Pamela wil de Franse ganzen redden Bedrijven zien hun kans schoon NIEUWS 5 Merkel: illegale Noord-Afrikanen moeten eerder worden uitgezet 'Brexit' slecht voor Shell Rolluik zet overvaller klem TVilpen in Amsterdam 4 'Ze willen daar graag aan de slag' Tien jaar lang ging Iran gebukt onder economische sancties. Het land krijgt beschikking over 91 miljard bevroren tegoed. Na de massale aanrandingen en berovingen in Keulen en andere Duitse steden wil de CDU/CSU van bondskanselier Angela Merkel illegale Noord-Afrikanen eerder uitzetten. Bij de inciden ten waren veel mannen uit die regio betrokken. Het aantal Noord-Afrikaanse asielzoekers in Duitsland groeit sterk. Alleen al in december betrof het aantal nieuwkomers uit deze landen meer dan vijfduizend. Hun aan vragen maken nauwelijks kans van slagen. De christen-democra ten willen Marokko en Algerije snel tot 'veilige landen' verkla- Een eventueel vertrek van Groot-Brittannië uit de Europe se Unie zou erg slecht zijn voor Shell. Dat zegt topman Ben van Beurden van de Nederlands-Brit- se oliemaatschappij in een inter view met de Britse zondagskrant The Sunday Times. „Wij zijn een bedrijf met sterke wortels in het Verenigd Koninkrijk én op het continent", aldus Van Beurden. Als het tot een afscheiding komt, kan dat leiden tot beperkingen van de handel en de bewegings vrijheid van personeel. „Dat is niet goed voor bedrijven als het onze, die floreren bij het ontbre ken van grenzen." ren. Problematisch is dat de thuislanden vaak niet meewer ken en dat asielzoekers vaak niet meer over geldige identiteitspa pieren beschikken. Volgens de krant Welt am Sonntag hebben politici bewust criminaliteit van Noord-Afrikanen in de doofpot gehouden. Inmiddels wordt hard opgetreden. In Düsseldorf voer de de politie zaterdag acties uit in de 'Maghreb-wijk' achter het centraal station, waarbij veertig verdachten werden opgepakt. In dit 'Klein-Marokko' zouden zich, volgens de politie, zo'n 2.200 cri minelen ophouden. Een man die vrijdag een juwe lierszaak in Zevenaar heeft over vallen is bij zijn vlucht klem ko men zitten onder een dalend rol luik. De man rende als laatste van drie overvallers de winkel uit, nadat het personeel een noodknop had ingedrukt die het rolluik in werking stelt. De twee andere daders zijn voortvluchtig met een buit die bestaat uit gou den sieraden. De aangehouden overvaller (23) komt uit Rotter dam. Een omstander schopte een vuurwapen dat in het hand bereik lag van de vastgeklemde overvaller weg. De omvang van de buit is nog niet bekend. Doodrijder met slok op nu zelf overleden De man uit Wagen berg die vrijdag in de rechtbank moest verschijnen omdat hij dronken iemand zou hebben doodge reden, en kort na de zitting opnieuw met alcohol op achter het stuur kroop, is dood. De 62-jarige P.T. stierf volgens de poli tie zaterdagochtend een natuurlijke dood. De man had vrijdag nog 9 maan den cel tegen zich ho ren eisen. Vluchteling niet als vrijwilliger aan de slag Het UWV heeft een verzoek afgewezen om vluchtelingen vrijwilligerswerk te laten doen. Een wel zijnsorganisatie uit Zeist nam daartoe het initiatief en dien de voor vijf functies een verzoek in. Alle maal werden ze afge wezen. UWV stelt dat het werk ook kan worden gedaan door een beroepskracht. De organisatie noemt het een ge miste kans. Bonus van 5000 euro voor nieuwe leraren Wie het aandurft om voor de klas te staan in Rotterdam, krijgt een bonus van 5000 euro. De ge meente presenteert vandaag een pakket dat lesgeven in de Maasstad aantrekke lijk moet maken. Het lokkertje geldt niet voor alle docen ten, maar wel voor onder meer eerste en tweedegraads do centen wiskunde, na tuurkunde en schei kunde. TEHERAN. Bij gebrek aan een ech te McDonald's openden Iraniërs maar een nepvariant, de Mash Donald's. Want vanwege de inter nationale sancties, was het onmo gelijk zaken te doen met buiten landse bedrijven. Opgelegd in 2006 door Westerse landen die vreesden dat Iran een atoombom wilde maken. Daardoor konden Iraniërs buiten eigen land geen geld overmaken of ontvangen. Tot nu toe. Het Internationaal Atoomener gieagentschap (IAEA) van de VN heeft dit weekend alle economi sche strafmaatregelen opgehe ven. Dit omdat Iran zich aan de afspraken heeft gehouden, die in juli 2015 zijn gemaakt met de Eu ropese Unie en de Verenigde Sta ten. In dat atoomakkoord heeft Iran beloofd het aantal centrifu ges dat nodig is om