Groen licht voor strandslaaphuisjes Zeeland lift mee op voorzitterschap EU Containerreuzen Scheur De druk van grote schepen 12 ZEELAND Steeds meer schepen kunnen alleen nog in- en uitvaren als het water hoog genoeg is. Grondig onderzoek is nodig. COMMENTAAR De containerschepen die over de Westerschelde varen worden steeds groter. Bijna elk jaar komt wel weer 'het grootste containerschip tot dan toe' voorbij. Een boeiend gezicht vanaf de wal. Maar het werpt tegelijk ook de vraag op of er een eind komt aan de groei van schepen en lading, wanneer die wordt bereikt en wat dat betekent voor de veiligheid op en de toegankelijkheid van de Westerschelde. Want nu al kunnen de grootste containerreuzen niet meer over de Westerschelde varen zonder rekening te houden met het getij. Geen probleem, stellen de Vlaamse en Nederlandse overheden, havens, loodsen en Rijkswater staat. Onafhankelijk wetenschappelijk onderzoek moet antwoord geven op de vraag of de Westerschelde vol raakt. Hoewel speculatie nu wordt vermeden, kunnen de ge volgen van het onderzoek groot zijn. De uiterste consequentie is een nieuwe verdieping. Maat schappelijk en politiek een zeer gevoelige kwestie. Om nog maar te zwijgen over de vraag of op nieuw natuurmaatregelen nodig zijn. Het is goed dat het onder zoek er komt. Want met veiligheid kan en mag niet worden ge sold. Maar om een Hedwigepolder-2 te voorkomen is het ook zaak om niet alleen te kijken naar de economische belangen. Onderzoek moet antwoord geven op de vraag of de Westerschelde vol raakt De Sluise gemeenteraad besliste eerder om de bouw van twee keer vijftien slaaphuisjes bij Cad zand-Bad en Nieuwvliet-Bad mo- 'We verhuren voorlopig vanaf juli, maar misschien zijn er wel een paar veel eerder klaar* gelijk te maken. Via een prijsvraag kregen Molecaten (Cadzand-Bad) en camping Zonneweelde (Nieuw- vliet) dat recht. De bezwaarmaker vreesde on der meer voor aantasting van het rustige landschap. De Raad van State ging inhoudelijk niet eens in op die argumenten. De bezwaar maker bleek in een eerder sta dium geen zienswijze tegen het plan te hebben ingediend. Daar mee verspeelde hij het recht om naar de Raad van State te stappen. Maaike Basting, eigenaar van camping Zonneweelde bij Nieuw- vliet, is opgelucht. Het bezwaar was weliswaar gericht tegen de bouw van de huisjes bij Cadzand- Bad, maar die was geregeld in het zelfde plan als die bij Nieuwvliet. De bouw van de huisjes is al be zig, vertelt Basting. „Op dit mo ment wordt gewerkt aan de fra mes. Vanaf komende maand wor den de huisjes in een loods verder in elkaar gezet. Dat gebeurt één voor één. We verwachten dat er straks elke week eentje klaar is." Zonneweelde verhuurt de huis jes momenteel vanaf juli. „Maar we hopen er al eerder een stel klaar te hebben. Wie weet al in de meivakantie", zegt Basting. Opvallend aan de huisjes is het dubbele terras. „Zo kun je altijd in de zon zitten, of juist in de scha duw." De gebouwtjes, waarvan er één specifiek geschikt wordt ge maakt voor ouderen, krijgen een bovenverdieping waar je, volgens Basting, 'gewoon rechtop kunt staan'. Almanak Iedereen is altijd maar druk, druk, druk. Dus als de Goesefamilie bij el kaar is voor een diner, dan is het een bijzonder moment. En dat blijkt dan niet alleen uit de vele foto's die wor den gemaakt. Iedereen is op zijn paas- best gekleed. Als Marcel, een lief vent je van 5, met zijn ouders tegenover oma gaat zitten, valt hem iets op. Hij kijkt nog eens goed naar haar blouse en zegt op een volstrekt onschuldige toon, maar nét iets te hard: „Oma?" „Ja lieverd1" „U bent aan het scheu ren." Het is even stil en dan ligt ieder een in een scheur. En Marcel1 Die is zich van geen kwaad bewust. 