NCB Sluis wil behoud volwaardig voetveer Vuurzee van vierhonderd kerstbomen Initiatiefnemer en gemeente komen er na lang onderhandelen niet uit Weermannen aan de slag voor Navo Voormalig complex Euregiotumen in Oostburg brengt weinig geluk. Het zoveelste plan voor die locatie strandt. OOSTBURC. De komst van een fruittuin op het voormalige Eure- giocomplex bij Oostburg lijkt van de baan. Initiatiefnemer Carlos Faes en de gemeente Sluis, eige naar van de grond, komen er niet uit. Een juridische procedure dreigt. Faes presenteerde bijna twee jaar geleden zijn plannen voor de vestiging van een recreatieve fruit tuin met restaurant, winkel en overnachtingsmogelijkheden op het braakliggende terrein aan de Nieuwstraat. Daar openden in 2003 de Euregiotuinen. Die gin gen binnen een jaar failliet, waar na plannen voor onder meer hui zenbouw en de komst van een wellnesscentrum op het terrein strandden. Faes, afkomstig uit Waterland kerkje, is eigenaar van de Philips Fruittuin in Eindhoven. Hij wilde in Oostburg een soortgelijke at tractie creëren. College en ge meenteraad waren aanvankelijk enthousiast. De raad kocht, spe ciaal voor het plan, acht hectare grond aan die nog in bezit was van de failliete stichting Euregio tuinen. Faes en de gemeente on dertekenden daarna een intentie overeenkomst en begonnen onder handelingen. Die verliepen niet vlekkeloos. Faes liet tijdens het proces al eens weten dat 'de gemeente steeds de voorwaarden verandert'. De inten tieovereenkomst liep af op 31 de cember. „We zijn er niet uitgeko men", geeft wethouder Christiane van de Vijver aan. „Wel over de aankoop van het gebouw en de di rect omliggende grond, maar niet over het perceel ten westen daar van. We willen dat verhuren aan Faes, maar na verloop van tijd ook verkopen. Over die verkoopprijs werden we het niet eens." Faes bestrijdt die lezing niet, maar trekt een andere conclusie. „Want we hebben naar mijn me ning wél een overeenkomst. Er is meer dan een jaar lang alleen ge sproken over huur van het weste lijke stuk grond. Over de prijs daarvan zijn we het eens. Dat de gemeente opeens eiste dat ik die grond ook kóóp, daar heb ik geen boodschap aan. In de intentieover eenkomst staat ook 'huur'. En die is juridisch bindend." Van de Vij ver durft daar geen uitspraak over te doen. „Daar moeten advocaten maar over oordelen. En, als het niet anders kan, de rechter." Jammer is het wel, vindt Van de Vijver. „We hadden dit heel graag gewild. Maar niet ten koste van allerlei risico's. Dat kunnen we ons niet permitteren. Boven dien, als overheid moeten wij grond verkopen volgens een marktconforme prijs. Anders over treden we de wet. Een vrienden prijsje, dat kunnen we niet ma ken." Faes besluit binnen een paar weken of en welke stappen hij neemt. Fractievoorzitter Mare Rijk springt daarmee in op de bekend making, vrijdag, van het finan ciële tekort waarmee het veer kampt. De provincie, die het veer exploiteert, wil daarom maatrege len nemen. Dat zou, in het uiter ste geval, zelfs kunnen leiden tot het opheffen van de verbinding. Rijk wijst erop dat bij de aanleg van de Westerscheldetunnel de af spraak is gemaakt dat het veer 'tot in de lengte der dagen' zou blij ven bestaan. Bovendien, geeft Rijk aan, kost openbaar vervoer altijd geld. „Maar zeker in een krimpre- gio met een vergrijzende bevol king is het wél essentieel om dat in stand te houden." B en W in Sluis kunnen daar ook niet direct iets aan doen, er kent Rijk. Wel roept hij het colle ge op in gesprek te gaan met Gede puteerde en Provinciale Staten om daar te pleiten voor beter open baar vervoer in en richting de ge meente Sluis. Zeeland zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Plan voor fruittuin gestrand door Martijn de Koning 'We hebben wél een overeen komst. We zijn immers uit gegaan van huur, niet koop' Carlos Faes, initiatiefnemer fruittuin door Martijn de Koning OOSTBURC. De huidige problemen bij het fietsvoetveer tussen Bres- kens en Vlissingen zijn mede te wij ten aan het inkrimpen van de dienstverlening, vorig jaar. Het nog verder inkrimpen van het aantal af vaarten zou alleen maar leiden tot meer problemen. Daarvoor waar schuwt de fractie van Nieuw Ge meentebelang in de Sluise gemeen teraad in een brief aan B en W. foto Peter Nicolai BRESKENS. Achter fietsen, op karren, in aanhang- wagentjes, gewoon aan een touw of in kofferbakken: op allerlei manieren werden zaterdagmiddag grote en kleine kerstbomen naar het Eerste Strange bij Breskens vervoerd. Elke boom was goed voor een lootje voor de verloting, waarbij meer dan veertig prijzen waren te winnen. Uiteindelijk ontstond er een hoop van vierhonderd bomen, die tegen de avond in brand werd gestoken. De bezoekers hadden geluk: het was toen net eventjes droog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 66