'Paardenvlees? Dat zat vast in eten voor het personeel' Peter Langhout Reizen Boek nu voordelig de mooiste excursiereizen incl. vele extra's Weer gladheid nu na sneeuw 6 NIEUWS Albert Heijn, Jumbo, Lidl, Plus, Stegeman, Johma CêlaVita, Sli- gro, Hanos, vleesgigant Vion, het dorpsrestaurant en de snackbar om de hoek. Ze staan allemaal op de lijst met liefst 1.800 afnemers van het verdachte vlees van Wil ly Selten, de vleesverwerker uit O ss die is veroordeeld voor het verkopen van paardenvlees als rund. Zelfs de namen van restau rants met twee Michelinsterren prijken op de zestig pagina's lan ge lijst. Zij ontkennen dat ooit paardenvlees bij hun gasten op het bord is gekomen. „Daar durf ik mijn hand voor in het vuur te steken", zegt Onno Kokmeijer van tweesterrenrestaurant Ciel Bleu in het Okura Hotel in Am sterdam. „Misschien ging het om vlees voor het ontbijtbuffet voor het hotel." De Amsterdamse chef kok Ron Blaauw zegt dat hij wel gek zou zijn om zijn reputatie met paardenvlees te grabbel te gooien. „Ik heb nooit zaken met die Selten gedaan. Misschien mijn leveranciers, of hun leveran ciers. Dan kan het hoogstens in salami of hamburgers hebben ge zeten voor het personeel." Tweesterrenrestaurants zeggen zeker te weten dat er nooit paardenvlees op borden van gasten is geserveerd Bij De Treeswijkhoeve in Waalre staat überhaupt nooit rundvlees op het menu, zegt chefkok Dick Middelweerd. „Voor een tweester renrestaurant vind ik ossenhaas te gewoon. Soms maak ik tartaar van rundvlees, maar dat komt uit Australië. Dat is nooit een zakje los vlees, maar het is vacuüm ver pakt en er zit een kaartje bij met de plaats van herkomst en datum van de slacht. Als we dat al niet meer kunnen geloven... Hooguit zou het in rookvlees of gehakt hebben kunnen zitten dat we wel eens bestellen voor het perso neel. Die bied ik hierbij dan mijn excuses aan." Michel van der Kroft zegt evenmin te weten waarom zijn tweesterrenzaak 't Nonnetje in Harderwijk op de lijst is vermeld. „Wij werken alleen met duidelijk herkenbare producten als duif, fa zant en kwartel. Het enige wat ik kan bedenken is dat het broodbe leg voor ons personeel van Willy Selten zou kunnen komen, via een toeleverancier dan." Op de lijst die de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) gisteren heeft gepubli ceerd, staan 1.800 bedrijven die rechtstreeks of indirect vlees heb ben afgenomen van Selten uit Oss. Foodwatch had om de lijst afnemers gevraagd. De NVWA weigerde aanvankelijk, maar de rechter gaf foodwatch vorige maand gelijk. Het is goed moge lijk dat de klanten geen weet had den van het gesjoemel, beaamt de NVWA. COLUMN Tommy Wieringa Twee weken lang bivak keerden we rond het sterfbed van mijn moe der. De meningsver schillen die in de keu ken ontstonden, waren rond haar bed weer vergeten. De stervende had een kalmerende uitwerking op de humeuren en temperamen ten in de kamer. Het sterven verloor gaandeweg zijn vreemde plechtigheid, rond het bed kwam het leven weer op gang. Er werd gegeten en gedron ken, geslapen en gelezen, waarbij zij soms haar ogen opensloeg en fluisterend liet weten dat ze er nog was. Je kon eraan wennen, aan je ster vende moeder in het midden van alles, terwijl daaromheen alles doorging als altijd. Mijn oudste zuster lag naast haar de krant te lezen en vroeg: „Weet jij hoe oud een albatros kan wor den?" „Veertig", gokte ik. „Vierenzestig", zei zij. „De alba tros is de oudste zeevogel ter we reld." Steeds langer duurden de stiltes tussen twee hortende ademhalin gen in, tot de laatste inademing voorgoed uitbleef. Ze werd negen jaar ouder dan de albatros. Met pracht en praal lag ze opge baard, temidden van bloemen en edelstenen, de luister van een hei dense vorstin. Steeds mooier en jonger werd ze in de dagen na haar dood. Alle pijn, ziekte en lij den weken uit haar gezicht, zodat we aan Teresa van