Itoee heel erg natte dagen Joop Seijbel wint Eindejaarsquiz Glijbaan dit voorjaar klaar voor gebruik Drie ton zware zeeboei slaat los en strandt bij Westkapelle 4 ZEELAND Boei Kaloo raakte door de harde wind en hoge golfslag op drift en belandde uiteindelijk op het basalt van de zeedijk. VLISSINGEN. De afgelopen twee da gen waren uitzonderlijk nat in Zeeland. Op sommige plaatsen viel zo'n 65 millimeter regen, meldt Weeronline. Die hoeveel heid valt normaal gesproken in de hele maand januari. In Kapellebrug en 's-Heeren- hoek viel donderdag de meeste regen: respectievelijk 37 en 36 millimeter. In Vrouwenpolder en Rilland viel 25 millimeter. Burgh-Haamstede en Anna-Jaco- bapolder waren met 15 millime ter minder nat. Gisteren kwam daar op veel plaatsen nog twin tig tot veertig millimeter bij. De eerste helft van januari was sowieso al heel nat. In grote delen van de provincie viel al honderd millimeter regen, op sommige plekken zelfs 130 milli meter, twee keer zo veel als in een normale januarimaand. Zeeland kreeg - samen met Zuid-Holland - de meeste regen te verduren. „Dat is niet gebrui kelijk", weet meteoroloog Jaco van Wezel van Weeronline. „De Veluwe en Drenthe zijn normaal gesproken de natste gebieden in januari." In Groningen was het droger dan in Zeeland: daar viel tot nu toe 30 millimeter neer slag. Van Wezel vermoedt dat de warme decembermaand de oor zaak is van de natte maand. „De Noordzee is warmer. Daardoor valt meer neerslag." VLISSINGEN. De soap rondom de glijbaan aan het Nolleplein in Vlis- singen loopt ten einde. Bouwbe drijf Joziasse en Van Belzen Staal bouw zorgen er volgende maand voor dat de glijbaan, na keuring door een erkend certificatiebedrijf, vanaf maart veilig kan worden ge bruikt. Kinderen kunnen dan vanaf het pleintje in één keer (bijna) het Bad- strand op glijden. Dat konden ze vo rige zomer ook even. Maar na wel geteld één uur was de pret over, omdat diverse kleine kinderen zich bezeerden nadat ze veel te hard de tunnel van de glijbaan uitvlogen. De glijbaan was bedoeld als speel- element op het pleintje dat ont stond op de kruising van Boulevard Evertsen en het Nollehoofd na sloop van een voormalig frietkot. De gemeenteraad had moeite met uitgaven voor inrichting van het pleintje en wilde niet betalen voor de glijbaan. Bijdragen van Europa en de provincie bekostigden de glij baanslurf. Afwerking van de baan werd voor rekening genomen door Bouwbedrijf Joziasse, Van Belzen Staalbouw en Stichting Moerman Promotie Vlissingen. Nu keuringsinstantie TÜV heeft aangegeven wat er moet gebeuren, gaan de bouwers weer aan de slag. Van Belzen maakt een kap onder aan de glijbaan en een beugel aan de bovenkant die moeten voorko men dat mensen op het speeltoe stel klimmen. Om aan de veiligheid seisen te voldoen, legt Joziasse op de matten onderaan de baan rubbe ren tegels. Ook worden bovenaan twee hendels om aan vast te hou den geplaatst. De boei Kaloo ligt deels ontman teld halverwege de basalten dijk tussen Westka pelle en Dom burg. Onderaan de dijk liggen verspreid, meters verder, de ge wichten en het boeilicht. De kunststof zeeboei sloeg los door de harde wind en raakte op drift. Het gevaarte strandde uit eindelijk op de zeedijk. De boei markeert de vaargeul. Met een cameraatje in de hand en de kop in de snoeiharde wind fotografeert Peter Kaljouw de rood-witte boei. Hij steekt maar schrieltjes af tegen het grote ding. Kaljouw is machinist op de boeienlegger Frans Naerebout, een betonningsvaartuig van de Nederlandse