'Niemand kan ons tegen dit soort wantoestanden beschermen. Dat zie je wel in Duitsland' 'Het idee dat vrouwen objecten zijn, waar je mee leunt doen wat je wilt, zit blijkbaar diep in onze samenleving' van de ondervraagde vrouwen is wel eens slachtoffer geworden van verkrachting of gedwongen seks van de ondervraagde vrouwen heeft door de recente gebeurtenissen voorzorgsmaatregelen genomen 8 NIEUWS ENQUÊTE SEKSUEEL GEWELD Run op zelfverdedigingscursussen na de aanrandingen in Keulen. Twee vrouwen vertellen waarom ze daarvoor kiezen. CAPELLE AAN DEN IJSSEL. Moeilijk heden op straat hebben ze allebei nog nooit echt gehad. Laat staan dat ze ooit zijn aangerand door een vreemde of erger. En toch voelt over straat gaan niet lekker, na de verschrikkelijke verhalen van vrouwen die tijdens oud en nieuw in Keulen werden aange rand. „De gebeurtenissen daar heb ben ons wat dat betreft echt aan het denken gezet", zegt Malti Rag hoenandan (42). „Het maakte ons boos, maar tegelijkertijd voelden we ons ook zo machteloos. Ik zou nu echt niet weten wat ik in zo'n situatie zou moeten doen." Het is precies de reden waarom ze op hun vrije vrijdagavond in de sportschool van Krishna Gopal uit Capelle aan den IJssel staan voor een cursus zelfverdediging. Hier hopen ze de nodige fijne kneepjes te leren, waarmee ze wél zelfverze kerder over straat kunnen. Waar mee ze vreemde mannen met kwaad in de zin van zich af kun nen houden, als het moet. „Ik wil terug kunnen vechten. Geen slap peling zijn, maar de ander ook pijn kunnen doen. Net zoals hij mij kwetst", zegt Stephanie Rod jan (32). Een busje legale pepperspray voor elke vrouw is het antwoord van PVV-leider Geert Wilders op de angstgevoelens van veel vrou wen. Als dat al in Nederland zou worden toegestaan, is dat in elk ge val niet voldoende, vindt Rodjan. „Als dat uit mijn handen wordt ge slagen, heb ik nog niets." Best bang Rodjan woont in Rotterdam. Rag hoenandan komt uit Capelle aan den IJssel. In hun regio komt in het voorjaar een asielzoekerscen trum voor zeshonderd vluchtelin gen. De twee twijfelen er niet aan dat een massa-aanranding zoals af gelopen oud en nieuw in Keulen ook zomaar bij hun in de buurt kan gebeuren. „We zijn een tole rant land. En dat is mooi. Maar ik ben best bang voor de mensen die daardoor hier allemaal binnen ko men. Ze kennen ons land niet. Hier zijn vrouwen en mannen ge lijk. Veel vluchtelingen uit niet- westerse landen kijken daar toch anders naar. Ik maak me absoluut zorgen over hoe dat hier gaat uit werken", zegt Rodjan. Meer dan zevenhonderd aangif tes van aanrandingen heeft de Keulse politie inmiddels. De machteloosheid die daar van af straalt, sterkt de twee dames al leen maar in het gevoel dat ze maar beter goed voorbereid kun nen zijn. Raghoenandan: „Nie mand kan ons tegen dit soort wan toestanden beschermen. Dat zie je nu wel in Duitsland. Je kunt vluch telingen bijbrengen wat de nor men en waarden hier zijn. Maar ze zijn in hun thuisland heel an ders opgevoed. Dat verander je echt niet even in een paar dagen hier." Rodjan en Raghoenandan zijn niet de enige vrouwen die het nieuwe jaar starten met een cur sus zelfverdediging, blijkt uit een rondgang. Het beeld wisselt sterk, maar er zijn diverse sportscholen in het land die een opvallende toe name zien van het aantal aanmel dingen voor dergelijke cursussen. Bij Retzef Krav Maga in Rotter dam kregen ze zes aanvragen op één dag. „Dat is mij nog nooit overkomen", zegt eigenaar Timo Hennekes. Al kan hij nog moeilijk plaatsen of dat een directe link heeft met de gebeurtenissen in Keulen. Veel belangstelling Ook Gracia Ho Asjoe van de Haag se sportschool Grea was verrast toen ze op Facebook nieuwe cur sussen zelfverdediging plaatste. In een paar uur tijd had ze vijf be langstellenden. Keulen zal er onge twijfeld iets mee te maken heb ben, vermoedt ze. Maar de start van een nieuw jaar kan ook een rol spelen. „Mensen zijn nog vol op bezig met hun goede voorne mens. Dat leidt elk jaar tot wat meer aanmeldingen in januari." Emma Wesseling, slachtoffer verkrachting Stephanie Rodjan, deelnemer curus zelfverdediging Stephanie Rodjan (rechts) en Malti Raghoenandan (achtergrond) krijgen zelfverdedingsles van instructeur Krishna Gopal. Ze besloten de cursus te gaan volgen na de gebeurtenissen met oud en nieuw, foto Frank de Roo Ik wil terug kunnen vechten' door Raymond Boere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8