Chalets op Wilgenoord 'Palenmatras' onder N670 moet verzakking wegdek voorkomen Veel belangstelling voor bijeenkomst over dorpswindmolen Sint Philipsland BEVELANDEN en THOLEN 9 In Friesland bekostigen dorpen hun leefbaarheidsprojecten al vele jaren met winst uit een eigen windturbine. Het is bijna te mooi om waar te zijn: een eigen windmolen die elk jaar 100.000 euro oplevert voor leefbaarheidsprojecten in het dorp. Een groep enthousiaste inwo ners van Sint Philipsland denkt dat het kan, maar er is ook scepsis. „Dat begrijp ik best", zegt woordvoerder Leo de Oude. „Zo stond ik er eerst ook in. Maar we zeg gen dit natuurlijk niet zomaar. Het is nauwkeurig berekend." Het fenomeen dorpsmolen is komen overwaaien uit Friesland. In Reduzum - een ttoo zielen tellend dorpje onder de rook van Leeuwarden - hebben ze met de winst van hun eigen windmolen de afgelo pen kwart eeuw mooie dingen voor het dorp kunnen betalen, zoals een schoolbus en allerlei energiebesparende maatregelen voor woningen en gemeenschappelijke ge bouwen. „Dat de inwoners er nog steeds enthousiast over zijn, blijkt wel uit het feit dat ze vier ton bij elkaar hebben ge legd voor een nieuwe windmolen", zegt voorzitter Henk Vellinga van de Stichting Dorpsmolen Reduzum. Het oude, bijna versleten 'molentje' dat nu aan de rand van het dorp staat, bracht vindt de schatting van 100.000 euro in Sint Philipsland wat aan de hoge kant. „Maar je hoort mij niet zeggen dat het on mogelijk is." De negenkoppige projectgroep zal de inwoners van Sint Philipsland tijdens een informatieavond in februari proberen te overtuigen van de mogelijkheden. Belang stelling is er in elk geval voldoende, de aanmeldingen stromen binnen. „Het wordt een belangrijke avond", benadrukt Leo de Oude. „De bevolking zal er echt vierkant achter moeten gaan staan. An ders gaan we niet verder." Om de turbine te kunnen betalen, moeten de Fluplan- ders samen zo'n vijf ton op tafel leggen. De rest wordt geleend bij de bank. Van de winst zullen onder meer inwoners, scho len, kerken en verenigingen profiteren. Toch heeft voorzitter John Verbraeken van voetbalvereniging Noad'67 nog geen eurotekens in de ogen. „Ik ben er redelijk nuchter onder", stelt hij. „Wij willen eerst de cijfers wel eens zien." Dat neemt niet weg dat hij het initiatief waardeert. „Door bezuinigingen bij de gemeente gaan de subsidies voor verenigingen omlaag. Dit kan een mooi alternatief zijn." De gemeente zegt enthousiast te zijn over het plan. „Maar we vinden het wel be langrijk dat de bevolking er achter staat", laat een woordvoerster weten. in de topjaren enkele tienduizenden eu ro's op, maar door de hoge onderhoudskos ten is dat nu nog maar een paar duizend euro per jaar. Dat ze in Sint Philipsland denken aan een ton, verbaast Vellinga een beetje. „Maar in ken de lokale situatie na tuurlijk niet. Zelf hopen we straks met on ze nieuwe windmolen 40- tot 50.000 euro per jaar binnen te halen voor het dorp. Maar dat is een voorzichtige schatting hoor." Ook in het even verderop gelegen Tzum zijn ze al 24 jaar blij met hun eigen molen. „De dorpsvereniging krijgt elk jaar een bedrag en ook voor andere clubs le vert het een mooi zakcentje op", zegt advi seur Aart Dijkstra van de Stichting Mast. „Dan hoeven ze niet meer met toiletpa pier langs de deuren, hè." Ook Dijkstra Het is voor het eerst dat die tech niek wordt toegepast in Zeeland. Een palenmatras is een raster van betonnen palen, waarover geotex- tiel wordt uitgerold. Hierop wordt funderingsmateriaal aange bracht; vervolgens wordt het doek teruggeslagen. Op deze wij ze ontstaat een soort matras. Hierop komen het vrijgekomen funderingsmateriaal en het asfalt te liggen. Het werk staat gepland voor fe bruari en maart en is onderdeel van meerdere wegwerkzaamhe den op Zuid-Beveland. Op diver se locaties worden de wegfunde- ring en het asfalt vernieuwd. Aan nemingsbedrijf H4A uit Sas van Gent voert de werkzaamheden uit. De N666 en N670 zijn belang rijke routes voor bestemmingsver keer in Zuid-Beveland. Op diver se plaatsen zijn deze wegen in De techniek van het plaatsen van een palenmatras onder het wegdek wordt voor het eerst in Zeeland toegepast slechte staat. Het gaat dan om de volgende locaties: De N670 (Noordweg) bij Kloetinge, tussen de N289 en Monnikendijk; De N670 (Postweg) bij Yer- seke, tussen Akkerseweg en Smal- leweg; De N666 (Bernhardweg Oost) bij 's-Gravenpolder, tussen viaduct Polderweg en Baarlandse- zandweg. Op alle wegvakken worden maatregelen getroffen om te voor komen dat de wegconstructie in de toekomst niet kan verzakken. Daarom wordt de onderliggende grond zoveel mogelijk verwij derd; daarvoor in de plaats komt grond die minder snel inklinkt. De genoemde wegvakken wor den gedurende de werkzaamhe den volledig afgesloten. De omlei dingen worden met gele borden aangegeven. WISSENKERKE. Landschapscam- ping Wilgenoord in Wissenkerke mag 72 chalets plaatsen. De ge meente Noord-Beveland gaat ak koord met de aanvraag van cam pingeigenaar Ruud van 't Westein de de 75 huidige standplaatsen te vervangen door chalets. Voor drie van de recreatiewo ningen is eerder al een vergun ning verleend. Van 't Westeinde wil met de woningen inspringen op de veranderende wensen van recreanten. Chalets bieden de ge wenste luxe die toeristen willen, evenals de mogelijkheid het hele jaar door te kunnen recreëren. In de komende twee tot drie jaar worden de kavels fasegewijs uitge geven en voorzien van moderne infrastructuur, zo staat op de web site van Wilgenoord. Dit gebeurt binnen de omvang van de huidige camping. Branderijmolengang 1 7 Middelburg Vraagprijs 349.000,- v.o.n. ZATERDAG 16 JANUARI 2016 Een ton per jaar, kan dat? door Rob Paardekam door Luc Oggel KLOETINGE. De provinciale weg N670 krijgt bij Kloetinge en Yerse- ke een palenmatras: een innovatie ve techniek die moet voorkomen dat het wegdek verzakt. Om omwonenden en overige belang hebbenden te informeren over de werkzaamheden, houden H4A en de provincie op 20 januari een informa tiebijeenkomst in Grand Café De Caisson aan de Smokkelhoekweg 12 in Kapelle. Aanvang 19.45 uur. 10 JAAR Nu tijdelijk vrij op naam! Zeer ruim huis Moderne uitvoering Luxe keuken Twee badkamers Vijf slaapkamers Eigen parkeerplaats

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 78