r- Erik Ilse 'Straf Boogerd voelt beetje zinloos' Pelikaan Erik Dekker neemt na breuk met Lotto-Jumbo tijd om na te denken SPORT 5 INTERVIEW Voor het eerst in bijna dertig jaar tijd start er volgende week een wielerseizoen zonder Erik Dekker (45). Krb'örgej^ö^- schatten van Noorwegen- Geef Erik Dekker een weg of een weiland met een fi- nishboog en hij is weer dat ventje van acht dat puur voor de lol fietst. Dondert niet hoeveel journalisten er na de fi nish op hem staan te wachten. Of wie zijn tegenstanders zijn. „Frans Maassen heeft wel eens ge zegd: 'Erik, ik snap niet dat jij nog een nummer op doet'. Blijkbaar is dat logica. Als je grote wedstrijden hebt gewonnen, mag je niet meer voor je plezier meefietsen. Maar op woensdagmiddag op de kant hangen, een bordjessprint, of een strandrace rijden. Ik vind het alle maal nog prachtig." Na zijn afscheid van het profpe loton in 2007 haalde hij minstens zoveel plezier uit een bestaan als ploegleider bij Rabobank. Net zo gedreven als de wereld hem leer de kennen als coureur, scheurde hij achter het peloton aan. Het suc ces hing de eerste jaren nog steeds aan zijn kont. „Ik wilde alles doen, overal bij zijn. Haantje de voorste was ik. Maar dat is door de jaren heen wel een tandje minder ge worden", geeft Dekker meteen toe. „Dat kwam vooral ook door externe factoren, zoals mijn schei ding. Zo heb ik als ploegleider de laatste jaren zelf gekozen geen klassiekers en Tour de France meer te doen. De Tour valt in de vakantiemaand en de klassiekers in het weekeinde. Ik heb jaren ge had dat ik eind april pas mijn eer ste vrije weekeinde had. En ik wil de ook mijn twee zonen nog wel eens zien." De wielerheld van weleer trans formeerde tot tweede ploegleider. In de Giro ofVuelta, of in kleinere rondjes in Polen, Maleisië of Au stralië. „Het is niet dat ik minder ben gaan doen of minder fanatiek ben geworden. Maar je kunt je wel afvragen: had ik dan geen am bitie? Ik kan niet ontkennen dat die échte ambitie, die drive, mis schien wel lichtelijk ontbrak. An ders zeg je niet bij voorbaat: laat de Tour maar zitten. Dat past ook helemaal niet bij mij. Of bij top sport. Maar die hectiek van de Tour, het hoefde van mij niet zo. Als ik maar met die renners bezig was. Met het spelletje." Dat is wat hij leuk vindt. Het boeit niet waar. Maar ook niet 180 dagen per jaar. Dat moordende schema is hij na een dienstver band van 23 jaar wel beu. Met zijn vriendin Ilse, die zelf ook nog drie kinderen heeft uit een eerdere re latie, wil hij de wereld verkennen met de camper die naast hun wo ning in het Maasdorp Hedel roest staat te vangen. Dus besloot hij een paar maanden terug al dat hij intern zou aangeven het liefst een derde minder te werken. Een evaluatiegesprek met team directeur Richard Plugge leek daar begin november een goede gele genheid voor. Maar het gesprek was amper begonnen of Dekker wist dat hij helemaal niet meer hoefde terug te komen. „Na ander halve zin was het voor mij duide lijk: dit is klaar. Het is niet dat ik dat helemaal niet had zien aanko men. Maar op het moment zelf was ik toch even in shock." Waarom ploegleider en ploeg uit elkaar gaan? Officieel vanwege een 'verschil van inzicht over de sportieve begeleiding in de toe komst'. „Dat dekt de lading vast aardig. Maar ja, je hebt er uiteinde lijk niks aan." Dekker zegt het met een flauwe glimlach op zijn 'Het is een wedstrijd die ik niet kan winnen. Natuurlijk doet dat pijn, is daar frustratie over' gezicht. „Ik ben op niemand boos. Frustraties heb ik ook niet. Ik heb prachtige jaren gehad. Maar waar om ik precies weg moest? Dat is dus een hele goede vraag. Een vraag die ik mezelf ook nog wel eens stel." Het volledig begrijpen lukt hem niet goed. „Even voor alle dui delijkheid: ik vind mezelf dus wél een goede ploegleider", benadrukt Dekker. „De ervaring die ik heb, ik weet wat een goede renner no dig heeft en wat juist niet. Heb je een goed hotel en de keuze uit 65 soorten muesli nodig om goed te presteren? Daar kijk ik met mijn wielerverstand naar en dat is niet altijd dezelfde visie als die van een ander. Maar dat is toch ook goed binnen een ploeg, dat er dis cussie is? Ik ben geen ja-knikker, maar ik hoop toch dat dat in een