Ajax-doelman Jasper Cillessen gaat zijn houding in het veld niet veranderen SPORT 7 Ajax zonder Klaassen naar Den Haag interview Bij Jasper Cillessen gaat het vaker over zijn houding dan over zijn reddingen. 'Laat ze maar lullen.' „Dat maken jullie ervan. Ik weet zelf hoe irritant het is als ik een bal loslaat en iemand zegt daar wat van. Dus andersom werkt het ook zo. Als iemand door een op merking van mij minder gaat spe len, heb ik bereikt wat ik wil. Dan ben je toch minder scherp." „Ja. Laat ze maar lekker lullen. Ik kan dat beeld toch niet meer ver anderen. Zoals mijn opa in plat Groesbeeks altijd zei: let maer loe ien. In Nijmegen zeggen ze ook: het is niet goed of het deugt niet. Het is nooit goed. Er gaan maan den voorbij dat ik bij geen enkel opstootje betrokken ben. Daar hoor je dan niemand over." „Natuurlijk stoort het mij wel. Als je in de supermarkt loopt en je krijgt allerlei opmerkingen naar je hoofd, is dat niet leuk. Maar het ergste vind ik als vrienden of fami lie er last van hebben. Als je pro blemen met mij hebt, moet je lek ker naar mij komen. Maar goed, mensen zien het verschil tussen de mens op het veld en de mens buiten het veld niet. Buiten de lij nen ben ik een totaal ander mens dan daarbinnen. En daar ben ik echt niet voor naar de toneel school geweest. Ga ik ook niet ver anderen. Volgens mij boek ik de laatste jaren aardige resultaten. Waarom zou je iets veranderen dat goed is?" Ik draai een aardig seizoen bij Ajax, maar wat gebeurt bij Oranje overheerst toch' „Uiteindelijk gaat het mij maar om één ding: de prestaties op het veld." „Dat was na FC Twente. Die ver slaggever mat met twee maten. Die keeper van Twente viel het zo genaamd niet aan te rekenen dat er een strafschop inging, mij blijk baar wel. En toen ik er bij Oranje tegen Wales eentje pakte, ging de rebound er in. Het moet blijkbaar zo zijn. Maar ik krijg dit seizoen liever helemaal geen penalty's te gen dan dat ik er eentje stop." „Ja, meestal is een strafschop te gen geen goed teken voor de ma nier waarop je als ploeg in de wed strijd zit. Dat telt voor mij meer. Dat zegt misschien ook wel ge noeg over hoe ik in die hele straf schopdiscussie sta." „Ik heb zelf een mental coach. Maar dan moet je niet denken dat ik door hem met huiswerk op pad wordt gestuurd. Of dat we elke week precies op dezelfde momen ten een afspraak hebben. Nee, het is ouwehoeren met een serieuze ondertoon. Als we zin en tijd heb ben. Ongedwongen, het moet ook geen verplichting worden. Voor mij werkt het fantastisch. Het maakt mij een completere topspor ter. Ik ben met hem in contact ge komen toen ik bij Ajax op de bank kwam achter Kenneth Vermeer. Dat zorgde voor wat frustratie, maar je moet toch dóór. Rustig je eigen pad kiezen." „Social media is zo'n grote factor geworden. Iedereen kan van alles over je zeggen en schrijven. Je krijgt de gekste dingen over je heen. Daar moet je wel mee om kunnen gaan. Het is heel makke lijk om te zeggen: dat moet je dan allemaal maar niet lezen. Maar als de helft van je berichten naar pu re haat neigt, doet dat toch wat met je. En als je vriendin uitge scholden wordt, doet dat wat met haar. En dus ook met mij. Het is te stoer om te zeggen: dat interes seert me niks. Ik ben niet van steen, hè?" Cillessen is bezig aan een sterk sei zoen bij Ajax. Dat het eigenlijk al leen over die reeks strafschoppen zonder redding gaat, zegt mis schien wel genoeg. De titel pak ken met Ajax is het belangrijkste doel. Zeker nu de kwalificatie reeks van Oranje voor het aanko mende EK een debacle is gewor den. „Dat gemiste EK is verschrik kelijk. Het gaat straks echt verve lend worden als we die oefeninter lands gaan spelen. Dan ben je ge woon een sparringpartner van ploegen die wél gaan. Ik draai een aardig seizoen bij Ajax, maar wat er bij het Nederlands elftal is ge beurd, overheerst toch." „Maar toen speelde er niets, dus kon ik