112-nieuws Dorpelingen houden dief aan Een groepje alerte Nieu- werkerkers heeft zaterdag een woninginbreker aange houden. Het gaat om een 2t-jarige Roemeen zonder vaste woon- of verblijf plaats in Nederland. Er zou ook een tweede inbreker in het spel zijn, maar die is niet gepakt. De politie kreeg om 16.30 uur mel ding van inbraak in de Schoolstraat. Omwonen den wisten één van de in brekers, die via tuinen pro beerde te ontsnappen, te pakken. De man zou een busje pepperspray hebben gebruikt. Dat is in beslag genomen. Bewoners gered van giftig gas De bewoners van een huis in de Doelweg in Tholen zijn gisterochtend aan een erger lot ontsnapt doordat ze dankzij hun CO-melder tijdig werden gewaar schuwd voor een hoge con centratie koolmonoxide (CO) in hun woning. Op de zolder, nabij de CV-ketel, werd een hoge concentratie gemeten. De CV-installatie werd daarop meteen uitgeschakeld en de woning werd geventi leerd. Auto over de kop de tuin in Een personenauto is gister ochtend rond 10.45 uur over de kop geslagen en in de tuin van een woning be land aan de Langeweg in Arnemuiden. De bestuur der, een 30-jarige man uit Wemeldinge, kwam met de schrik vrij. Uit een blaastest van de po litie bleek dat hij te veel al cohol had gedronken. De man werd verhoord op het politiebureau. Na het op maken van het proces-ver baal werd hij weer in vrij heid gesteld. Tijdens het ongeval raakte een geparkeerde auto aan de Langeweg beschadigd. Dronken man belandt in sloot Een 39-jarige man uit Ter- neuzen is vrijdagavond rond 22.10 uur in de sloot beland naast de Provinciale weg bij Vogelwaarde. De bestuurder bleek liefst elf keer meer alcohol te heb ben gedronken dan toege staan. De beginnend bestuurder verloor de macht over het stuur van zijn auto. Hij reed vervolgens tegen een verkeerspaal aan en kwam tot stilstand in de sloot. Zijn rijbewijs is ingevor derd en wordt opgestuurd naar het Openbaar Ministe rie. Na verhoor mocht hij weer naar huis. Lopend. VLISSINGEN. Steeds grotere zee schepen varen op Antwerpen, Gent, Terneuzen en Vlissingen. Maar kan de Westerschelde ze wel aan? Worden ze niet te groot en te diep? Een groot scheeps onderzoek moet daar antwoord op geven. Sinds de Westerschelde in 2010 is verdiept, kunnen sche pen met een diepgang van 13,10 meter over de rivier varen zon der rekening te houden met laag of hoog water. Maar zee schepen worden alsmaar groter. „Hadden we het eerst nog over joekels van 340 meter, nu pra ten we over 396 meter lengte", zegt Eric Luca van Rijkswater staat Zee en Delta. „Het aantal containers dat ze vervoeren is ook toegenomen, van rond de 10.000 in 2010 tot 19.000 nu." Toch levert dat geen proble men op. „We bekijken dat steeds per schip. Elke keer is de conclusie dat zulke grote sche pen veilig naar Antwerpen kun nen varen." Maar daar is veel rekenwerk voor nodig. Want ze kunnen al leen in- en uitvaren als het wa ter hoog genoeg is, zodat er een diepte is van 15 a 16 meter. „Dat is mede afhankelijk van de stand van de maan en zon." Van de 16.000 zeeschepen die jaarlijks naar Antwerpen va ren, zijn er nu al zo'n 400 die al leen met hoog water over de Westerschelde kunnen. En dat 'Je kunt grote schepen wel doorduwen, maar veiligheid moet vooropstaan' aantal groeit sterk, is de ver wachting. We kunnen het alle maal nog goed aan, verzekert Lu ca. Maar de druk groeit. „Was f* BRUSSEL. Nederland is een half jaar lang voorzitter van de Euro pese Unie en Zeeland probeert daarvan te profiteren. De provin cie zet achter de schermen op tal van zaken in. Ook al lijkt het een ver-van-mijn-bed-show, toch moet Zeeland alert zijn. Want uiteindelijk hebben internationa le afspraken op termijn ook ge volgen voor de provincie. Zo zal Nederland het voorzit terschap gebruiken om de eerste discussies aan te zwengelen over de meerjarenbegroting van de Europese Unie. Die zijn belang rijk voor Zeeland, schrijft Milos Labovic, lobbyist voor Zeeland in Brussel, op zijn weblog. Want dan wordt duidelijk hoe de geld stromen uit Brussel er in de toe komst uitzien. Het is van belang die in de gaten te houden, omdat subsidies vanuit Den Haag min der vanzelfsprekend zijn. Ook gaat het over vereenvou diging van regels voor investerin gen in regio's. Voor Zeeland gaat het om een bedrag van tussen de 50 en 100 miljoen euro. Verder probeert Zeeland geld binnen te harken voor onderwijs programma Campus Zeeland en culturele activiteiten en wordt er gesproken over pulskorvisserij. door Martijn de Koning CADZAND-BAD. Recreatiebedrijf Molecaten en camping Zonneweel- de kunnen komende zomer ge woon slaaphuisjes uitbaten op het West-Zeeuws-Vlaamse strand. De Raad van State ging niet in op be zwaren van een bewoner van de Zwartepolderweg bij Cadzand-Bad. Maaike Basting, Zonneweelde Tip? redactie@pzc.nl NIEUWERKERK THOLEN ARNEMUIDEN VOGELWAARDE Hoe vol is door Jeffrey Kutterink m Sofie Verheyen, VNSC 1 Containerreus op de Westerschelde. foto Mark Neelemans door Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67