Zorg over schrappen status gemeentelijk monument 'Panden zijn genoeg beschermd' lïïj Schilders Schaatsbaan verhuist naar Zierikzee I 14 SCHOUWEN-DUIVELAND Houtstapel wacht op transport „Schaf je deze lijst af dan slacht je de kip met de gouden ei eren. Dan geef je iets uit handen waar je als Schouwen-Duiveland mee pronkt, waar mensen voor komen en waar je ook centjes mee binnen krijgt", stellen voor zitter Anita de Munnik en monu- mentencommissieman Aize Meintema van de heemkundige vereniging. De bezorgdheid van Stad en Lande komt voort uit een in het najaar van 2014 aangenomen amendement waarin het voorstel wordt gedaan het aantal monu menten met een gemeentelijke monumentenstatus eerder (in 2016 in plaats van 2018) 'af te bou wen' dan gepland. Dit jaar dus. Dat zet Stad en Lande op scherp. Indiener LSD - gesteund door VVD - geeft in de toelichting op het amendement aan van me ning te zijn dat het aan pandeige- naren zelf zou moeten zijn om te bepalen of ze de monumentensta tus al dan niet willen behouden. Laat een pandeigenaar niets van zich horen, dan vervalt de status van gemeentelijk monument. 'Dan geef je iets uit handen waar je mee pronkt' Herijken van de lijst is zeker zinvol, zeggen ook De Munnik en Meintema. „Er was een tijd dat de bomen tot in de hemel groeiden, toen kon alles. Dat is niet meer. Dus opschonen kan geen kwaad, maar wel op een re delijke wijze. Mét mensen die deskundig zijn. Stad en Lande is zeer bereid om daarbij te hel pen." Opschonen kan trouwens ook betekenen dat er gemeentelij ke monumenten aan de lijst wor den toegevoegd. Op die lijst staan tot nu toe vooral Zierikzee- se monumenten. Met die monumentenstatus is bescherming verzekerd, juist ook van het grotere geheel zoals het stratenplan van de stad - betoogt het tweetal. Dat pandeigenaren alleen maar last (vergunnings plichten) en geen profijt (finan cieel) hebben van het monumen tenetiket kan anders, in de visie van Stad en Lande. „Je zou van de leges bijvoorbeeld een fonds kunnen vormen waarmee wordt bijgedragen aan het onderhoud van gemeentelijke monumenten. We moeten denken in mogelijk heden." Schrappen van de gemeentelij ke monumentenstatus is sowieso niet ter sprake. Zou LSD niet eens willen. „Kerken en andere bijzondere gebouwtjes die geen rijksmonument zijn, kunnen door die gemeentelijke monu mentenstatus bij restauratie een beroep doen op bijvoorbeeld het Prins Bernhard Cultuurfonds." Wel is zijn partij van mening dat pandeigenaren zelf moeten kunnen beslissen of zij hun pand als gemeentelijk monument aan geduid willen zien. Ooit leverde die status voor de bezitters bij on- derhoudsklussen financieel voor deel op. „Dat was in de tijd dat het nog de gemeente Zierikzee was. Dat verklaart ook waarom er vooral Zierikzeese panden op die lijst staan." Inmiddels is van fi nancieel voordeel geen sprake meer. Integendeel zelfs, betoogt 'Voor elke vergunning moeten weer leges worden betaald' Lievense. „Voor elke verbou- wingsklus moet een vergunning worden aangevraagd. Waarvoor elke keer weer leges moeten wor den betaald." LSD maakt zich totaal geen zorgen over aantasting van het aanzicht van Zierikzee als de lijst met gemeentelijke monumenten drastisch wordt ingekort. Los van het feit dat er volgens Lievense vraagtekens zijn te zetten bij di verse panden die op die lijst staan, is het aanzien vanaf de openbare weg - en dus ook de stratenstructuur - sowieso be schermd doordat Zierikzee 'be schermd stadsgezicht' is. „Dat biedt voldoende bescherming", stelt Lievense. „En is er sprake van een heel bijzonder gebouw, dan kan als nog een aanvraag worden inge diend om dat gebouw tot rijksmo nument te laten verklaren." Naast dik 560 rijksmonumen ten telt Zierikzee ruim 370 ge meentelijke monumenten. Het tiende jaar in Middel burg is een 'gemiddeld goed jaar' geweest voor de ijsbaan in de Zeeuwse hoofdstad, meldt Patrick Gabriëlse van Zeeland Houdt van Schaatsen. In de twee weken extra, de ijsbaan was zes in plaats van vier we ken open, kwamen vooral veel scholieren op doordeweeks da gen langs. Ook de speciale ope ningsuren voor asielzoekers en gehandicapten en de avonden voor bedrijven voegden iets toe aan het aanbod. Zeeland Houdt van Schaatsen evalueert het ijs baanseizoen begin maart. Maar voor het zo ver is, wordt de schaatsbaan nog in Zierikzee opgebouwd. Schaat sers én liefhebbers van koek en zopie (warme chocolademelk, maar ook glühwein) kunnen van vrijdag 5 tot en met zater dag 27 februari terecht op het Havenplein in Zierikzee. Inmiddels traditioneel