Kustwacht. De Nae rebout is op dit moment overi gens bezig met een aangevaren groene boei nabij Vlissingen. De Middelburger is nu niet in dienst. „Maar ja, ik kan het niet la ten hè", grinnikt hij. Met z'n muts stevig over het hoofd ge trokken en de jas hooggesloten trotseert hij de wind. „Ik kwam hier toevallig langs. Het is altijd handig om zo de schade in beeld te brengen", ver telt hij terwijl hij foto's maakt van de met zeepokken bedekte onderkant van het gestrande ba ken. „Het is een tien kuub'r met een gewicht van drie ton en me ter of zes hoog", schudt hij wat feitjes uit zijn mouw. „Bij hoogwater is de boei op het strand terecht gekomen. Je kan zien dat-ie eerst over het zand is gestuiterd. Toen zijn de onderdelen eruit geslagen. Hij is uiteindelijk hier op het basalt ge strand. Schepen hebben natuur lijk hun navigatieapparatuur. De boei is een hulpmiddel. Deze markeert het Oostgat, een smalle diepe vaargeul." Rijkswaterstaat haalde het ge vaarte in de loop van de dag weg met een shovel. De boei is overge bracht naar het tonnenmagazijn in Vlissingen. Het baken wordt maandag weer teruggeplaatst door de Frans Naerebout. Seijbel maakte de quiz binnen twee dagen nadat de oudejaars krant bij hem op de mat viel. Hij moet eerlijk bekennen dat hij niet alle antwoorden wist: „Ik ben dan wel een echte Zeeuw, die het nieuws op de voet volgt, maar soms twijfelde ik wel." De echte hersenkrakers zocht hij op internet op. 365 dagen per jaar is hij zo'n tweeënhalf uur per dag met het nieuws bezig. Daarvan kijkt hij 'Ze zorgt zo goed voor me, als verrassing mag ze van mij een paar dagen weg of een sieraad uitzoeken' één uur de journaals van Omroep Zeeland en RTL. Nog eens 1,5 uur leest Seijbel (uiteraard) de PZC, Ons Eiland en de Regiokrant. Dit doet hij met de papieren uitga- ves, maar ook op internet. Daarnaast checkt hij dagelijks de websites van het AD en de Te legraaf. Het belangrijkste voor hem zijn het Zeeuwse- en het voetbalnieuws. Seijbel vult vaak puzzels in. Wekelijks stuurt hij zo'n drie tot vier oplossingen van quizzen en raadsels in, bijvoorbeeld die van de Regiokrant en Autoweek. Hij heeft nog maar één keer eerder iets gewonnen met zijn deelna me. Wat hij met het prijzengeld gaat doen, weet hij al: zijn vrien din eens goed verwennen. Seijbel was ernstig ziek en is herstellen de: „Ze zorgt zo goed voor me, als verrassing mag ze van mij een paar dagen weg of een sieraad uit zoeken." De Zierikzeeënaar had de win nende zin 'Het is een race tegen de wind geworden' niet als enige goed. De eerste, tweede en derde plaats zijn bepaald door een lo ting. Honderden mensen hadden de juiste oplossing. Er waren in totaal 1066 inzendingen. De tweede prijs (100 euro) is gewonnen door Lies de Visser (72) uit Kapelle. Zij denkt dat ze zichzelf eens gaat verwennen, of haar prijs toevoegt aan het vakan tiegeld. Jaap Manhave (70) uit Terneu- zen won de derde prijs (50 euro). Hij besteedt zijn prijzengeld aan een nieuw fototoestel voor zijn vrouw. 'Die boei is over het zand gestuiterd' door Annemarie Zevenbergen Peter Kaljouw bij de aangespoel de boei tussen Westkapelle en Dom burg. foto Lex de Meester UI <"U' bh*' door Marjoleine Kramer VLISSINGEN. Joop Seijbel (52) uit Zierikzee is zo blij als een kind. Tot voor kort won hij namelijk nooit wat, nu gaat hij met de hoofdprijs van de PZC Eindejaars quiz (200 euro) aan de haal. Joop Seijbel (52) uit Zierikzee wint de PZC Eindejaarsquiz. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36