School Sports Challenge pakt uit ^1* Kinderen maken kennis met Johannes Snep 8 SCHOUWEN-DUIVELAND Vrijwilligers bouwen nieuwe bar in poppodium Brogum Zierikzee Klokken luiden voor Kerkbalans School Sports Challenge pakte gistermiddag tijdens de Nieuw jaarssportdag flink uit. Neder lands kampioen beachtennis - én Schouwen-Duivelander - Ronald van Slooten en leden van eredivi sie profclub Peelpush gaven res pectievelijk tennis- en volleybalcli- nics. Bijna tachtig scholieren van Pontes Pieter Zeeman kwamen op het festijn af. De 'grote' namen zijn bedoeld om School Sports Challenge te promoten. „Een pro ject om inactieve leerlingen aan het sporten te krijgen. Door bij baantjes, huiswerk en omdat ze willen chillen stoppen ze vaak met sport. Met School Sports Chal lenge maken we er eigenlijk een verlengde schooldag van", zegt An ouk Dalebout van SMWO. Diverse plaatselijke sportvereni gingen bieden drie keer per jaar gedurende acht weken een sport activiteit in de middag aan. Vorig jaar deden daaraan per club gemid deld negen leerlingen mee. Bijna iedereen is hem ver geten, maar in de acht tiende eeuw woonde in Zierikzee een componist, Johannes Snep, die internationale successen boekte. Hij werd uit Nijmegen gehaald om de muziek in de Grote Kerk te verzorgen. Omdat dat niet genoeg geld opleverde, begon hij een kof fiehuis in Zierikzee. Daar namen notabelen de kranten door, nipten van het zwarte goud, bespraken het wereldnieuws en luisterden naar Sneps gambasonates. Op de Lodewijk XIV-kostuums na, is er eigenlijk weinig veran derd. Klassieke muziek was inder tijd modern en de mensen had den toen net zo veel lol als nu. Dat probeert muziekdocent Mar van der Veer uit Zierikzee zijn leerlingen al veertig jaar duidelijk te maken. „Dat is elk jaar weer een strijd, maar elk jaar mondt die strijd toch weer uit in leerlingen die gek zijn op klassieke muziek. Zolang ze het maar begrijpen. Je moet het ze laten proeven." Dat doet Van der Veer al tien jaar met zijn project Keet in de Kerk, waarbij hij kinderen van ba sisscholen en muziekscholen vier keer per jaar laat kennismaken met muziek. Zo hebben kinderen al muziek geschilderd, het zwa- nenmeer gedanst en Frank Groot hof kwam langs. Dit keer gaan kinderen uit de groepen 5 en 6 van twaalf basis scholen op Schouwen-Duiveland naar een toneelstuk over Johannes Snep. Het is de grootste Keet tot nu toe. Het stuk, geschreven door Nelleke Tamerus en aangevuld met filmpjes van Jan Oosterloo, wordt opgevoerd in de Nieuwe Kerk. Op 3 februari voor de kinde ren, op 10 februari voor wie het maar wil zien. Omdat hij een van de weinigen in de provincie is die klavecimbel kan spelen, neemt de stadsbeiaardier van Vlissingen, Jos Vogel, de rol van Johannes Snep 'Kinderen blijken gek op klassieke muziek. Als ze het begrijpen' op zich. Ook de dochters van Snep, die na zijn dood de eerste vrouwelijke organisten boven de grote rivieren van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden werden, komen in het verhaal voor. De kinderen zingen een lied. In de regio Take Five geeft Nieuwjaarsconcert De groep Take Five geeft op za terdag 23 januari een instrumen taal nieuwjaarsconcert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Take Five bestaat uit vijf instru mentalisten, onder wie twee be kende Schouwse muzikanten. Violiste Annette Jumelet uit Bruinisse en organist Marien Stouten musiceren samen met panfluitist Leon Koppelman, kla rinettist Peter Koetsveld en pia nist Jan Peter Teeuw. Het reper toire is zeer afwisselend: popu- lair-klassieke muziek, negrospiri tuals, folkloristische muziek en klezmer. Het concert begint om 19.30 uur. De toegang bedraagt 5 euro voor volwassenen, onder de 12 jaar gratis. Er is uitsluitend kaartver koop voor aanvang van het con cert bij de ingang van de kerk. 