op hogescholen worden onderbetaald Vrouwen Vluchteling pleegt zelfmoord in noodopvang Alphen aan den Rijn NIEUWS 3 Hussein Ali Abdel Amer wilde weer naar huis, naar zijn gezin dat in nood is. Maar hij kreeg zijn paspoort niet terug. ALPHEN AAN DEN RIJN. De lange wachttijd voor zijn asielaanvraag dreef de Iraakse vluchteling Hus sein Ali Abdel Amer (30) de dood in. Hij wilde terug naar zijn gezin, maar kreeg zijn paspoort niet te rug. Uit wanhoop hing hij zich zelf op in de cel van een noodop vang. Terwijl hij zijn vrouw in Irak aan de telefoon had. Hussein Ali Abdel Amer liet zijn vrouw en drie kinderen in de oorlog in Irak achter. Hij hoopte in Nederland een veilig bestaan voor hen te vinden. Maar hij moest wachten tot zijn asielaan- 'Los van deze zaak zorgen de lange procedures voor de meeste frustraties' vraag in behandeling werd geno men. Terwijl hij wachtte in het veilige Alphen aan den Rijn, werd de situatie van zijn gezin nabij Bagdad penibeler. Afgelopen don derdag kregen sommige vluchte lingen in de opvang te horen dat het een halfjaar extra zou kunnen duren voor ze hun status zouden krijgen en hun gezin kon overko men. Hussein had al eerder de conclusie getrokken dat hij mis schien maar beter terug kon keren naar zijn gezin. Gefrustreerd door de lange wachttijd reisde hij drie keer naar het aanmeldcentrum in Ter Apel. Daar lag zijn paspoort dat bij bin nenkomst was ingenomen. Daar lag de sleutel tot een vrijwillige te rugkeer naar Irak. „Naar zijn gezin in nood, dat het niet langer uit hield zonder hem", beschrijft Ak- ram Shawki van de Stichting Hoop voor Vluchtelingen op Face- book. Paspoorten worden ingenomen om te onderzoeken of ze niet ver valst zijn, zegt Loes Vellenga, voor zitter van de vereniging van asiel advocaten. „Omdat er een hele boel vluchtelingen binnenkomen, worden ook heel veel pasoorten ingenomen. Dan kan dat onder zoek langer duren." Drie keer vroeg Hussein tever geefs om teruggave van zijn pas poort. Waarom hij het niet kreeg, blijft onduidelijk. Shawki: „Eén keer sliep hij op straat in Ter Apel, omdat hij niet toegelaten werd. Wanhopig keer de hij terug." Hussein vroeg het Centraal Orgaan opvang asielzoe kers (COA) om hulp. Hij moest eerst een afspraak maken, zei het COA. En dat kon op z'n vroegst over twee weken. Zaterdag was zijn geduld op en vervloog zijn laatste sprankje hoop. In een telefoongesprek met zijn vrouw liepen de gemoederen hoog op. Shwaki: „Zijn vrouw had geen geld meer om voor hun kin deren en zichzelf te zorgen en om eten te kopen. Helemaal wanho pig filmde hij zijn celkamer om aan zijn vrouw te laten zien waar hij verbleef en verhing zichzelf tij dens het telefoongesprek. Hij zag geen uitweg meer." Een van zijn vrienden trof hem aan in de cel. Met hulp van het personeel werd hij snel naar buiten gebracht en op het grasveld neergelegd. Reani matie hielp niet meer. De emoties bij andere asielzoe kers liepen hoog op na de zelf moord van Hussein. Een paar hon derd asielzoekers zocht steun bij elkaar op het parkeerterrein voor de deur. Er kwam een spontane demonstratie tegen het COA. „Waarom hebben jullie niet geluis terd naar deze Irakees?" En: „Waar om behandelen jullie ons als ge vangenen? Als criminelen?" Het rommelt al langer in de voormalige gevangenis waar 1.100 vluchtelingen wachten op hun procedure. Volgens de stichting Hoop voor Vluchtelingen zijn er veel klachten, zijn al eerder zelf moordpogingen gedaan. Het COA 'betreurt' de dood van Hussein. Vluchtelingenwerk Nederland overlegt vandaag met het orgaan. „Los van deze zaak zor gen