T©@S Cocaïne op visbootje vele miljoenen waard Groei in export van landbouwproducten Overvallers tankstation nog voortvluchtig Jalfrezi 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Meedoen aan medische proeven is vragen om problemen. Uw Mening Man springt van flat 'Bouw de kust niet vol' paul kusters maandag Marleen Blommaert Voordat ik deze eerste letters schreef, kon ik kiezen uit 'leeg staand' of'leeg lig gend'. De app op dit invoerapparaat maakt dat moge lijk. 'Leeg liggend' leek me wel toepasselijk. Ik lig met een leeg hoofd van desalniettemin veertig kilo onder de dekens met een extra vest over de pyjama. Rillend van de kou. Alle goede voorne mens ten spijt om met een vlie gende start 2016 te beginnen, ben ik reeds in week drie geveld. Ge struikeld over de eerste horde. Maar zelfs de aardappelen schillen, in blokjes snijden en koken is te veel gevraagd Languit op de baan terwijl mijn medelopers in de verte reeds ver dwijnen. Natuurlijk meen ik dat ik nog wel wat kan en wil ik een enorme curryschotel maken: Jalf rezi. De dochter is namelijk ziek en de man is weg. Een nogal een voudig recept dacht ik. De ge weekte kikkererwten koken blijkt echter al een zware klus. Maar eindelijk, na drie keer het bed verlaten te hebben, zijn ze gaar. Na twee uur rust besluit ik verder te gaan met iets eenvou digs. Maar zelfs de aardappelen schillen, in blokjes snijden en ko ken is te veel gevraagd. Daardoor zijn ze ook wat te gaar, maar dat is in dit recept niet zo erg. Daarna moet een ruime hoeveelheid ui, gember en knoflook worden ge raspt en een rode en groene peper in ringetjes worden gesneden. Dat leidt tot zweetaanvallen en mijn neus en ogen doen mee aan de vochtproductie. Dat wordt nog versterkt als ik daarna met de pe- persnijhand in mijn oog wrijf. Ik fruit de kruiderijen in mijn grote Creuset. Hij stond gelukkig al op het fornuis, want hij is niet te til len. Het vocht moet verdampen en dan een halve eetlepel van de volgende kruiden erbij: komijn, gemalen koriander, koenjit en pa prika. Minuutje roeren. Dan blik je tomatenblokjes erbij en een kopje of twee water, kikkererw ten, aardappel en ten slotte spina zie. Serveren met rijst. Een godde lijke maaltijd. Ik at het, kroop in bed, trok het dekbed over mijn hoofd en droomde van keukenper- soneel. Vrouwen zijn veilig in Nederland. 371 reacties toosenhenk.nl D VORST Z0R6T VOOR PROBLEMEN Opschudding gistermid dag in de wijk Paauwen- burg in Vlissingen, nadat een man van een flat was gesprongen op de hoek van de Alexander Gogelweg en de Gerbrandystraat. Vanwege de massale aan wezigheid van hulpverle ningsvoertuigen en druk berichtenverkeer via socia le media kwamen veel mensen op de plek des on- heils af. Politieonderzoek wees uiteindelijk uit dat het om een zelfdoding ging. De man die een ein de aan zijn leven maakte, was geen bewoner van de negen verdiepingen hoge flat. Alles moet worden gedaan om te voorkomen dat de Zeeuwse kust wordt volge bouwd. Dat vindt de frac tie van Water Natuurlijk in Waterschap Scheldestro- men. Tijdens de algemene vergadering op 18 februari stelt ze voor de regels zo te hanteren dat in de praktijk het bouwverbod in stand blijft. Onlangs besloot het kabinet om meer bebou wing langs de kust toe te staan mits de veiligheid niet in gevaar komt. Bij nader inzien Op het kaartje met de laad- punten voor elektrische au to's in de krant van afgelo pen vrijdag werden de snel- laadstations apart vermeld. Op het kaartje en in de tekst ontbraken de snellaadpalen van Shell-station De Zand- kreek langs de N256 op Noord-Beveland, tussen Goes en Zierikzee. Mensen Dat heeft een woordvoerder van de Landelijke Eenheid van de po litie afgelopen weekend beves tigd. Het onderzoek is nog in volle gang. De 24-jarige Nederlander die vrijdag is aangehouden zit vast en wordt verhoord. Zijn identiteit is niet bekendgemaakt. Naar de drie andere betrokkenen is de politie nog op zoek. De poli tie verwacht dan ook nog meer aanhoudingen te verrichten. Ze probeert zoveel mogelijk infor matie uit de verdachte 'te peu ren' om zicht te krijgen op het achterliggende netwerk, aldus een woordvoerder van de Lande lijke Eenheid. De drugs zijn in beslag geno men. Nadat het exacte gewicht en de samenstelling