Bestuurders gee meêstentieds niks om ouwe gebruken In liefdevolle herinnering ZEELAND 13 De ouders van Yvonne Miedema leefden na hun scheiding in andere werelddelen. Ze overleden kort na elkaar. Haar vader was charmant, in nemend en vrolijk, zegt ze. De vrouwen waren gek op hem. En ook zij kon met hem beter opschieten dan met haar moeder, die zich altijd wat gereserveerd en koel opstelde. „Ze zijn allebei geboren in toenmalig Ne- derlands-Indië", vertelt Yvonne Miedema (68). „Tijdens de oorlog zaten zij in Jappen kampen. Het heeft hun karakters gevormd. Al op haar zestiende was moeder van mij in verwachting. Zij moest aan de koningin toestemming vragen om te trouwen. Drie jaar later werd mijn broertje geboren. In Utrecht probeerden mijn ouders een be staan op te bouwen, maar nog voor ik naar de middelbare school ging, liep mijn moe der bij ons weg." Naarmate de jaren verstreken, werd de vrouw die haar het leven had geschonken milder. „Maar wat er ook gebeurde, zij had niets verkeerd gedaan; aan haar lag het niet. Zelfs toen er in 1992 borstkanker bij haar werd ge constateerd, zei ze tegen de domi nee die op ziekenbezoek kwam dat ze nóóit had gerookt, nóóit had gedronken en nóóit was vreemdgegaan - precies de opsomming van wat ik allemaal had gedaan, wat mij dus furieus maakte - en dat zij niet begreep hoe God haar zo kon straffen. 'Maar je hebt wèl je kinderen in de steek gelaten!' schreeuwde ik. Ook dat zat mij nog steeds hoog." Spiritualiteit Toch stelde Yvonne Miedema haar moeder voor om bij haar in Vlissingen te komen wonen. „Spiritualiteit loopt als een rode draad door mijn leven. Mijn grootmoeder van moeders kant, half Chinees en half Ja vaans, was paranormaal begaafd. Die gaven heb ik ook. Dan sta je anders in het leven. Ik probeer altijd ontwikkelingen en moge lijkheden te zien en samenhang te ervaren. Mijn moeder was totaal anders. Tot het mo ment dat zij bij mij introk - toen ging zij er meer voor openstaan. Ze liet haar borst am puteren, wilde van chemo's en bestralingen niets weten, en sindsdien mocht ik haar wel dagelijks magnetiseren. Ze zou nog maar een halfjaar te leven hebben, voor spelde de oncoloog, maar het werden er ruim drie." Moeder en dochter leerden elkaar waar deren. „Zij zag hoe goed mijn brasserie hier in het centrum liep en sprong wel eens in; glazen spoelen, wat opruimen, en had het dan tussen de stamgasten naar haar zin. Ook maakte zij mee dat mijn drie kinderen en pleegkinderen floreerden, hoeveel men sen ik kende. Zij stelde niet alleen haar beeld bij, maar bloeide op." Haar vader was boekhouder en had een eigen adminstratiekantoor. Na zijn pen sioen repatrieerde hij naar Indonesië en leefde daar met zijn vierde vrouw. „Al die jaren is hij moeders belastingzaken blijven doen. Ze waren geen vrienden, maar ble ven wel van elkaar op de hoogte. Mijn band met hem was sterk. We lijken op elkaar." In de zomer van 1995 belde Yvonne Mie dema haar vader. Er waren uitzaaiingen naar moeders lever en botten; als hij de moeder van zijn kinderen nog wilde zien, moest hij niet lang meer wachten. Onmid dellijk kwam hij een paar weken naar Ne derland. „De foto van ons drieën is gemaakt in au gustus, tijdens het eerste mosselfestival. We hebben mooie gesprekken gevoerd met z'n drieën, en zij ook met elkaar." Droom Niet lang nadat haar vader was vertrokken, vertelde haar moeder dat zij 's nachts zo'n bijzondere droom had gehad: „Er was een hand die wenkte, zei ze, en een stem die haar vroeg mee te komen." Later die dag be reikte hen het telefoontje dat haar vader aan een maagbloeding was overleden. „Mijn man en oudste zoon reisden naar In donesië voor de crematie. Ik bleef bij moe der. In een plastic zakje in hun broekzak smokkelden zij voor mij wat stukjes van va ders schedel mee. Die heb ik nu hier in een schaaltje op mijn huisaltaar. En toen moe der van hen hoorde hoe mooi de ceremonie was verlopen, kon ook zij sterven." Daarna braken er taaie jaren aan, geeft Miedema toe. Er gebeurde veel tegelijk. „Ik ben gescheiden, verliet de horeca. Het leek of mijn leven stagneerde; mijn roots waren verdwenen en mijn toekomst