Zuinige woning? Kachel omhoog Cliënt van zorginstelling zou zich hebben verzet bij aanhouding Spanje Portugal NIEUWS 3 Schijndelaar lag na arrestatie drie dagen in coma. Het OM verdenkt zes agenten van veroorzaken zwaar lichamelijk letsel. DEN BOSCH. Na opsluiting in een cel van het Bossche politiebureau bleek dat de op de grond liggende man een hartstilstand had. De agenten wisten de 48-jarige man uit Schijndel te reanimeren, waar na een ambulance hem met spoed naar het Jeroen Bosch Zie kenhuis bracht. Daar kwam hij gisteren, drie dagen na zijn arres tatie, uit coma. Tijdens de aanhouding en het vervoer naar het politiebureau heeft de man zich volgens het Openbaar Ministerie 'meerdere keren hevig verzet, waardoor er meerdere agenten nodig waren om hem in bedwang te houden.' Het incident gebeurde dins dag, maar het Openbaar Ministe rie (OM) deed gisteren een pers bericht de deur uit. De zaak ligt gevoelig na de dood van Mitch Henriquez die afgelopen zomer door te hardhandig optreden van de Haagse politie overleed. Het OM schrijft dat de man werd aangehouden, omdat hij 'agressief gedrag vertoonde rich ting zorgverleners van een woon voorziening'. Daarbij gaat het om een vestiging van zorginstelling Smart-Coach in de Bossche wijk Kruiskamp. Smart-Coach bege leidt mensen met een verstande lijke beperking of psychiatrische stoornis bij hun terugkeer in de samenleving. De directeur van de Bossche in stelling bevestigt dat het om een van de cliënten gaat, maar wil ver- De zaak ligt gevoelig na de dood van Mitch Henriquez die stierf na hardhandig optreden van de Haagse politie. der geen commentaar geven. Op verzoek van justitie is de rijksrecherche na het incident be gonnen met een onderzoek. De politieleiding twijfelt niet over de vraag of de agenten juist ge handeld hebben en heeft de rijks recherche ingeschakeld vanwege het feit dat de Schijndelaar na zijn aanhouding in coma raakte. Het Openbaar Ministerie ziet vol doende aanleiding in de gebeurte nissen om de agenten als verdach te aan te merken. Behalve de zes agenten die de rijksrecherche hoort als verdach ten zijn nog enkele andere agen ten bij het onderzoek betrokken als getuige. De rijksrecherche moet helder zien te krijgen of er een verband is tussen de hartstil stand van de man en het poli- tie-optreden. Liefst eenderde van de bereikte be sparing wordt zo tenietgedaan, blijkt uit onderzoek van econoom Erdal Aydin. Hij promoveerde er deze week op aan de Universiteit van Tilburg. Voor de duidelijkheid: energie besparende maatregelen hebben zeker veel zin. Alleen zetten de meeste mensen bij het zien van hun lagere energienota de verwar ming vervolgens een graadje war mer, douchen ze langer of houden ze de verlichting langer aan. Dit 'rebound-effect' doet zich het meest voor bij huurders, die maandelijks immers een vast be drag aan gas en elektra betalen. „Huiseigenaren zijn beduidend zuiniger dan huurders", zegt Ay din. „Zij gaan 26,7 procent meer stroom en gas verbruiken, bij huurders is dit 41,3 procent." Het rebound-effect blijkt bij lage inko mens groter dan bij hoge. De onderzoeker keek specifiek naar twee maatregelen: het ver plichte energielabel voor huishou delijke apparaten en de strengere isolatievoorschriften van nieuw bouwwoningen. Aydin bestudeer de Europese gegevens over ener gieverbruik en besparende maatre gelen tussen 1980 en 2009. Om het terugvaleffect te kunnen becij feren maakte hij gebruik van de gegevens van liefst een half mil joen woningen in ons land. Aydins proefschrift levert meer inzichten op: zo wisselen consu menten oude technologie niet zonder meer in voor zuinigere technologie. „Consumenten kie zen nog geregeld voor goedkope apparaten die energie slurpen, ten koste van zuinige apparaten die iets duurder zijn in aanschaf, maar goedkoper in gebruik." De wereld is Kras Rondreizen Korting tot 70 p.p ZATERDAG 16 JANUARI 2016 door David Bremmer In coma na arrestatie, zes agenten verdacht door Mare Brink en René van der Lee TILBURG. Energiebesparende maat regelen blijken lang niet zo effec tief als gedacht. Veel mensen zien het isoleren van hun huis, aanbren gen van dubbele ruiten of zuinige verlichting als een vrijbrief om meer stroom en gas te verstoken. De zorginstelling in Den Bosch waar de arrestant werd aangehouden, foto Mare Bolsius 8 dagen v.a. Ontdek de hoogtepunten van Spanje en Portugal. Onze reizen zijn inclusief vliegreis, hotels, ontbijt, excursies en Nederlandssprekende reisleiding. Karakteristiek Andalusië Alle hoogtepunten metSevilla, Granada incl. jf Alhambra, de Mezquita in Córdoba en méér! Klantbeoordeling 8,6: "Onvergetelijke reis" Zie: Kras.nl/35682 Pf/i Parels van Portugal KEKEES9 Talloze hoogtepunten zoals Porto, Braga, a Coimbra, vissersplaatsjes, Évora en Lissabon. HHHjU Klantbeoordeling 8,2: "Een echte parel" Zie: Kras.nl/35623 1 Noord-Portugal en Spaans Galicië inn Verrassende 2-landenreis met o.a. Porto, KIbÉhM Santiago de Compostela en Spaans Galicië. Klantbeoordeling 8,0: "Memorabele reis" VA* 1*1 Zie: Kras.nl/38641 Grand Tour Andalusië REE5IT99 Complete rondreis met o.a. entree Alhambra, É|M witte dorpjes, heerlijke keuken en vrije dagen. HHHN Klantbeoordeling 8,6: "Een fascinerende reis" Zie: Kras.nl/grandtourandalusie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3