Avila dachten, wier lichaam volgens de overleve ring ongeschonden de eeuwen doorstond. Het is de zonde die ontbindt, beweert het Vaticaan, zodat de heilige ongeschonden blijft in de dood. Maar wij, die de zonden van onze moeder in slag orde voor ons zagen, wisten dat ze voor een heiligverklaring niet in aanmerking kwam. Voor de asbestemming had ze op het laatst van haar leven genoe gen genomen met een natuurbe- graafplaats in Drenthe, terwijl ze ooit uitgestrooid wilde worden boven de Ganges en de Nijl. Ze hield veel van de Nijl, de rivier speelde een rol in haar leven en verbeelding. Met haar derde echt genoot, een vriendelijke Egypte naar die haar koffers droeg, voer ze meermalen over de Nijl, waar bij ze voorstellingen had van een eerder leven met hem. Ook op de katharenberg Montségur en ande re plaatsen van historisch belang herbeleefde ze voorgaande le vens. Mijn moeder, schreef ik eens, was de hele wereldgeschie denis in haar eentje. Speelden eens de levens voor haar geboorte de grootste rol, de laatste jaren kwam die plaats toe aan het leven na de dood. Een tijd reiziger was ze, haar sterke ver beelding bracht haar even gemak kelijk naar de achterliggende eeu wen als naar de tijdloze ruimte die voor haar lag. Ze werd niet gecremeerd in een kist maar in een rieten mand. De betekenis daarvan drong maar langzaam tot me door: ze was niet dood, ze werd opnieuw geboren. In een rieten mand ving ze haar nieuwe leven aan, een reis over de rivier die haar in veilige handen bracht. Mijn moeder, schreef ik eens, was de hele wereldgeschiedenis in haar eentje 9-daagse busreis Schitterend Noorwegen 8-daagse busreis Andorra 10-daagse busreis All inclusive Balatonmeer 10-daagse busreis Karinthië incl. Venetië 3® Betaalbaar genieten! Vraag nu gratis de nieuwe zomerbrochure aan! peterlanghout.nl of 0172-468800 STEENWIJK Na de ijzel van vorige week kreeg het noorden en oosten van Nederland gisteren weer met winters weer te maken. In korte tijd viel be hoorlijk wat sneeuw, zoals hier in Steenwijk. Omdat de sneeuw bleef lig gen, waren de wegen glad. Het KNMI verwacht dat de buien zich vanoch tend kunnen uitbreiden naar het midden van het land. foto GinoPress door Heieen Boex en Annemieke van Dongen DEN HAAG. Het sjoemelvlees van Willy Selten blijkt overal terecht gekomen. Zelfs bij tweesterrenres taurants als Ciel Bleu in het Okura en Treeswijkhoeve in Waalre. compleet v.a. Inclusief Verblijf hotel Magie Massana o.b.v. halfpension Overnachting op de heen- en terugreis Excursiepakket t.w.v. 50,- o.a. Andorra la Vella, Pais en Ordino, het meer van Engolasters, Os de Civis, proeverij van lokale lekkernijen, de weekmarkt in Seu d'Urgell, een bodega, 3-landentocht Vertrek van mei t/m okt. Reiscode: BE42481 Inclusief Verblijf in hotels op basis van halfpension Overtochten per luxe cruiseferry o.b.v. halfpension Excursiepakket t.w.v. 45,- o.a. Oslo o.l.v. een gids, Gol, Göteborg, Hardangerfjord, Flam aan de Sognefjord, Fagernes, de stavkerk in Borgund, de glasfabriek in Hadeland, bustour Stalheimskleiva-pas Vertrek van mei t/m sept. Reiscode: BE41609 A Inclusief Verblijf in Hotel Rossmann o.b.v. halfpension Overnachting op de heen- en terugreis Excursiepakket t.w.v. 60,- o.a. naar Lienz, Heiligenblut, Toblach-Dobbiaco, Venetië incl. boottocht, Boottocht op de WeiBensee, Cortina d'Ampezzo, het meer van Bied, Klagenfurt Vertrek van mei t/m sept. Reiscode: BE39276 Inclusief Verblijf in Hotel Marina o.b.v. all inclusive 7 x ontbijt, lunch en diner, gratis snacks, gratis drankjes in hotel (tussen 7.00-24.00 uur) Excursiepakket t.w.v. 45,- o.a. naar Budapest o.l.v. gids, Veszprem, Herend, Keszthely, kuuroord Heviz, Balatonmeer met bezoek aan Balatonfiired en Tihany Vertrek van mei t/m sept. Reiscode: BE41661 ^7 X, dagen \Per week advertentiecode: WEGENER02

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6