CruijfJ is jarig EK-titel en Rio Hewitt aan de Australian Open SPORT 11 Mannen naar verliezersronde 1997 WERELD RANGLIJST 2008 2001-2003 ROGER FEDERER 1999-2014 DAVIS CUP 1999 EN 2003 AUSTRALIAN OPEN 1997-2016 BELGRADO. De Nederlandse mannen hebben bij de EK waterpolo niet voor een stunt kunnen zorgen tegen Kroatië. Ze verloren met 9-16 van de olympisch kam pioen. Bij Nederland was Robin Lindhout topscorer met drie treffers. Oranje gaat nu in de verlie zersronde verder voor de plaatsen negen tot en met zestien. Als Nederland bij de eerste twaalf eindigt, mag het aan het olympisch kwalificatietoernooi in april meedoen. Georgië morgenochtend de volgen de tegenstander. COLUMN Diederik Smit Cruijff is jarig. De oud-Ajacied wordt vandaag 44 jaar. Mar tin Cruijff speelde in de jaren negentig voor Ajax, Cambuur, Haarlem, Tel star en TOP Oss. Zijn Wikipedia-pagina vermeldt dat hij voor zover bekend geen fa milie is van Jordi en Johan Cruijff. Wel zijn er parallellen met zijn be kendere naamgenoten. Zo sloot Martin zijn profcarrière af bij het Cypriotische AEK Larnaca, de club waar Jordi Cruijff later tech nisch directeur zou worden. Voor zover Jordi op Cyprus voordeel had van zijn achternaam, heeft dat dus niet alleen met zijn vader te maken. Er is niet overdreven veel bekend over Martin Cruijff. Hij werkt als fysiotherapeut bij AZ en hij is 181 centimeter. Zijn lengte komt dus overeen met zijn geboortedatum: 18 januari. Daarmee - ik vertel u niets nieuws - staat Martin Cruijff in het bekende rijtje met oud-Eeyenoorder Guyon Fernan dez (184 centimeter en jarig op 18 april) en PSV'er Maxime Lestien- ne (176 centimeter en jarig op 17 juni). Het zou te ver gaan om te spreken van een wapenfeit, maar het is in elk geval iets wat Martin Cruijff onderscheidt van de beste voetbal ler die Nederland ooit voort bracht. Cruijff staat met zijn lengte in het bekende rijtje met Fernandez en Lestienne Mentaal moet het voor Martin best lastig zijn geweest om het tot profvoetballer te schoppen. Toen hij twee jaar oud was, speel de Johan Cruijff de WK-finale. In zijn hele jeugd heeft Martin dus geweten dat het zo'n beetje onmo gelijk was om ooit nog de beste Cruijff van Nederland te worden, ondanks zijn talent. Toch slaagde hij in het profvoetbal en wist hij zelfs een transfer naar het buiten land af te dwingen. We zouden hem dus tekortdoen als we hem alleen maar zouden onthouden omdat hij geen fami lie is van Johan Cruijff. Martin Cruijff is veel meer dan dat. Hij is namelijk óók geen familie van Pelé en Maradona. derdag echt spannend. Dan is de halve finale, mogelijk tegen een van de toppers uit poule B, Italië of Spanje. Er is in de eindfase van de EK voor de vrouwen een lood zwaar programma uitgestippeld. De kwartfinales, halve finales en finale zijn op drie achtereenvol gende dagen. „Ik vind het heel gek", zegt Havenga. „Maar voor ons pakt het nu eigenlijk goed uit." Volle bak De bondscoach doelt er op dat Ne derland pas over vier dagen weer serieus aan de bak moet en con currenten Italië en Spanje mor gen in de poule tegen elkaar spe len en daarna meteen de knock- outfase in moeten. „Dat betekent dat die landen vier dagen op een rij moeten knallen", aldus Haven- ga. „Dat is behoorlijk pittig." Het wil niet zeggen dat Haven- ga het zijn speelsters vandaag te gen Griekenland en woensdag te gen Duitsland rustiger aan laat doen. „Nee, we gaan gewoon volle bak. Ik wil ook die wedstrijden met zo'n groot mogelijk ver schil winnen. We moeten in het ritme blijven." Wel kan Havenga indien no dig speelsters af en toe even rust geven. Tegen Rusland moest Mar- loes Nijhuis aan de kant blijven met een liesblessure. De verwach ting is dat ze vandaag weer mee kan doen, maar bij twijfel kan Ha venga haar nog even sparen. MAANDAG 18 JANUARI 2016 Met 15 jaar is Hewitt in 1997 de jongste qualifier ooit op de Australian Open. Maar hij treft het niet met Sergi Bruguera in de eerste ronde en verliest in drie sets. Een jaar later tekent Hewitt in zijn eigen Adelaide voor zijn eerste toernooizege. Als nummer 550 van de wereld verslaat hij onder anderen André Agassi. Het is het startschot van een fraaie carrière. 80 ft Misschien wel zijn meest memorabele partij speelt Hewitt in 2008 in, waar anders, Melbourne. Het is 4.34 uur in de nacht als hij eindelijk het licht van de Rod Laver Arena uit kan doen. Na 285 minuten en vijf sets van hoogstaand tennis is collega-vechtjas Marcos Baghdatis eindelijk verslagen. Hewitt voert tachtig weken de wereldrang lijst aan, tussen november 2001 en juni 2003. Hij is de jongste speler ooit op één. En zo bezit hij meer fraaie records. Die van de meest gespeelde vijf setters op grand slams bijvoorbeeld: 45 stuks. Als iets Hewitt typeert, is het wel zijn onge kende winnaarsmenta liteit. Je hebt pas van hem gewonnen bij het 'game, set and match' van de scheidsrechter. Hewitt's kenmerkende oerkreet 'c'mon' wordt letterlijk een handels merk. De T-shirts en petjes zullen deze week goed verkopen. 9 J Hewitt wint niet min der dan negen keer van de Zwitserse topten- nisser Roger Federer. Op een achterafbaantje in Rosmalen (2001), maar ook in de halve finale van de Davis Cup (2003). In die partij kan Hewitt uiteindelijk het winnende punt binnenslaan, hoewel Federer in de eerste twee sets nog opper machtig was. In een kolkende Rod Laver Arena weet Hewitt de partij te keren. Het is waarschijnlijk zijn mooiste comeback. 2 Zijn mooiste wedstrijd? Dat is nog niet zo eenvoudig. Natuurlijk tellen de twee gewon nen Grand Slams zwaar. In 2001 slaat de 20-jarige Hewitt in New York legende Pete Sampras van de baan en wint hij de US Open. Een jaar later geeft hij op Wimbledon een masterclass grastennis, met David Nalbandian als slachtoffer. Maar Hewitt haalt in zijn carrière minstens zo veel voldoening uit het spelen voor zijn land. Twee keer wint hij de Davis Cup: 1999 en 2003. Geen Australiër speelt meer partijen (78) in het geel en groen. f Morgen begint hij voor de twintigste keer in successie in Melbourne. Hewitt is afgezakt naar plek 306 op de ranglijst en heeft een wildcard nodig, maar krijgt die uiteraard. Net als zijn tegenstander, landge noot en goede collega James Duckworth. Die staat voor de loodzware taak om een punt te zetten achter de car rière van zijn grote voorbeeld. De onge twijfeld uitzinnige fans in de Rod Laver Arena hebben maar één wens: een vijfsetter graag. Bonds- coach Arno Havenga foto Pro Shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39