topsportorganisatie mag." Dekker: „Natuurlijk, maar weer veel minder dan Joop Zoetemelk. Erik Dekker was jaren lang met Michael Boo gerd de vaandeldrager van het Nederlandse wielrennen. Nu Boo gerd, net begonnen aan een nieuw avontuur als ploegleider van Room pot, alsnog twee jaar ge schorst wordt voor zijn dopinggebruik, voelt Dekker met hem mee. „Ik snap best dat hij ge straft moet worden, maar wat dit drie jaar na zijn biecht nog toe voegt? Ik weet het niet. Zeker omdat Michael voor mijn gevoel ook al publiekelijk is gestraft. Ik had er na zijn bekente nis ook nooit meer bij stilgestaan dat dit er nog aan zat te komen. Puur rationeel snap ik het wel. Michael ook. En toch voelt het nu een beetje zinloos." Ik zie het nut van begeleiding, van training, van vermogensmeters, van hoogtestages. Geen enkele dis cussie. Maar wat ik ook zie is dat het verschil tussen begeleiden en pamperen een heel dun lijntje is. En dat lijntje wilde ik graag bewa ken, omdat ik een groot voorstan der van zelfstandige sporters ben. Natuurlijk waren daar discussies over, maar niet alleen met mij. Misschien riep ik alleen het hardst. En ongenuanceerd. Dat kan. Maar het is onmogelijk dat ik alleen weg moest omdat ik een pain in the ass was." „Ik weet zeker dat er geen lijk in de kast zit. Maar weet je dat ik daarover zelf ook heb zitten na denken. Zit dat er misschien ach ter? Ik ben alle complottheorieën zelf ook wel afgegaan, hoor. Deze zou steek houden, hè? Maar ja, dan hadden ze toch beter kunnen wachten. Hadden ze me op een ge geven moment gewoon op staan de voet kunnen ontslaan. Was ook een stuk goedkoper geweest. Ik was 23 jaar in dienst. Had een doorlopend contract." „Het is een kwestie van accepte ren. Mensen willen mij best gelo ven, maar dan moet ik iets anders zeggen dan de waarheid. Het is een wedstrijd die ik niet kan win nen. Natuurlijk doet dat pijn, is daar frustratie over, maar die laat ik niet meer toe. Vergelijk het maar met beschuldigd worden van vreemdgaan. Bewijs dan maar eens dat het niet klopt..." Het is net als met die breuk met Lotto-Jumbo. Daar kan hij lang over kniezen, maar liever accep teert hij de situatie. „Ik was ooit een goede wielrenner en ik had mijn rijbewijs. Dus ging ik achter dat stuur zitten. Zo ging dat tien jaar geleden nog. Maar puur om dat je een goede wielrenner bent geweest, hoefje nog niet de rest van je leven in die auto plaats te nemen." Voor het eerst in dertig jaar leeft hij met een lege agenda. „Ik heb geen idee wat ik ga doen. Het enige wat ik zeker niet ga doen: weer 180 dagen per jaar weg. Mijn droom is dat ik over twee jaar kan zeggen: die derde november van 2015 was een heel mooi begin van de rest van mijn leven. Ik wil de ambitie terug. Het kan best dat ik straks de weg, waar ik uitkom, weer insla. Maar ik wil wel een paar keer de rotonde rond om te zien wat er nog meer is." Pelikaanbieding al vanaf 599 10-daagse rondreis Battische Staten BAL12 €479p €629p goede reis Meer info! 088 735 45 25 DE MOOISTE REIS MAAKT U MET PELIKAAN Boek nu www.pelikaanreizen.nl/busreizen ZATERDAG 16 JANUARI 2016 'De échte ambitie ontbrak' door Arjan Schouten Erik Dekker heeft nu de tijd om met zijn vriendin Ilse in een camper de wereld te verkennen, foto Koen Verheijden Erik Dekker Stond jij in een ploeg die vooruit wil misschien te veel symbool voor het 'oude wielrennen'? Is Lotto-Jumbo misschien bang dat ze, na alle dopingonthullingen van de laatste jaren, met jou nog een lijk in de kast hebben liggen? Nog steeds zijn er heel veel mensen die niet kunnen bevatten dat jij nooit doping gepakt hebt. Hoe voelt dat? 8-daagse busreis NOO08 Vertrekdata: 27 apr, 18 mei, 1&29 jun, 20 Jul, 10&31 aug, 21 sep 5-daagse busreis Midlands smios Vertrek 10&24 mei, 7&21 jun, 5,19&26jul, 2,9,16&30aug, 13 sepl 10-daagse busreis Hongarije honio Vertrek 6&27 apr, 18 mei, 1&29 jun, 20jul, 10&31 aug, 21 sep, 12 oktl Vertrek27 apr, 18 mei 1&29jun, 13&27jul, 10831 aug, 21 sep, 12 okt I Bezoek zondag 24 januari onze GRATIS infomiddag Ontmoet uw chauffeur en reisadviseurs, Haveneind 2 - Zevenbergen Prijzen per persoon op basis van tweepersoonskamer. Exclusief reserveringskosten en calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57