til A Van 160.000 te verdelen vluchtelingen zijn er pas 272 opgenomen door lidstaten. 4 NIEUWS "f'I Erik Akerboom baas van politie IGZ onderzoekt Aspen Pharma 'IS-leider dood door drone' Opgepakt voor hulp vluchtelingen *Wij zijn niet bang' kV BRUSSEL. Voorzitter Jean-Claude Juncker van de Europese Commis sie is niet van plan nog langer toe te staan dat lidstaten wereldwijd de reputatie van Europa beschadi gen. Dat doen ze volgens hem door ondanks hun welvaart te wei geren een minimaal aantal vluch telingen op te nemen. Juncker vindt het 'onaanvaard baar' dat lidstaten door henzelf goedgekeurde besluiten, zoals de spreiding van vluchtelingen op ba sis van quota, simpelweg niet uit voeren. „Dat geeft een enorm ge loofwaardigheidsprobleem. Als vertegenwoordiger van het rijkste continent ter wereld kan ik dat niet uitleggen aan landen als Liba non en Jordanië, die miljoenen vluchtelingen opvangen." Van de 160.000 vluchtelingen die over Europa moeten worden verdeeld, binnengekomen via Griekenland en Italië, hebben 8 landen er tot nu toe exact 272 op genomen. Nederland voegde er gisteren op de valreep vijftig aan toe door in twee vluchten een groep Eritreeërs uit Italië te laten overkomen. „Bij wijze van experi ment", zoals premier en inmid dels Europees voorzitter Mark Rut- Erik Akerboom is vanaf 1 maart de nieuwe korpschef van de Nationa le Politie. Hij volgt daarmee Ge rard Bouman op. Bouman was sinds 2011 kwartiermaker om de re gionaal georganiseerde politie om te vormen tot de Nationale Politie en sinds 2013 was hij korpschef. Akerboom is nu secretaris-gene raal bij het ministerie van Defen sie en was eerder Nationaal Coör dinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). Bij de politie zelf was hij eerder onder meer baas van de regiopolitie Bra bant-Noord. Bouman lag al enige tijd onder vuur doordat de reorga nisatie van de politie zeer moei zaam verloopt. te al een aantal weken roept. An ders dan andere lidstaten, die de vluchtelingen met veel tamtam binnenhaalden, deed Nederland dat in stilte. Juncker zei gisteren de kritiek op Brussel hartgrondig 'beu' te zijn. „Wij doen genoeg. Het pro bleem zit bij lidstaten die beslui ten niet uitvoeren." Daarmee doelt hij op nogal wat Midden- en Heeft de fabrikant van schildklier medicijn Thyrax Duotab zich wel aan de wet gehouden? De Inspec tie voor de Gezondheidszorg (IGZ) doet daar onderzoek naar, zei minister Edith Schippers van Volksgezondheid gisteren. Fabri kant Aspen Pharma Trading is be zig de productie van het medicijn te verhuizen van Oss naar Duits land. Daardoor kan het zeker een halfjaar geen Thyrax leveren. Ruim 300.000 Nederlanders ge bruiken Thyrax. Vanwege het te kort moeten ze overstappen naar een ander middel. Volgens de apo thekersorganisatie KNMP leidt het dreigende tekort tot een run op de Nederlandse apotheken. Oost-Europese landen, maar hij hekelde zeer specifiek ook Italië, dat dankzij hem meer financiële flexibiliteit kreeg, maar nu wel dwarsligt bij de financiering van vluchtelingenopvang in Turkije. Premier Renzi laat bovendien geen kans voorbijgaan om zowel Brussel als Berlijn onderuit te ha len. Juncker riep Renzi op te stop pen 'met ons op elke straathoek te kritiseren' en zei nadrukkelijk dat de Italiaanse premier ten onrechte claimt dat Italië dankzij hem zijn extra financiële ruimte lijkt te gaan binnenhalen. Juncker: „Daar heb ik voor gezorgd." Hij bekritiseerde ook Duits land, dat dwarsligt bij het 'europe aniseren' van de spaargarantie van een ton voor particuliere spaar ders. 