Emotionele zege De Rooy Adwin Hoondert haalt doel in Dakar Rally Anish Giri kan in aanloop naar kandidatentoernooi aan zelfvertrouwen werken SPORT 13 De wereldkampioen schaken, Magnus Carlsen, leek onge naakbaar. Maar hij verloor in 2015 meer partijen dan ooit. De Noor gaf in Wijk aan Zee toe dat hij in een kleine crisis verkeerde. Hij hield zelfs, op zijn 25ste, al even reke ning met het einde van zijn carrière. „Ik verloor van spelers van wie ik nooit mag verliezen", vertelt Carlsen. „Ik dacht: als dit lang gaat duren, heeft het geen zin om nog door te gaan." Carlsen herstelde zich aan het ein de van het jaar, door sterk bezette toernooien in Londen en Doha te winnen. De concurrentie weet nu wel: hij is te pakken. Maar wie haalt de trekker over? Dat zou best eens Anish Giri, alweer een tijdje officieel Nederlander, kunnen zijn. De Hage naar was vorig jaar de meest constan te topschaker ter wereld. „Hij zou misschien nog wat meer peper in zijn kont moeten hebben om echt de beste te worden", stelt veteraan Loek Magnus Carlsen won het Tata Steel Chess toernooi al vier keer van Wely, de zevenvoudig Neder lands kampioen die zelf ooit nog even deel uit maakte van de top tien van de wereld. Giri zou volgens sommige kenners nog te weinig lef tonen op het bord. „Nou en?", reageert Tom Bottema, perschef van het Tata Steel-toernooi en een goede bekende van Giri. „Anish zou inderdaad wat meer par tijen kunnen winnen, maar aan de andere kant verliest hij bijna nooit. En dat laatste is misschien wel het be langrijkste. Laat hem maar gewoon spelen hoe hij nu speelt. Kijk hoe ver hij daar al mee is gekomen." Volgens Carlsen speelt Giri sterk, maar ontbeert hij toernooizeges. „Hij wordt vaak tweede", stelt de wereld kampioen vast. „Van eerste plaatsen krijg je nog meer zelfvertrouwen. Als hij een keer een toernooi wint kan hij voor mij een monster worden." Gi ri vindt zelf ook dat hij toernooien dient te winnen. „Om de beste van de wereld te worden, moet je een ech te winnaar zijn." In het mooiste scenario is Giri de komende twee weken de sterkste in het jaarlijkse toptoernooi in Neder land, Tata Steel Chess. Dan heeft hij én zijn grote overwinning binnen, én heeft Wijk aan Zee na 31 jaar (Jan Timman) eindelijk weer eens een Ne derlandse winnaar. Giri begon met een nederlaag tegen Wesley So en een remise tegen Ding Liren. Lafaard Meer dan ooit spitst het toernooi aan de Noord-Hollandse kust zich toe op een strijd tussen Carlsen en Giri. De twee jonge twintigers, die elkaar in de tiende ronde treffen, dienen el kaar op sociale media in soms pittige bewoordingen van repliek. Carlsen noemde Giri al eens 'een lafaard', van wege zijn behouden spel. Feit is dat het de wereldkampioen nog nooit is gelukt van de Nederlan der te winnen. Hij verloor wel een keer van hem. „Mijn spookbeeld is dat ik Giri nog nooit heb verslagen. Dat van hem is dat hij nog nooit een groot toernooi heeft gewonnen", con stateert Carlsen met een minzaam lachje. „Misschien komt daar voor een van ons snel verandering in." „Neem van mij aan dat Carlsen zich er enorm aan ergert dat hij nog nooit van Giri heeft gewonnen", stelt Van Wely, in Wijk aan Zee de twee de Nederlander in de hoogste groot- meestergroep. „Als het om onderlin ge partijen gaat, staat Giri er goed voor." Dat is een prettig vooruitzicht als het in oktober tot een tweekamp om de wereldtitel tussen Carlsen en de Hagenaar zou komen. Maar dan moet Giri eerst wel het kandidaten toernooi in Moskou met zeven ande re toppers winnen. Van Wely gunt Giri de wereldtitel. „We kunnen het prima met elkaar vinden", zegt de Tilburgse grootmees ter. „Alleen vind ik het wat minder dat Anish en een paar ploeggenoten mij na het EK