Zonder nieuwe masten geen windpark op zee Hulp bij overstap van mbo naar hbo Staten hekelen het hiep-hiep-hoera in de evaluatie van de Touretappe c£in ZEELAND 5 Samen met Sandra van Weyen- berg van het ministerie van Econo mische Zaken gaf hij daar een pre sentatie van het plan voor de aan leg van een nieuw 380 kV-hoog- spanningstracé. Alle Statenfracties willen die hoogspanningslijn on dergronds aanleggen, omdat ze niet willen dat het landschap wordt aangetast door zestig meter hoge masten. Bovendien vrezen ze stralingsrisico's voor de omwo nenden. Ondergrondse aanleg is onmo gelijk, betoogden Van Jole en van Weyenberg. De Zeeuwse Milieufe deratie opperde deze week dat vanaf het nieuwe windpark op zee een kabel kan worden gelegd naar Rilland, zodat het tracé tus- Bij nader inzien In het artikel over een strop voor de mosselsector door de oesterboorder is door een misverstand een verve lende fout geslopen. De Japanse roof- slak is nog niet op het Wad gesigna leerd. De mosselkwekers zijn juist met het transport van mosselen van uit Zeeland naar de Waddenzee ge- sen Borssele en Rilland niet hoeft te worden aangelegd. Volgens Van Jole zou de lengte van de kabel dan zo lang worden, dat het risico op uitval te groot wordt. „Dat is voor Tennet niet aanvaardbaar." Een ondergrondse kabel met ge lijkstroom in plaats van wissel stroom, is volgens hem geen alter natief. Van Weyenberg had al uit gelegd dat daarvoor op zee en bij Rilland grote, dure stations moe ten worden gebouwd om de stroom om te zetten, maar Tennet heeft ook een verplichting om van af Borssele een grootschalige ener gieproductie af te kunnen voeren. Daarbij komt nog het probleem van het onderhoud. Dat begint vol gens Van Weyenberg 'nijpend' te worden. Onderhoud is nu niet mo gelijk, zonder dat de huidige aan bieders, zoals de kerncentrale, tij delijk worden afgekoppeld. Dat kost handenvol geld. Ook daar voor is dus een nieuwe hoogspan ningslijn nodig. De Staten zijn niet overtuigd, maar het is uiteindelijk het minis terie dat over de aanleg beslist. stopt om dit te voorkomen. Dat ge beurde nadat op de Oosterschelde kleine aantallen oesterboorders ge vonden zijn aan de rand van enkele mosselpercelen. De exoot zorgt voor veel sterfte onder oesters, maar ook mosselen kunnen ten prooi vallen aan de roofslak. VLISSINGEN. De HZ in Vlissingen en mbo-school Scalda zetten een speciaal programma op voor stu denten die de overstap willen ma ken van het mbo naar het hbo. De Zeeuwse onderwijsinstel lingen doen dat samen met vijf tien andere roc's en hogescholen in Brabant en Limburg. Mbo'ers kunnen vanaf het studiejaar 2017-2018 een keuzeprogramma volgen, dat hen voorbereidt op een hbo-studie. Ze kunnen op die manier al vooraf ervaren wat er van ze ge vraagd wordt in het hbo: meer theorie, hoger studietempo, meer eigen initiatief en zelfstandig wer ken. Ook leren ze om in project groepen te werken. De hogescho len en roc's beginnen volgend studiejaar met de ontwikkeling van het programma. Ruim baan voor onze nieuwe medewerkers ERVAREN SCHADE CALCULATOR LEERLING SCHADE CALCULATOR holding De kritiek spitste zich vooral toe op het aantal toeschouwers dat die dag in Zeeland langs de route zou hebben gestaan. Tus sen de 135.000 en 175.000, aldus de evaluatie die is gemaakt door het Kenniscentrum Kusttoeris me. Donderdag presenteerde Om roep Zeeland een onderzoek waarin overtuigend werd aange geven dat het er niet meer dan 55.000 kunnen zijn geweest. De Statenleden overtroefden elkaar gisteren in de manier waar op ze het rapport diskwalificeer den. „Als we het onderzoek moe ten geloven waren er 31.000 Mid delburgers langs de route", smaal de Roland de Wit. „Dat is ieder een behalve de kinderen en gele tourkoorts heeft geen zicht meer op de feiten", spotte Kees van den Berge (SGP). Ton Veraart (D66) vroeg zich af of er doping in het spel was. „We moeten de gene die dit onderzocht heeft even laten controleren, want ge heel nuchter kun je niet tot deze conclusies komen." Voor PW, PvdA, VVD en CDA bleef overeind staan dat de Touretappe enorm goed is ge weest voor de promotie van Zee land, maar Jeffrey Oudeman (CDA) vreesde wel dat door de 'gemakkelijke cijfers' een 'naar ge voel gaat overheersen'. Volgens gedeputeerde Ben de Reu (PvdA) heeft de Touretappe de internationale bekendheid van Zeeland inderdaad vergroot. Hij zei dat de provincie zich voor de toeschouwersaantallen heeft gebaseerd op tourorganisatie AS O die zelfs uitging van 200.000 toeschouwers. Hij beloof de de Staten een berekening van de opbrengst met 50.000 toe schouwers. „Dan hebben we er nog steeds niks aan verloren." ouden van dagen. Dat kan niet." Ronald Viergever van de SP had het over 'Noord-Koreaanse percentages'. „Een hoog hiep- hiep-hoera-gehalte." Dorith van Ewijk (GroenLinks) gebruikte een zelfde soort beeldspraak: „Joe- piedepoepie en hieperdepiep." Francois Babijn (Partij voor Zee land) noemde het rapport 'boter zacht'. „Wie bevangen is door de 'We moeten de onderzoeker laten controleren op doping' ZATERDAG 16 JANUARI 2016 door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. Zonder een nieuwe bovengrondse hoogspanningslei ding van Borssele naar Rilland kan er geen windpark op zee worden aangelegd. Dat zei projectleider Jos van Jole van Tennet gisteren in de Statencommissie Ruimte. Kom samenwerken met onze 95 collega's in de modernste scha- deherstelbedrijven van Zuidwest Nederland! Schade herstellen is voor ons meer dan alleen vakkundig (onzichtbaar) verwerken van blikschade. Onder de Baarends Schadeholding vallen 6 toonaangevende schadeher- stelbedrijven in Zeeland, West-Brabant. Alle bedrijven opereren grotendeels zelfstandig, alleen de backoffice wordt vanuit het hoofdkantoor in Goes uit gevoerd. Wij zoeken op korte termijn een: Ben jij die allround calculator die in staat is om op drukke momenten op de verschillende vestigingen bij te springen? Ben je bovendien nauwkeurig, ac curaat en kun je zelfstandig werken? Stuur dan je schriftelijke sollicitatie aan: Baarends Autoschadeholding, t.a.v. Personeelszaken, Postbus 265, 4460 AR Goes of mail naar: pz@baarends.nl. Acquisitie naar aanleiding van deze advertentie wordt niet op prijs gesteld! {jaMM&i dat &nA- ut&ih (m^ckttaan, U! www.autoschadeteam.nl door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. Provinciale Staten hebben gisteren gehakt gemaakt van het evaluatierapport dat het dagelijks provinciebestuur heeft la ten opstellen over de aankomst van de Tour de France, op 5 juli 2015 op Neeltje Jans. Ton Veraart, D66 receptie Bergen op Zoom - Borssele - Goes - Nieuwe-Tonge - Roosendaal - Steenbergen - Terneuzen - Vlissingen - Yerseke - IJzendijke - Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37