'We mogen trots zijn op dit decor' Viering 800 jaar stadsrechten Zierikzee is steeds groter groeiend evenement SCHOUWEN-DUIVELAND 15 De graaf zelf laat zich dit jaar nog niet zien, maar uiterlijk 2019 zal hij Zierikzee zeker bezoeken. IS FIGUREREN IETS VOOR U? Het is een feuille ton waar je wat geduld voor moet opbrengen, maar dan heb je ook wat. De viering van 8oo jaar stadsrechten in Zie rikzee groeit elk jaar een stukje groter, is het plan. „Het moet voor iedereen een ongelooflijk mooi feest worden, waar nog lang over wordt gesproken. Waar mensen van zeggen: 'ik wou dat het al vol gend jaar was"', blikt organisator Guusje Poot vooruit. Het is 1216, drie jaar voor het moment dat Zierikzee stadsrech ten krijgt. In de Oude Haven komt een boot aan met aan boord de baljuw van de graaf en een handjevol soldaten. Zijn komst is aangekondigd en de schout van Zierikzee wacht de baljuw op. Graaf Willem I zelf laat zich nog niet zien, maar de onderhandelin gen over stadsrechten zijn begon nen. Dat stukje geschiedenis is zater dag 16 april in levenden lijve in Zierikzee te zien. Bij de Museum haven waar de graaf arriveert, op de zolder van Gravensteen waar de onderhandelingen worden ge- 'Het moet voor iedereen een ongelooflijk mooi feest worden, waar nog lang over wordt gesproken' voerd en op het Havenplein waar de bevolking verdeeld op het nieuws over de stadsrechten rea geert. Het Havenplein is het klop pend hart van het middeleeuwse dorp Zierikzee, waar de hele dag door (van 10.00 tot 18.00 uur) am bachtslieden aan het werk zijn, koopwaar aan de man wordt ge bracht, een portemonnee wordt gepikt en nieuwtjes als een lo pend vuurtje rondgaan. „Er ko men zes ambachtslieden met mid deleeuwse kramen. Daar is onder meer een 'plaetmaker' bij. Die maakt harnassen als een soort maatkostuum." Kunstenaars van het Maarpleintje schuiven - ook in kostuum - een dagje aan. Streekproducten krijgen een plek en er wordt middeleeuws ge kookt. „Alles wordt ingericht zo als het er begin 13e eeuw moet hebben uitgezien." Het is het levensechte decor voor het toneelstuk dat die dag verschillende keren - met mede werking van spelers van de Rede rijkers Zierikzee - wordt opge voerd. En dat de komende jaren steeds een iets uitgebreider ver volg krijgt. „Uiteindelijk zal graaf Willem I ook zelf naar Zierikzee komen. Beetje bij beetje wordt het verhaal uitgebreid. Tot het in 2019 helemaal staat. Het plan is het evenement dan vanaf 2020 elk jaar te laten terugkomen." ZIERIKZEE. Gewoond werd er op de Zierikzeese gronden al jaren. In 849 al, volgens de verhalen. Al ontbreekt daarvoor het bewijs. Het verklaart wel waarom er in 1949 al een groot stadsfeest werd gevierd: het 1100-jarig bestaan van Zierikzee. Het moment dat Zierikzee stads rechten kreeg is minder lang gele den, maar evenmin helemaal dui delijk. In 1217 of tussen 1219 en 1222 blijkt uit archiefonderzoek (www.zierikzee-monumenten- stad.nl). „Dat waren perioden dat de graaf in het land was", licht uit voerend organisator Guusje Poot namens de stichting Evenemen ten Zierikzee toe. Het jaar 2019 en de aanloop daar naar toe is dan ook een mooie pe riode om de historische stad Zie rikzee in de schijnwerpers te zet ten. Een beetje a la het Dickens Festijn in Deventer. „Dat is met meer dan 100.000 bezoekers na tuurlijk wel erg groot. Maar we willen Zierikzee wel op de kaart zetten. We hebben dit prachtige decor om ons heen. Daar mogen we best trots op zijn. Zaterdag 16 april is ook niet toevallig gekozen. Het is dan museumweekend. Het zou leuk zijn als mensen straks denken: 'dat weekend moeten we naar Zierikzee'." Poot is blij met de goede samen werking met Museumhaven en Stadhuismuseum. Wat haar be treft haken ook winkeliers en ho reca aan, met bijvoorbeeld aange paste etalages en speciale menu's. MAANDAG 18 JANUARI 2016 Nu al zin in volgend jaar door Esme Soesman Altijd al eens in de huid van een ander willen kruipen? Dit is je kans. Voor de vie ring van 800 jaar stadsrechten in Zie rikzee heeft de orga nisatie een bak aan mensen nodig. „Niet alleen Zierikzeeën- aren, maar van heel Schouwen-Duive- land", zegt Guusje Poot. Een beetje bevolkt Havenplein vergt zo tachtig mensen. „En hoe meer hoe liever, al moeten we dan wel naar extra kos tuums op zoek." Acteertalent is niet nodig. „We zoeken mensen die er lol in hebben en enthou siast zijn." Leeftijd postuur, geslacht? Het doet er niet toe. „Een heel gezin? Meld je aan. We heb ben bedelaars nodig, ambachtslieden maar ook kinderen die als zakkenroller aan het werk zijn." Ook als je iets 'mid deleeuws' kunt, ben je welkom. Guusje: „Heb je vuurspugen als hobby? Of kun je jongleren? We horen het graag." Mail je leeftijd en kleding- maat naar: zierik- zee800@gmail.com. Guusje Poot bij de Oude Haven waar met de aankomst van de baljuw dit jaar de aftrap wordt gegeven voor een his torisch evenement dat in 2019 tot een climax komt. foto Dirk-Jan Gjeltema Guusje Poot uitvoerend organisator Het Havenplein was vaker decor bij historisch toneelspel. Hier tijdens het Oproer van Zierikzee in 2010. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52