'Het probleem zit bij lidstaten die besluiten niet uitvoeren' De hoogste Commissiebaas zei weinig illusies te hebben over 2016 'dat aan de stoet van proble men die we al hebben, er nog wel een paar zal toevoegen'. Zoals Rut- te en Europees president Tusk waarschuwde hij dat een snelle sluiting van de Europese buiten grenzen van het hoogste belang is. „Anders krijgen we steeds meer controles aan de binnengrenzen." Die schaden de interne markt, de euro en de werkgelegenheid. „Want wat is nog de zin van één munt, als we niet zoals nu vrij door Europa kunnen reizen?" Juncker hekelde verder het Eu ropese leiderschap. „We staan op de schouders van reuzen als Kohl, Mitterrand, Delors (het Duits- Franse trio dat de basis voor zowel de euro als de interne markt leg de, red.). Maar mijn generatie is geen generatie van reuzen. Wij zijn een generatie van zwakke erf genamen die snel vergeten." Over twee urgente problemen toonde de Commissievoorzitter zich redelijk optimistisch. Het overleg met de Britten over een oplossing die hun vertrek uit de Europese samenwerking moet ver ijdelen kan volgende maand al tot resultaten leiden, verwacht hij. En met Polen - aangeklaagd wegens inbreuken op de mediavrijheid en andere Europese grondrechten - moet Brussel zonder sancties tot een vergelijk kunnen komen. Brus sel zette juist deze week met een formele brief de eerste stap naar een oplossing van de Poolse kwes tie onder dreiging van sancties. De aanvoerder van de terreurbewe ging Islamitische Staat in Afghanis tan, Hafis Said, zou door een Ame rikaanse droneaanval zijn gedood. Said zou tegelijk met tien andere IS-strijders om het leven zijn geko men. Een politiewoordvoerder in Nangarhar bevestigt dat donder dagmiddag twee droneaanvallen zijn uitgevoerd, maar kan niet met zekerheid zeggen of Said onder de slachtoffers was. Said is een sleutel figuur van IS in het gebied, die de terreurbeweging de provincie Kho- rasan noemt. Voordat Said zich bij IS voegde, was hij lid van een tali- bangroepering. In juli werd ook al de dood van de IS-leider gemeld, maar dat ontkende IS toen. LESBOS. De Griekse politie heeft donder dag twee Deense en drie Spaanse hulp verleners opgepakt op verdenking van mensensmokkel. De vijf werken op het eiland Lesbos voor de Deense hulpverleningsorga nisatie Team Huma nity. Enkele uren na dat ze een groep van vijftig vluchte lingen van zee naar land hadden gehol pen, werden ze op gepakt. Volgens de Grieken hebben ze geholpen bij illegale immigra tie. Team Humanity zegt dat ze hulp ver leenden aan men sen in nood: hun boot was zinkende en de kustwacht kwam niet. Team Humanity gaat met een boot (die vol gens de NOS mede met steun van Ne derlandse finan ciers is aangeschaft) het water op. In Denemarken is deze week de eerste boete (670 euro) uit gedeeld aan een Deen die vluchtelin gen een lift over de Deens-Duitse grens had gegeven. Justi tie erkende dat de man dat deed uit 'compassie'. „Maar het is illegaal." 3 mw »£?,V gw Juncker hekelt weigerianden door Frans Boogaard Jean-Claude Juncker. foto Olivier Hoslet/EPA DEN HAAG oss Jean-Claude Juncker voorzitter Europese Commissie KABUL JAKARTA. Demonstrerende vrouwen in de Indonesische hoofdstad Jakarta houden bloemen in de lucht en schreeuwen 'Wij zijn niet bang' als protest tegen de bomaanslag van donderdag. Hierbij vielen twee doden en raakte onder anderen Nederlander Johan Kieft zwaargewond, foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4