'Braziliaanse Koorts' tweemaal te zien De documentaire 'Braziliaanse Koorts' is donderdag 21 januari tweemaal in het Diekhuus in Middelharnis te zien. Deze documentaire van voorma lig PZC-verslaggever Arjan van Westen en cameravrouw Moni que Schoutsen gaat over een ver geten en dramatische Zeeuwse emigratie naar Brazilië. Honderden landarbeiders uit West-Zeeuws-Vlaanderen, Schouwen-Duiveland en de Be- velanden werden halverwege de negentiende eeuw door ronse laars overtuigd naar Brazilië te vertrekken. Lezing rechtsstaat en democratie Het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen houdt op 22 januari een lezing over 'Rechtsstaat, democratie en goed bestuur' in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. De le zing wordt gegeven door Henk Addink. Als hoogleraar bestuurs recht en goed bestuur houdt hij zich bezig met vragen die betrek king hebben op de onderlinge beïnvloeding van overheid en sa menleving. Hij zal laten zien dat het denken over en de invulling van het publieke belang aan ver andering onderhevig is. De le zing begint om 16.45 uur. Mijn dorp, mijn stad Hardloopcursus Ladiesrun Goes Runnersworld Goes start op vrij dag 22 januari met cursussen om de Ladiesrun (5 kilometer) te kunnen lopen. Deze cursus is bedoeld voor da mes die nog niet veel ervaring hebben met hardlopen en graag in de buitenlucht op een gezon de manier aan hun conditie wil len werken. De training is tien weken lang en start elke vrijdag om 9.30 uur vanaf Runners world aan de Gasthuisstraat in Goes. De kosten bedragen 45 eu ro. Inschrijven kan via: info@runnersworldgoes.nl. Workshop orgel studeren De Vereniging van Orgelvrien den geeft zaterdag 23 januari op Goeree-Overflakkee de work shop 'Orgel studeren... hoe moet dat?' voor leden en belangstellen den onder leiding van organist Jan van Gijn uit Apeldoorn. Deze organist heeft veel onder zoek gedaan naar het onderwerp en schreef er een boek over. Hij vertelt deze middag, die gehou den zal worden in de zaal van de Christelijk Gereformeerde Kerk in Middelharnis, de bevindingen uit zijn onderzoek. Aan de hand van voorbeelden zullen deze op het daar aanwezige Van Vul pen-orgel worden gedemon streerd. Karin van den Broeke luidt van daag om 12.00 uur de klokken van de Lange Jan in Middelburg. Zo luidt zij letterlijk de actie Kerkbalans in, een actie om bin nen de kerk een financiële bijdra ge op te halen. Dankzij Kerkba lans kunnen kerkgemeenschap pen functioneren en hun maat schappelijke functie blijven ver vullen. In minstens vijftien ste den in Nederland worden de klokken geluid. De actie Kerkba lans loopt van 17 tot 31 januari. Boswachterij Wes- tenschouwen A. van de Wejide- weg, vanaf 12.30 uur: Delta Cross en Delta Cross Trail; Dorpshuis de Oos terhof, 19.30 uur: Darts; Dorpshuis, 20.15 uur: Ernest Beu- ving en Popkoor Popwave; Fizi, 20.00 uur: Ca rol; Dorpshuis, 10.00 uur: Kerkdienst Christengemeente Zierikzee; Beachclub Perry's, 9.30-15.00 uur: Ko- ga Mountainbike Beachrace; Dorpshuis, 9.30-11.30 uur: Kin dercrèche van de kerk; 11.30-12.30 uur: Zondag school FIZI, 14.00 uur: Na ture 20.00 uur: The Lobster. door Esme Soesman ZIERIKZEE. Juvat Westendorp (dan ser, choreograaf, acteur, BN-er) laat een club meiden in een zaal op de eerste verdieping zweten. Op de begane grond van Laco sport centrum in Zierikzee drommen on dertussen jongens en meiden sa men rondom Nederlands kam pioen freestyle voetbal Rowdy Hei- nen. Juvat danst met leerlingen van de Pontes. Zijn les trekt veel belangstelling en de meiden doen super hun best. foto Dirk-Jan Gjeltema door Wendy Wagenmakers Kaartjes voor 10 februari zijn verkrijg baar via www.toegangskaartjes.nu. ZIERIKZEE Meer informatie staat op www.marienstouten.nl. MIDDELHARNIS De voorstellingen in het Diekhuus beginnen om 14.00 en 20.00 uur. Voor de avondvoorstelling verzor gen de regisseurs een inleiding. MIDDELBURG GOES MIDDELHARNIS De workshop begint om 14.00 uur en wordt rond 17.00 uur afgeslo ten. Deelname is gratis. Adres: Hof- laan 41 te Middelharnis. ZIERIKZEE. Beheerder Vincent Krijger met enkele vrijwilligers aan de bar in Brogum. Het Zierikzeese poppodium onderging een interne ver bouwing. Aanleiding is een nieuw brouwerijcontract. Brogum gaat over op Jupiler. Brouwerij Inbev leverde een moderne tapinstallatie en een ploegje vrijwilligers bouwde daar een strakke bar omheen. De disco- hoek is gesloopt. Het verhaal dat die op de motorkap van een Lelijke Eend is gebouwd, bleek onjuist. Onder het dj-podium kwam 20 kuub puin vandaan. De bar is gisteravond ingewijd, foto Dirk-Jan Gjeltma MIDDELBURG ZATERDAG BURGH-HAAMSTEDE OOSTERLAND RENESSE ZIERIKZEE ZONDAG NOORDGOUWE SCHARENDIJKE SIRJANSLAND ZIERIKZEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 66