de lange procedures voor de meeste frustraties", zegt een woordvoerder van Vluchtelingen werk. „Zorgen om de familie in het land van herkomst spelen daarbij een rol." Hoeveel asielzoekers de afgelopen maanden zijn teruggekeerd, is on bekend. Het IMO, dat vluchtelin gen helpt bij de terugkeer, kreeg enkele maanden geleden signalen dat meer Syriërs Nederland wil den verlaten. Dat kan vaak niet vanwege de benodigde papieren. Bovendien zijn andere 'terugkeerlanden' er niet happig op om vluchtelingen op te nemen, en verspelen asiel zoekers mogelijk hun kans op een verblijfsvergunning in Nederland als ze vertrekken. Maar voor Hussein is dat nu al lemaal te laat. Zijn vrouw en kin deren blijven alleen achter in de oorlog in Irak. Akram Shawki: „Het raakt ons diep dat we hem niet hebben le ren kennen, en dat onze arm te kort was om van zijn nood te we ten." Het College voor de Rechten van de Mens stelt dit verschil in sala riëring aan de kaak in een van daag te verschijnen rapport. Minis ter Bussemaker (Onderwijs) vroeg het College om hier onder zoek naar te doen. In het rapport doet het College een aantal aanbe velingen. Zo moeten werkgevers bij het vaststellen van salaris niet meer kijken naar het laatstgeno ten loon maar naar competenties en werkervaring. Ook moeten zij doorstroming naar andere salaris schalen consequent toepassen. „Deze aanbevelingen zijn niet alleen voor hogescholen maar voor alle werkgevers", zegt Adria- na van Dooijeweert, voorzitter van het College. Volgens het onderzoek verdie- Het is al 35 jaar wettelijk verboden om mannen en vrouwen die hetzelfde werk verrichten ongelijk te belonen nen vrouwelijke medewerkers maandelijks gemiddeld 3.798 euro en hun mannelijke collega's 4.258 euro. Het verschil van dik 10 pro cent ligt in de lijn van eerdere on derzoeken van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Dit is deels te verklaren door functieniveau, werkervaring of functioneren, maar is deels ook onverklaarbaar. „Vaak heeft de werkgever het niet zo bedoeld of heeft hij het verschil niet door", constateert Van Dooijeweert. In het onderzoek zijn de salaris gegevens van 4.301 vrouwen en 3.218 mannen op zes hogescholen onderzocht. Niet overal zijn de verschillen overigens zo groot. Bij vier functieprofielen verdienen vrouwen (tot 4,3 procent) minder dan hun mannelijke collega's, in één schaal is het juist omgekeerd; dan verdienen mannen (0,8 pro cent) minder dan vrouwen. Het College heeft hogescholen onderzocht omdat er meldingen waren binnengekomen over toon verschillen in het onderwijs en ho gescholen een goed beeld geven van wat er speelt in de hele sector. Onlangs is ook een onderzoek ge start naar verschillen in salarië ring in de verzekeringssector. Het is al 35 jaar wettelijk verbo den om mannen en vrouwen die hetzelfde werk of werk van gelijke waarde verrichten ongelijk te beto nen. MAANDAG 18 JANUARI 2016 Hussein verhangt zich terwijl hij belt met zijn vrouw in Irak door Hans-Paul Andriessen en Tonny van der Mee Woordvoerder Vluchtelingenwerk Bewoners van de noodopvang reageren zaterdag geëmotioneerd. foto AS Media Onder: Hussein Ali Abdel Amer door Natasja de Groot UTRECHT. Vrouwelijke werknemers op hogescholen verdienen maande lijks zo'n 460 euro bruto minder dan hun mannelijke collega's. Als de werkgevers onterecht te weinig geld toekennen, blijken vrouwen daar bijna twee keer zo vaak mee te maken krijgen en is het misgelo pen bedrag bovendien twee keer zo hoog. Adriana van Dooijeweert. foto Shody Careman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3