voor landenteams het vliegtuig terug naar huis hebben la ten missen. Dan hoort Anish op het vliegveld de omroep 'Last call for Mr. Van Wely', en komt hij niet op het idee om mij even te bellen. Ik begrijp daar niets van." Dus moet Giri zijn borst nat ma ken, als hij straks in Wijk aan Zee te genover Van Wely, 123 plaatsen lager op de wereldranglijst, aan het bord zit. Van Wely, lachend: „Ja, ik heb nog een rekening te vereffenen." In de tiende etappe wist De Rooy het zeker. Voor aanvang van die zware proef had de equipe de as van Damen uitgestrooid in de woestijn van het Argentijnse Fiam- bala, een terrein met hoge zand duinen waar Dakar vaak wordt be slist. Tijdens de rit ging het bijna mis voor de Nederlandse truck op een van die zandbulten „Het was eigenlijk al fout gegaan, maar door een wonder kreeg de Iveco net een beetje tegengewicht, waar door we niet nog verder overhel den", vertelde De Rooy. „Waren we omver gegaan, dan had het er heel anders uitgezien. We hebben een beschermengel bij ons gehad: Jurgen Damen. Deze overwinning is daarom voor hem." De Rooy legde in de achtste, ne gende en tiende etappe de basis voor de eindzege. Hij doorstond de extreme hitte in de woestijn en maakte vooral in de heftige negen de en tiende etappe het verschil met zijn concurrenten in het poe- derige zand. „Ongekende verschil len", noemde De Rooy de verras send grote tijdwinst die hij boek te. In de eindstand had hij meer dan een uur voorsprong op zijn naaste concurrenten. Hans Stacey, die in 2007 de laat ste Dakar Rally in bakermat Noord-Afrika won, boekte zater dag zijn tweede dagsucces. De oom van Gerard de Rooy eindigde als vierde in het vrachtwagenklas sement, op meer dan twee uur. Stéphane Peterhansel heeft zijn eretitel 'Monsieur Dakar' nieuwe glans gegeven met zijn twaalfde eindzege. De 50-jarige Fransman schreef voor de zesde keer het klas sement bij de auto's op zijn naam. Hij was eerder ook zes keer de bes te op een motor. In pas zijn tweede deelname aan de Dakar Rally veroverde Toby Price de overwinning bij de motoren. Een unicum. Adwin Hoondert is op de twintigste plek geëin digd in het eindklasse ment van de Dakar Ral ly. De trucker uit Hoedekenskerke startte de laatste etappe zaterdag als nummer negentien in het alge meen klassement, maar had de no dige pech en zakte daardoor één plek. Voor aanvang van de laatste ra ce, met het Argentijnse Rosario als finishplaats, ging het al mis bij Hoondert. Het veerpakket van de truck brak op weg naar de start. Al snel werd duidelijk dat uitrij den het doel was en niet de plek in het klassement verdedigen. Na een lange, moeilijk verlopen race passeerde Hoondert als 39e de eindstreep. In totaal deed hij drie uur, 23 minuten en 27 secon den over de laatste rit, inclusief een uur tijdstraf. Hoondert had zich voorafgaand aan zijn vierde Dakar-deelname een plaats in de top twintig ten doel gesteld. Samen met zijn navi gator Jac Gillis, monteur Wilko Hoefnagels en het serviceteam be staand uit Erwin de Vos, Jan Fi- lius, Arjan Wisse, Stefan Wonder- gem en Johan van 't Westeinde werd dat gehaald. De Dakar Rally begon op zater dag 3 januari met 55 vrachtwagens aan de start, waarvan er zaterdag 41 aankwamen. MAANDAG 18 JANUARI 2016 door Hans Klippus Anish Giri heeft een toernooizege nodig om nog beter te worden. foto United Photos ROSARIO. Gerard de Rooy heeft zijn tweede zege in de Dakar Rally opgedragen aan Jurgen Damen, de Belgische navigator van de Brabant se trucker, die dit voorjaar om het leven kwam bij een rally-ongeval in Qatar. Damen was volgens De Rooy zijn beschermengel in de 38ste editie van de woestijnrally door Zuid-Amerika.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 41