D'Oekse Leu te hebben ook zo'n lokaal tintje, vertelt voorzitter Dennis van Schaik. Die club treedt eind fe bruari en begin maart vier keer op in een vol dorpshuis. Van Schaik wijst ook op het unieke karakter 'Voor de kosten hoefje het niet te laten. Voor 6 euro heb je een avondvullend programma' Dennis van Schaik, d'Oekse Leute van de avonden. „Mensen zien het als een echt uitje. Eens iets anders dan op zaterdagavond 'Ik hou van Holland' kijken. En voor de kos ten hoefje het niet te laten. Voor 6 euro krijg je een avondvullend programma." Nog een aspect dat van invloed is op het bezoekersaantal: het gen re. „We hebben een vaste club mensen die elk jaar komt, en be zoekers die eerst kijken wat voor soort stuk we spelen", vertelt Rini Fenijn, jarenlang regisseur bij De Plattelanders uit West-Zeeuws- Vlaanderen. Die trekken jaarlijks zo'n 2.000 bezoekers naar het Oostburgse Ledeltheater. Een klucht trekt meer mensen, is zijn ervaring. „Maar dat is wel weer minder leuk om te spelen. Vorig jaar hadden we een oorlogsdrama. Fantastisch om te doen, maar som mige mensen blijven daarvan weg. Maar degenen die wél kwa men, vonden het heel mooi." Herkenbaar, vindt Emmy de Bot van het toneel in Steen. „Wij kiezen sinds een paar jaar voor se rieuzere stukken. Dat waardeert het publiek." Het Havenbedrijf licht bewoners in de brief in over voorbereiden de grondonderzoeken die deze week worden gedaan op perce len in de polders. Die onderzoe ken zijn belangrijk voor de reali satie van het Saeftinghedok. Als het dok er komt, wordt daar pol derlandschap voor opgeofferd. De Raad van State schorste on langs de plannen voor het Saef tinghedok. „Maar dit arrest doet er geen afbreuk aan dat er reeds vooronderzoeken kunnen gebeu ren", aldus het Havenbedrijf. Doel202o beschouwt de brie ven als een regelrechte provoca tie. Volgens de groep zet het Ha venbedrijf bewoners onder druk. „De indruk wordt gewekt dat aannemers in opdracht van het Havenbedrijf vrij zijn om privé- eigendommen te betreden en er werken uit te voeren", schrijft Doel2020-voorman Jan Creve. Volgens hem is het uniek dat een instantie zich zo opstelt te genover een besluit van de Raad van State. Jansen trok in het verleden tij dens zijn nieuwjaarsspeeches meer dan eens fel van leer tegen het gemeentebestuur van Sluis. Dat is niet meer nodig, liet hij we ten. Met de communicatie gaat het 'stap voor stap in de goede richting'. Al kon Jansen het toch niet la ten één sneer uit te delen. Want dat afgelopen maand een schaats baan op de Markt werd gereali seerd, was bepaald niet te danken aan 'de mensen binnen de ge meente die er helemaal niets van snapten', gaf hij aan. 'Ik zou willen dat elke kern zo'n ondernemersvereniging had. Het is nergens zo goed als hier' Christiane van de Vijver, wethouder Het gaat goed met Sluis, vertel de Jansen verder. Tekenend was het aantal uitgegeven loten voor de nieuwjaarstrekking: 2,5 mil joen stuks, een record. Wethouder Christiane van de Vijver prees het overleg dat onder nemers en gemeente via BIMS (Binnenstads Management Sluis) maandelijks hebben. „Dat gebeurt bijna nergens." Ze stak haar be wondering voor de 163 leden tel lende MVS niet onder stoelen of banken. „Ik zou willen dat elke kern zo'n ondernemersvereniging had, maar eerlijk gezegd ken ik er niet één waar het zó goed gaat." Tijdens de bijeenkomst kreeg Reggie D'Hoore de publieksprijs wegens zijn verdiensten voor (on dernemend) Sluis. D'Hoore was ei genaar van de gelijknamige groot handel, die later opging in Horeca Totaal en daarna Sligro. MAANDAG 18 JANUARI 2016 Avondje uit voelt als thuis door Gertie de Boey en Martijn de Koning Toneelclub De Scheldegalm uit Kloosterzande speelde gisteren voor de vierde keer in twee weekeinden in zaal Van Leuven. Volgende week volgen nog twee shows in De Halle in Axel. De club heeft bij elkaar 1600 kaarten verkocht, foto's Peter Nicolai De Halle in Axel zat vrijdag- en zaterdagavond stampvol tijdens de optre dens van de Camere van Rhetorica uit Sint Jansteen. door Bob Maes BEVEREN (B). Actiegroep Doel2020 ligt weer in de clinch met het Antwerps Havenbedrijf. Aanleiding zijn brieven die de ha ven heeft verstuurd naar huishou dens in de gemeente Beveren. door Martijn de Koning SLUIS. De relatie tussen de Midden stands Vereniging Sluis (MVS) en de gemeente Sluis wordt steeds be ter. Dat zei MVS-voorzitter Sancho Jansen vrijdag tijdens de nieuw jaarsreceptie van de ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 69