daar ook weinig mee. Ik heb bij Ajax een contract tot 2018. Die schaal moet ik echt nog een keer (Cillessen werd als basis keeper één keer kampioen, red.) omhoog houden. Zo voelt dat ge woon. Ik heb geen plan van: deze zomer of volgende zomer wil ik weg. Ik ben nu 26 en wil nog wel een jaartje of dertien door." „Ik kan nu de komende tien straf schoppen pakken, dan nog zeggen ze: die pakt nooit een pingel. Ik heb ermee leren leven." AMSTERDAM. Het is een pri meur waar trainer Frank de Boer niet blij mee is. Ajax mist morgen tegen ADO Den Haag voor het eerst de ze competitie Davy Klaas sen. Zijn pijnlijke knie zit de aanvoerder in de weg. Wie de positie van de 22-jarige middenvelder inneemt kon De Boer gisteren nog niet zeggen. Daley Sinkgraven en Donny van de Beek zijn twee opties. „Ik heb nog even om er over na te den ken", liet de coach zich niet in de kaarten kijken. „Mensen zien mij alleen op televi sie. Dan sta ik op dat veld of kom ik er net van af. Voor mij is er dan maar één ding belangrijk: wedstrij den winnen. Als ik een tegenstan der uit zijn ritme moet halen, dan doe ik dat. Rinus Michels zei toch: voetbal is oorlog? Zo ver wil ik niet gaan, maar je moet er alles aan doen om die wedstrijd te win nen. Wat is toelaatbaar? Wat mag? Zo moest ik vroeger ook denken. Ik had bij NEC niet de luxe dat ik elke wedstrijd even won." „Dat mag iedereen den ken. Maar als je mij be ter kent, weet je dat ik geen toneel speel. Je zou er eigenlijk videobanden van vroe ger bij moeten halen. Of je vraagt het mijn familie. Ik heb een oude re broer Thomas en een oudere neef. Als we dan samen bij mijn oma speelden, spanden die twee altijd samen. Vals spelen met kaar ten en zo. Daar leerde ik van me afbijten en opboksen tegen weer standen. Dat soort dingen heeft mijn karakter gevormd. Ik ga niet verliezen." et is inmiddels B bijna normaal voor Jasper Cilles- sen. Edwin van I der Sar, directeur .JBL. bij Ajax staat soms naast hem staat op het trainingsveld. Ook vorige week weer in het Turk se Belek waar de Am sterdammers over winterden. Alhoe wel, normaal. Cilles sen durft dat woord eigenlijk niet te ge bruiken in combina tie met de naam van zijn jeugdidool. „Letterlijk en fi guurlijk kijk ik nog steeds te gen hem op. Bij hem zag al les eruit of het heel makkelijk was. Nou, niet dus. De rust, het over zicht. Bij hem spatte de kwaliteit ervan af. Geen show, en dat hoeft bij mij ook niet. Ik maak ook geen showduik als het niet hoeft. Hoe simpeler, des te beter." Geen show? Daar denkt Feye- noorder Colin Kazim-Richards an ders over. Hun robbertjes stoer- doenerij werden vorig jaar breed uitgemeten. John Heitinga zei pas nog tegen Cillessen: „Je bent een verschrikkelijke gozer om tegen te spelen, maar ik ben blij dat je bij mij in het team zit." De doelman ziet het als een compliment. Hij kent zijn reputatie dondersgoed. ZATERDAG 16 JANUARI 2016 'Ik speel echt geen toneel' Jasper Cillessen hield dit seizoen in zestien eredivi siewedstrijden acht keer zijn doel schoon, foto Pim Ras Maar moet je per se ruzie zoeken in het veld? Maar die manier van doen weegt dus zwaarder dan je imago? Baal je van het beeld? Jasper Cillessen Misschien omdat het niet leuk is dat mensen negatief over je denken? Maar toen het begin dit seizoen voor de camera weer eens over je straf schoppen ging, reageerde je bozig. Dat heeft ook niet geholpen. Echt? Geloof je in mentale begeleiding? Helpt het je ook bij andere zaken? Hoe kijk je naar je eigen toekomst? Afgelopen zomer werd je naam ge tinkt aan Manchester United. Net als Van der Sar. Die aan het be gin van zijn carrière ook maar geen strafschop pakte. Daar hoor je nu nie mand meer over. Veel mensen storen zich aan je. Zit je imago je in de weg? Dus het is geen toneelspel? Men sen zeggen: hij doet zich stoerder voor dan hij is. door Daniël Dwarswaard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59