zijn be paald, wordt de lading zo snel mogelijk in een verbrandings oven vernietigd. De politie spreekt van een bijzondere vondst, met name vanwege de manier waarop de drugs zijn aan getroffen. Het twaalf meter lange boot je, de Zeeland, was niet van een professioneel sportvisbedrijf, maar van een particulier uit Wolphaartsdijk. Het schip was donderdagochtend uitgevaren met een Zeeuw en drie Brabant se mannen. Zij kwamen op de te- De vele honderden kilo's cocaïne worden zo snel mogelij'k vernietigd in een verbrandingsoven rugweg in de buurt van Zeebrug- ge in de problemen, vermoede lijk omdat er iets in de schroef was gedraaid. Vanwege het slech te weer brak de antennemast af en moesten de opvarenden hulp vragen aan de KNRM. De beman ning werd in veiligheid gebracht, waarna het bootje aanspoelde bij Cadzand-Bad. Een voorbijganger zag het bootje liggen en waar schuwde de politie. MIDDELBURG De export van land bouwproducten is vorig jaar met 700 miljoen euro gestegen. Nederland voerde voor 82,4 miljard euro aan groente, fruit, plantzaden, vlees en machines uit. Zeeland draagt daar met de export van uien en (bewerkte) aardappelen, maar ook met kas- groenten en machines een stevig steentje aan bij. De cijfers wer den recent bekendgemaakt op de internationale landbouwbeurs Grüne Woche in Berlijn. Na de Verenigde Staten is Ne derland de grootste exporteur van landbouwproducten. De agrarische export is goed voor 18,8 procent van de totale Neder landse export, die in 2015 438 mil jard euro bedroeg. Nederland ex porteert sinds vorig jaar voor on geveer 9 miljoen euro aan uien naar Indonesië en Panama; wel kome markten sinds Rusland zijn grenzen heeft gesloten voor landbouwproducten uit de EU. De uiensector begon daarom in oktober een wereldwijde (vi- deo)campagne om nieuwe mark ten aan te boren zoals China, Vietnam, Midden-Amerika en het Midden-Oosten. Nederland produceert slechts 2 procent van alle uien ter wereld, maar verhan delt en verscheept gemiddeld 1,3 miljard kilo uien. Dat is bijna eenzesde van de wereldproduc tie. Nederland is marktleider in de uienhandel. Zeeland speelt een hoofdrol in de uienexport: 80-85 procent van de uien wordt door Zeeuwse bedrijven verhan deld. De nabijheid van havens (Vlissingen, Rotterdam, Antwer pen) is een logistiek voordeel. SCHERPENISSE. De politie maakt nog jacht op de twee mannen die zaterdagmiddag een Texa- co-tankstation aan de Spuidam- straat in Scherpenisse overvie len. Dat gebeurde om 17.10 uur. Twee mannen kwamen op dat tijdstip de shop binnen en be dreigden de caissière met een op een vuurwapen gelijkend voor werp en eisten geld. Vervolgens vluchtten ze met de buit van en kele honderden euro's lopend in de richting van de Gorishoek, maar later kwam er informatie bij de politie binnen dat ze op één of twee scooters waren weg gereden. De geschrokken caissière bel de onmiddellijk na de overval de politie. Het onderzoek met poli tiehonden leidde echter niet tot resultaat. Volgens de caissière ging het om twee blanke, vermoedelijk erg jonge daders. Ze waren in het zwart gekleed en hadden hun gezichten gedeeltelijk be dekt. De overvallers waren onge veer 1.75 meter lang. De politie vraagt mensen die informatie hebben over de over val, of iets gezien of gehoord heb ben wat met het misdrijf te ma ken kan hebben, contact op te ne men via telefoonnummer 0900-8844. Reactie? Tips? redactie@pzc.nl EN WIJ MAAR ÖENKEN fc>AT T HEEL SOEPEL SAAT MET WILLEM-ALEXANbER fc>E LAATSTE JAREN... VLISSINGEN MIDDELBURG DOEL Minister Schultz naar kerncentrale in Doel Minister Melanie Schultz van Infrastructuur en Milieu brengt woensdagochtend samen met haar Belgische collega Jan Jambon een werkbezoek aan de Bel gische kerncentrale Doel. Hier zullen zij aanwezig zijn bij een gezamenlijke inspec tie van het Belgische FANC en de Nederlandse ANVS. De zorgen in Zeeland over incidenten bij de kerncentra les in Doel nemen toe. door Jeffrey Kutterink CADZAND-BAD. De cocaïne die vrijdagavond is gevonden op een gestrande sportvisboot op het strand van Cadzand-Bad is tiental len miljoenen euro's waard. Hoe wel nog niet precies bekend, gaat het zeker om vele honderden ki lo's. door Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2