40% 34% NIEUWS 7 ENQUÊTE SEKSUEEL GEWELD De aanrandingen met oudjaar hebben geleid tot stevige discus sies. Reden voor een steekproef onder Nederlandse vrouwen. AMSTERDAM. Is Keulen een groot, maar losstaand incident, of is sek suele intimidatie van vrouwen aan de orde van de dag? Het ant woord uit de steekproef is tweele dig ja: de gebeurtenissen in Keu len en het vluchtelingenvraagstuk hebben indruk gemaakt en heb ben effect op het veiligheidsge voel, zegt een grote groep vrou wen in het onderzoek. 40 procent zegt zich door de recente gebeurte nissen minder veilig te voelen op straat. Tegelijkertijd is een massale groepsaanranding een zeldzaam heid. Niet voor niets zei burge meester Van der Laan van Amster dam deze week dat hij zich niet kan voorstellen dat zoiets in Am sterdam zou gebeuren. Maar dat wil niet zeggen dat seksuele inti midatie zeldzaam is. PvdA-Kamerlid Ahmed Mar- couch benadrukte in antwoord op de burgemeester dat seksuele inti midatie in Amsterdam volop voor komt. Op straat, in het openbaar vervoer en in het uitgaansleven. „En dan bedoel ik niet een beetje sissen." Dat blijkt ook uit het onder zoek van deze krant: de helft van de vrouwen zegt weieens verbale seksuele intimidatie te hebben meegemaakt. 38 procent zegt wei eens last te hebben van handtaste- Een deelneemster vond de enquête 'racistisch' om de vraag naar de stroom vluchtelingen lijkheden of aanranding. Na 'Keulen' ontstond ook de vraag of de vluchtelingencrisis een rol speelde bij de aanrandin gen: achttien van de negentien verdachten bleken illegaal of asiel zoeker, maar bleken niet afkom stig uit de vluchtelingenlanden Sy rië of Irak. Deze krant vroeg daar om in de enquête ook of de vluch telingenstroom en de gebeurtenis sen in Keulen invloed hebben ge had op de bezorgdheid om slacht offer te worden van seksuele inti midatie. Ja, zei een derde van de vrouwen. Die vraag stellen, leidde bij sommige deelneemsters tot heftige reacties. „Deze enquête is racistisch", aldus een van de vrou wen. Voor andere deelneemsters mochten de vragen juist nog speci fieker: „Ik mis de vraag over etni sche achtergrond." Het onderzoek is uitgevoerd door marktonderzoekbureau Ruigrok/Netpanel onder 1.049 vrouwen tussen 18 en 40 jaar en is representatief naar leeftijd en op leidingsniveau. Deze krant heeft niet gevraagd naar etniciteit van daders. Dit is te complex om aan slachtoffers te vragen: zij zouden de afkomst van hun belagers moe ten inschatten. Het onderwerp is wel onderzocht in wetenschappe lijke studies naar verdachten van zedendelicten, (zie hiernaast). Uitslagen enquête De antwoorden van ruim 1049 vrouwen tussen de 18-40 jaar. 06 lagere sociaal-economische opleiding relatie --fl*TT1 1 5/8 dagen Sonthofen in de Beierse Allgau 8/10 dagen Wenen en het Wienerwald Donaudal Wenen (Maria Taferl) 10 dagen Istrië Opatija 8/10 dagen Boedapest en omgeving Balatonmeer en Boedapest 15 dagen Rondreis Andalusië ZATERDAG 16 JANUARI 2016 In de discussie na 'Keulen' werd vaak verband gelegd tussen seksuele misdrijven en etnische achtergrond. Wat weten we daar precies van? Onderzoek leidt tot emotie door Jeroen de Vreede Hoeveel ondervraagden zijn wel eens slachtoffer geworden van., Seksueel getinte opmerkingen Handtastelijkheden of aanranding Verkrachting of gedwongen seks Wat voor gevolgen hebben de recente gebeurtenissen, zoals het vluchtelingenvraagstuk en de intimidatie in Keulen? 'Ik voel me onveiliger op straat' 'Ik maak me méér zorgen om slacht offer te worden van seksuele intimidatie'. Bron: Ruigrok NetPanel, AD 31% heeft door de recente gebeurtenis sen voorzorgsmaat regelen genomen. Meestgenoemde maatregelen: Risicovolle plaatsen op straat mijden Minder vaak alleen over straat Minder vaak uitgaan (Meer) verdedigings- middelen mee 2%: anders Gemiddeld worden in ons land per jaar per Qnwoners mensen verdacht van een zeden- misdrijf. Bijna alle etnische minderheidsgroepen blijken oververtegenwoordigd: Antillianen (27 per 10.000), Surinamers (17), mensen uit het Midden-Oosten (16), Marokko (15) en Turkije (10). De verhoudingen komen grofweg overeen met de cijfers van alle criminaliteit. (Bron: onderzoek uit 2008 van Bureau Beke, en uit 2015 door het CBS) Die oververtegenwoordiging wordt door veel onderzoekers deels verklaard uit de gemiddeld positie en binnen die etnische groepen. Dat effect neemt overigens af naarmate bevolkingsgroepen langer in een land aanwezig zijn. Maar er zijn mogelijk ook andere factoren: zo kijken Turkse en Marokkaanse jongeren duidelijk anders aan tegen seksualiteit en relaties dan andere (Bron: onderzoek uit 2006 van de Rutgers Nisso Groep) Naar het aandeel van asielzoekers is pas recent grondig onderzoek gedaan. Belicht is daarin de groep asielzoekers die tussen 1995 en 1999 naar Nederland kwam (vooral Somaliërs, Afghanen en Joegoslaven). Het gaat hierin niet om zedendelicten, maar om alle misdrijven. De ex-asielzoekers blijken drie keer zo vaak verdacht te worden van misdrijven als autochtone Nederlanders. (Bron: onderzoek WODC/WRR, 2015) De onderzoekers maken in datzelfde onderzoek een belangrijke kanttekening: veel asielzoekers zijn jonge mannen met een en Ook onder autochtonen is dat de groep die verreweg de meeste misdrijven pleegt. De onderzoekers hebben de groep daarom vergeleken met autochtonen met dezelfde maatschappelijke status. En dan blijkt dat de groep T significant werd van een misdrijf dan autochtone jonge mannen zonder baan en relatie. De maatschappelijke status lijkt dus van veel grotere invloed dan culturele achtergrond. (Bron: WODC/WRR, 2015) Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7