wor den ook daar schaatsactivitei- ten voor verschillende doelgroe pen opgezet. Daarnaast blijft er volop tijd over om vrij te schaatsen. In de regio Mijn dorp, mijn stad Dorpshuis de Schut se, 13.00 uur: Bridge; 18.30 uur: Harmonie+ leerlin genorkest; 19.00 uur: Tai-Chi; 20.00 uur: Breicafé; Trefpunt de Dors vloer, 15.00 uur: Slag werkles Crescendo; Ons Dorpshuis, 13.30 uur: Koffie en ont moeting 65 plus; 19.30 uur: Muziek: O&U; Dorpshuis de Ooster hof, 20.00 uur: Zin gen VZOS; Dorpshuis, 10.00-11.00 uur: Yo ga; Dorpshuis, 20.00 uur: Fotogroep Schouwen; 20.00 uur: Repetitie Slag werkgroep Luctor et Emergo; Dorpshuis, 19.00 uur: Yoga; Fizi, 20.00 uur: Ca rol; Stadhuismu seum, 11.00-17.00 uur: Tentoonstelling VASTeiland. door Esme Soesman ZIERIKZEE. De lijst met gemeente lijke monumenten herijken? Ja, pri ma. Die lijst uit handen geven? Nee, absoluut niet. Vooruitlopend op de plannen van de gemeente om dit jaar de 'gemeentelijke mo numentenstatus af te bouwen', wijst Stad en Lande Schouwen- Duiveland op de grote waarde van gemeentelijke monumenten. Anita de Munnik, voorzitter Stad en Lande Schouwen-Duiveland door Esme Soesman ZIERIKZEE. Bescherming van het monumentale aangezicht van de stad is er voldoende. Ook zonder dat het predikaat 'gemeentelijk monument' op geveltjes rust. Dat zegt Robbert Lievense van Leef baar Schouwen-Duiveland (LSD) in reactie op de zorg van Stad en Lande. Hij verwijt de heemkundi ge organisatie stemmingmakerij. Robbert Lievense, LSD MIDDELBURG. De ijspret op de Middelburgse Markt is voorbij. Nog even en dan kunnen schaat sers de ijzers onderbinden in Zierikzee. BURCH-HAAMSTEDE Creatieve workshop voor Schouwse vrouwen Monique Hofman houdt morgen een workshop om een zeep- en schelpen- koord te leren maken voor leden van Vrou wen van Schouwen. De deelnemers gaan knutselen met witte oesterschelpen uit de Oosterschelde, gego ten zeep, touw, hou ten kralen en hartjes. De kosten bedragen 14 euro per persoon. De workshop vindt plaats van 14.00 tot 16.00 uur in dorps huis De Schutse in Burgh-Haamstede. Aanmelden kan via 0111-650096. SINT-MAARTENSDIJK Cursus Eerste Hulp aan Kinderen De EHBO-vereniging Sint-Maartensdijk wil 17 februari starten met een cursus Eerste Hulp aan Kinderen. De cursus omvat vijf avonden, die duren van 19.30 tot 22.00 uur. De andere cursusdata zijn 9,16 en 30 maart en 13 april. De locatie is de kantine van de gemeentewerkplaats te Sint Maartensdijk. Kosten bedragen in to taal 87,50 euro. Veel zorgverzekeraars ver goeden een EHBO-cur- sus deels of volledig. De cursus is ook ge schikt voor gastouder- opvang en kinderdag verblijven. Voor vragen, informa tie of opgave: margo- snip.ehbosintmaarten sdijk@hotmail.com. GOES Bijeenkomst van Visio voor slechtzienden Koninklijke Visio, een expertisecentrum voor blinden en slecht zienden, houdt op donderdag 21 januari twee informatiebijeen komsten. Van 10.00 tot 12.00 uur is er een bijeen komst over de moge lijkheden van de iPhone en iPad voor mensen met een visu ele beperking. De tweede bijeenkomst, van 13.00 tot 16.00 uur, gaat over de mo gelijkheden van (aan gepast) lezen. Locatie is het pand van Visio aan het Stationspark 2 in Goes. MIDDELBURG Cabarettheater Bastiaan Ragas, An- ne-Marie Jung en Lie- neke Ie Roux zijn woensdag te zien in de cabarettheatervoor stelling 'Zij is de baas' in de schouwburg in Middelburg. De voor stelling, geschreven door Marjolein Beu- mer van de succesvol le film 'Soof, gaat over liefde en ambitie. Bas en zijn vriendin zijn allebei heel ambiti eus en perfect op el kaar ingespeeld. Tot hij ontslagen wordt en hele dagen op de bank hangt. De voor stelling begint om 20.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE. Je ruikt ze al van verre en ze geven iets prijs van de omvang van de klus die in de Boswachterij Westenschouwen wordt geklaard. Langs het pad aan de Adriaan van der Weijdeweg liggen de stammen van gekapte bomen hoog opgestapeld. Twee weken geleden is de jaarlijkse houtoogst begonnen in de bos wachterij. Staatsbosbeheer denkt 3000 kuub hout te oogsten in het noordwestelijk deel van het bos om daarmee meer ruimte en betere omstandigheden te creëren voor dieren en kleine planten. Het geoog ste hout wordt afgevoerd naar een houtzagerij in Genk waar het verder wordt verwerkt. Tot die tijd is het op de lagere stapels leuk klimmen geblazen, foto Dirk-Jan Gjeltema BURGH-HAAMSTEDE DREISCHOR NIEUWERKERK OOSTERLAND OUWERKERK RENESSE SIRJANSLAND ZIERIKZEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51