uranium te verrijken terug te schroeven. Ook zegde het toe de voorraden ver rijkt uranium, dat kan worden ge bruikt voor kerncentrales maar ook voor kernwapens, drastisch te verminderen. Een aantal niet-economische sancties blijft wel van kracht, om dat Iran zich nog steeds schuldig maakt aan mensenrechtenschen dingen als marteling en het pu bliekelijk opknopen van veroor deelden. De Iraanse president Hassan Rohani verwacht dat de econo mie van zijn land door het ophef fen van de sancties dit jaar met 5 procent zal groeien. Nu het wes ten weer brandstof mag kopen wil Iran de olieproductie met een half miljoen vaten per dag op voeren. Naast energiebedrijven mogen de bankensector, verzeke raars, staalproducenten en scheepsbouwers weer zaken doen met Westerse ondernemin gen. Iran krijgt de beschikking over ruim 91 miljard euro aan be vroren tegoeden. Het Iraanse mi nisterie van transport liet weten dat voor een bedrag van onge veer 9 miljard euro bij vliegtuig bouwer Airbus 114 toestellen zijn besteld om de, door de sancties extreem verouderde, luchtvloot in het land te moderniseren. Ook voor Nederlandse bedrij ven dienen zich kansen aan, voor al in de de watersector, de land bouw en de olie- en gasindustrie. Minister Lilianne Ploumen van Buitenlandse Handel benadrukt dat ondernemingen niet op stel en sprong handel kunnen drijven met Iran. „Het duurt even voor Iran aangesloten is op het interna tionale betalingsverkeer. Verder moeten bedrijven in het achter hoofd houden dat de sancties op nieuw ingesteld kunnen worden als Iran de afspraken schendt." Pascal den Heijer van kassenbou- wer Van der Hoeven reisde vo rig jaar al naar Iran. Hij wist dat er vrijwel zeker een einde zou komen aan economische sanc ties. En hij wist dat het land veel kassen nodig heeft om groenten in te verbouwen. „Dan kun je maar beter zo snel mogelijk con tact leggen en uitvogelen waar aan behoefte is." Een contract zou het bedrijf uit Midden-Delf land een flinke groei bezorgen: „Het gaat om duizenden hecta res kassen." Hij hoopt snel een Iraans bedrijf te vinden om mee samen te werken: „Tijdens mijn bezoek merkte ik dat de mensen daar graag aan de slag willen. Lo gisch, ze hebben jarenlang last gehad van die sancties." PARIJS. Wat doe je als je dieren leed aan de kaak wilt stellen? Dan nodig je Pamela Anderson uit! Het Franse parlement - dat voor 73 procent bestaat uit man nen, die gemiddeld 55 jaar zijn - rolt dinsdag de loper uit voor Pa mela Anderson. De ex-playmate komt niet voor zichzelf, maar voor de Franse ganzen en een den. De Amerikaanse, vooral be kend van tv-serie Baywatch, gru welt namelijk van de Franse culi naire lekkernij foie gras. Om de eenden- en ganzenleverpaté te maken worden de vogels meest al letterlijk met een trechter vet gemest. „In heel veel landen is dat verboden", zegt Laurence Abeille van de Franse politieke partij De Groenen. „In Frankrijk is het een wijd verspreide tradi tie. Maar een traditie is niet per se positief. Vetmesten is gruwe lijk." Dat vindt Anderson ook. In het parlement zal ze haar steun uitspreken voor een wetsvoor stel van De Groenen om het vet mesten te verbieden. Voor Pame la niks nieuws: ze voert al sinds de jaren '90 actie voor de Ameri kaanse dierenrechtenorganisatie PETA, werd vorig jaar nog uitge roepen tot 'veganist van het jaar' en voerde campagne tegen kip- penmishandeling door fastfood keten KFC. In de bladen gaat het nu vooral nog om wat Ander sons draagt: 'Pammies', de halfho ge laarzen die ze liet ontwerpen uit gerecyclede materialen zon der dat er één dier voor moest lij den, of de nieuwe 'veganistische damesschoenen' die ze ontwierp met Amélie Pichard. MAANDAG 18 JANUARI 2016 BERLIJN LONDEN ZEVENAAR WAGENBERG ZEIST ROTTERDAM Amsterdam. Met een speciaal aangelegde pluktuin op de Dam in Am sterdam werd zaterdag Nationale Tulpendag gevierd, ledereen kon er gratis tulpen plukken om zo de start van het internationale tulpensei zoen te vieren. Dat seizoen loopt tot eind april en in die periode wor den naar verwachting 1,7 miljard Hollandse tulpen verkocht. Er zijn meer dan duizend tulpensoorten in alle kleuren, foto Evert Elzinga/ANP President Hassan Rohani (midden) van Iran ziet de economische toe komst van zijn land zonniger in na het opheffen van de sancties, foto EPA Iran eindelijk van het strafbankje af door Cerben van 't Hof

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5