'De Nobelprijs voor de Vrede heeft nu een gezicht' Ook GGD in brede school Directeur begrijpt niets van 'uitsterfbeleid' gemeente Sluis ZEEUWS-VLAANDEREN 9 Overslag- en baggerbedrijf uit Breskens verzet zich tegen nieuw havenplan. Daarin is geen plek voor DC Dredging. HULST. Elf veteranen uit de ge meente Hulst en één uit Axel zijn gisteren door burgemeester Jan-Frans Mulder onderschei den voor hun deelname aan missies tijdens de Libanese bur geroorlog. Die duurde van 197s tot 1990. De veteranen, die namens de Verenigde Naties de stabili teit in Libanon poogden te handhaven, kregen in 1988 de Nobelprijs voor de Vrede. Niet alleen blauwhelmen die in Liba non gestreden hadden kregen die, maar iedereen die sinds 1948 als soldaat voor de VN er gens op de wereld had gestre den. In totaal leverde Neder land in die periode 9.000 solda ten. Mulder overhandigde twaalf Zeeuws-Vlaamse vetera nen gisteren een zogenoemde draaginsigne. „Zo krijgt de No belprijs een gezicht. Deze insig ne is een erkenning." Uit Axel kreeg meneer Van de Berg een onderscheiding. Uit de gemeen te Hulst waren dat de heren Apers, Van Boven, Koolmees, Leijs, Lingier, Nijhof, Sarneel, De Schepper, Schwarz, Vioen en De Vos. De GGD, die de consultatie- bureau's onder zijn hoede heeft, verhuisde gisteren naar het nieuwe onderkomen. Daar in zitten al de basisscholen Sint Bavo en De Berenburcht, en de kinderopvang. Volgens De Bruijn huist de GGD zes dagde len per week in het gebouw. „Daarnaast heeft een logope dist interesse om zich twee dag delen per week in diezelfde ruimte te vestigen." De gemeente verhuurt het sport- en speellokaal van beide scholen buiten schooltijden aan geïnteresseerden. „Dat doen we voor 10 euro per uur", verklaart De Bruijn. „Dat is on geveer hetzelfde bedrag als dorpshuizen vragen." De helft van de opbrengst gaat naar de scholen, de andere helft naar de gemeente. Overigens komt bij het ge bouw geen overdekte fietsen stalling. De Bruijn: „Dat is be sloten in overleg met alle be trokken partijen. We zijn bang dat het hangjeugd aantrekt." Het gebouw wordt komend voorjaar officieel geopend. Via een prijsvraag mag iedereen meedenken over een passende naam. Het is de omgekeerde wereld, vindt Van Reijendam. „Sommige 'We zitten dus perfect: Terneuzen ligt voor ons op een verkeerde plek' gemeenten halen alles uit de kast om bedrijven hun kant op te krij gen. En een gemeente als Sluis, dat te maken heeft met krimp en terugloop van voorzieningen, han teert voor ons een uitsterfbeleid. We hebben tachtig mensen in dienst, ons kantoor zit in Bres kens. We horen hier thuis." Sluis zit met een dilemma. Eco nomische activiteiten zijn er in de haven niet veel meer. Reden om de locatie om te vormen tot recrea tie- en woongebied, met een grote re jachthaven, een nieuw Viscen- trum en ruim 400 appartemen ten. Daarin passen economische activiteiten niet meer. DC Dred ging, dat nog wél in de haven werkt, is daardoor het kind van de rekening: dat moet weg. Een begin is al gemaakt. De erf pachtovereenkomst tussen de eige naar van de haven, het Rijk, en Seam Oosterlee, van wie DC Dred ging huurt, is opgezegd. Als Sluis straks de haven van het Rijk over neemt, zoals de bedoeling is, heeft de gemeente dus geen Tast' meer van die bedrijven. Maar ook zón der die grond wil DC Dredging in Breskens blijven, verklaart Van Reijendam. „Het gaat ons om de haven. Dat is de thuisbasis van on ze schepen. Onze loodsen kunnen ook op, bijvoorbeeld, het bedrij venterrein van Breskens staan. Dan rijden we wel heen en weer." DC Dredging doet aan winning van zand en grind op zee, en aan baggeren en zandsuppleties. De vloot bestaat uit vijf zeeschepen en tien binnenvaarders. Uitwijken naar Terneuzen, zoals de gemeen te oppert, ziet Van Reijendam niet zitten. „We slaan bij Hoofdplaat zand over van zeeschepen op bin nenvaarders. En we leveren zand langs de Vlaamse en Nederlandse kust. We zitten dus perfect: Ter neuzen ligt voor ons op een ver keerde plek." Volgens Van Reijendam wordt er nauwelijks met hem overlegd. „Ze denken blijkbaar: die heeft niks meer te zoeken in de haven, dus hij is geen partij voor ons." Dat laat Van Reijendam niet zo maar gebeuren. Hij diende be zwaar in tegen het eerste deel van het plan: de bouw van het Viscen- trum. Zoals hij zich ook zal verzet ten als in de loop van dit jaar het plan voor de complete metamorfo se van de haven wordt vastgesteld. Van Reijendam gaat verder dan al leen het opeisen van een plek in de haven. Hij wil ook de bouw van de appartementen niet. „Daar komen straks ongetwijfeld men sen te wonen die ons werk als overlast ervaren. Dan wordt het een wel erg moeilijk verhaal." ZATERDAG 16 JANUARI 2016 door Bob Maes Elf veteranen uit Hulst en één uit Axel met militaire voertuigen voor het stadhuis. Ze zijn onderscheiden vanwege hun deelname aan missies in Libanon, foto Camile Schelstraete door Martijn de Koning OOSTBURG. De nieuwe brede school in Oostburg zit zo goed als vol. Met de komst van het consultatiebureau en de verhuur van ruimten aan andere vaste en incidentele gebruikers, is de bezetting prima. Dat zegt wet houder Albert de Bruijn. DC Dredging voelt zich weggejaagd uit haven door Martijn de Koning BRESKENS. Het was het meest op vallende element tijdens de zitting van de Raad van State over het ha venplan in Breskens, afgelopen don derdag: de uitspraak van een woordvoerster van de gemeente Sluis dat 'de nog in de haven aan wezige bedrijven kunnen uitwijken naar bijvoorbeeld Terneuzen'. Direc teur Dirk van Reijendam van DC Dredging is verbijsterd. „We willen helemaal niet weg!" Dirk van Reijendam DC Dredging De schepen van DC Dredging gebruiken de handelshaven in Breskens nu als thuisbasis, zoals hier, in het midden, de Interballast III. foto Peter Nicolal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 83