ook. Onge merkt raakte ik in een depressie. Dagenlang zat ik onder een dekentje op de bank. Gor dijnen dicht, stekker uit de telefoon, bel af. Mijn hond liet ik alleen 's nachts uit, als ik niemand zou tegenkomen." „Pas toen mijn kinderen de huisarts in schakelden die mij Prozac voorschreef, kon ik via gesprekken met een boedhistische healer weer verder. En tot aan mijn eerste hartinfarct, tien jaar geleden, heb ik bij Stichting Arduin gewerkt." Zij wil zich nog graag inzetten voor de maatschappij, zegt ze. Er is veel eenzaam heid in de wereld. „Ook in Zeeland. Zelfs hier in de buurt, in Vlissingen. En niet al leen onder alleenwonende ouderen. Ik wil graag iets opzetten waar mensen zich wel kom voelen, elkaar kunnen ontmoeten voor een gesprek, een kopje koffie of samen eten. Als je oprecht aandachtig bent, on danks alle verschillen, leer je elkaar kennen en kun je veel voor elkaar betekenen." Streektaal TIs mien op'evaole dat 'r te- henwoordig eêl makkelijk van 'n traditie esproken 'oort. Ze gae wat vö de twidde keer orhaniseere in dan ka je a leze dat 't 'n traditie is. Onzin netuurlijk. Ma misschien komt 't wè daedü dat ze net zó makkelijk 'n traditie ofschaffe. In dat is somtieds ok best te behriepen. 't Was vroeher eêl gewoon, as t'r eêne overleeje was, dat de boo wier edae. De we- te, zeie ze ok wè. Dan stieng de brienger van 't nieuws mit 'n oahen oed op bie joe op de stoepe in dee z'n prevelement je over de gesturvene. 't Is gebeurd, dat 'r achter de deure 'n 'ond behon te blaffen in de bode zei: „Jie za nie wete wie of t'r dood is." Ie liep gauw dü. Zukke gebruken bin terecht of eschaft, me doe 't noe mit 'n kaer- te. M'n netuurlijk ok gin durps- omroeper mï. De waereld is zó ver anderd. As t'r bie ons op 't durp nog 'n behraefenisse is vanuut de kaarke motte m'n 'n aandje loape nae 't kaark'of. Dienk ma nie, dat 'r nog vee stille gae stae as de stoet ver- bie komt. 't Is dat 't nie aors kan, anders zouwe de auto's gewoon dürieje. Bie ons op Renisse m'n mis schien nog eêne traditie: de strao- vierieng. Acht weken vó de paese rieje ze nae 't strand om mit de paeren 'n klein stikje dü 't waeter te loapen. Kiek, dat feêst is a eêuwen oud. 't Is 'n dag lank feêst in dat ouwe m'n zó. Carneval duur drie daehen, wulder doe 't op eênen dag, want ons bluve zu- nihe Zeêuwen. 'n Aor gebruuk was mit de kaar misse. Bie ons stae midden op 't durp de Jacobuskaarke in de kaar misse was aoltied in de buurte van 25 juli, de naemdag van Jaco bus. Op maendag om tien ure wier de klokke van de toren eluud in kon de 'Renissese mart' behin- ne. Drie daehen. Die gebruken bin dü de gemeênte de nikke om'ed- raoid. De kaarmisse duur noe 'n eêle weke in op de 25ste juli oor agheêl nie mï gelet. Jao, as 't de gemeênte goed uutkomt taaie tra dities eêmae nie. 'n Paer jaer elee ze geper- beerd in Zurrikzeê de beiaardier weg te bezunihen. Dat is ze mooi nie elukt in je kan aalke donderdagochen 'n concert op 't carillon meemaeke. Ze noeme dat noe ma 'n verbeterienge van 't 'toeristisch product'. Je mot as gemeênte noe eêmae verantwoor- dieng oflaahe van je uuthaeven, Ik dienke dat 'r overa in de dur- pen in steden wè 'n traditie te vin den is. Riengsteke bevobbeld. Dae motte m'n toch 'n bitje zunig op weze. De burhers motte ulder be stuurders goed in de gaten ouwe, want meêstentieds gee die niks om die ouwe gebruken. De centen bin't belangriekste. Gelokkig m'n in Zeêland nog wè de Stich- tieng Cultureel Erfgoed Zeêland. ZATERDAG 16 JANUARI 2016 Een hand die wenkte In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. door Jacoline Vlaander Yvonne Miedema (midden) met haar ouders. Hebt u ook mooie herinneringen aan een dierba re, die is overleden? En is er een datum die daar om speciaal voor u is? We willen uw verhaal graag delen in onze rubriek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118-434003, chefnieuws@pzc.nl door Henk Blom Beluister de gesproken rubriek op www.pzc.nl/streektaal Amalia Adelaide Landini: 23 juli 1930 - 26 oktober 1995 Dirk Emile Miedema: 10 september 1925 - 19 oktober 1995

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45