r* Kunst voor modale mens 28 CULTUUR SHOW Een nieuw seizoen van M; brengt de gemoederen in beweging. Dirigenten van naam zijn niet onder de indruk van hoe hun vak in beeld wordt gebracht. „Maar je hoort er klassieke muziek. Dat is al iets", klinkt het zalvend. Portret van Henny Orri Export muziek blijft stijgen 'Blanke Oscars teleurstellend' Jan Smit scoort in Duitse hitlijst v Je mag hem een trotse conser vator noemen. Franz Kaiser van het Gemeentemuseum Den Haag wist wel dat een retrospectief over Karei Ap pel 'iets zou losmaken'. Maar dat de reacties zo unaniem positief en massaal zouden zijn, is voor de kenner van leven en werk van Appel een 'enorme verrassing.' Vanaf vandaag zijn 67 schilde rijen, 12 beelden en ruim 60 teke ningen te bewonderen. Er is werk uit de eigen museale collec tie te zien (de artiest schonk het Haags Gemeentemuseum in het verleden veel tekeningen), maar er zijn ook stukken in bruikleen zoals het portret van jazzmusicus Count Basie dat uit Arizona is overgevlogen. „We zijn daarmee groter en completer dan de expo sities die in Washington, Parijs en München worden gehouden." Kaiser, Duitser van origine, wil breken met het cliché dat vooral in Nederland rond het werk van Appel ontstond toen de kunstenaar zich begin jaren zes tig liet ontvallen: 'Ik rotzooi maar wat an.' Daarmee was volgens ve len het bewijs geleverd dat de Amsterdammer, die soms als een bezetene klodders verf tegen doe ken kwakte, een loopje nam met de heersende opvattingen dat kunst verheven diende te zijn. In die tijd, de jaren zestig en zeventig, moet ook de hardnek kigste dooddoener zijn geboren van puristen die niets op hadden met moderne, expressionistische kunst: 'Dat kan ik ook.Alleen: ze deden het niet. Karei Appel, zoon van een kapper en voorbes temd de zaak van zijn vader over te nemen, werd er wereldbe roemd mee. Bovenal ook geliefd. Vooral bij de modale mens, die zijn spontane aanpak en het dik wijls uiterst kleurige resultaat kon waarderen. Zonder dat hij ook maar iets ontheiligde, toonde de uiterst productieve Appel dat er niets sacraals aan beeldende kunst behoeft te zijn. Kaiser: „Ik heb als niet-Neder- lander nooit een vooroordeel te gen Appel gehad. Hij is zonder meer de belangrijkste Nederland se kunstenaar uit de tweede helft van de 20ste eeuw. In het buiten land wordt hij in één adem ge noemd met grote landgenoten als Rembrandt, Vermeer, Van Gogh en Mondriaan." De Stadsschouwburg Haarlem krijgt een bronzen portret van ac trice Henny Orri (1925). Haar kleinzoon, acteur Matteo van der Grijn, onthult het kunstwerk maandag samen met zijn groot moeder. De sculptuur is ge maakt door beeldhouwster Yvonne Zeylstra. Orri heeft een lange artistieke band met de schouwburg. Van i960 tot 1970 speelde ze bij Toneelgroep Cen trum (een van de voorlopers van Toneelgroep Amsterdam), waar voor het Haarlemse theater een vaste speelplek was. Naast To neelgroep Centrum speelde Orri onder meer bij het Rotterdams Toneel en Toneelgroep Theater. Nederlandse muzikanten ver dienden in 2014 ruim 186,6 mil joen euro in het buitenland. Een stijging van 17,5 procent in verge lijking met een jaar eerder. Sinds het eerste onderzoek naar de ex portwaarde van Hollandse mu ziek in 2004 neemt het over de grens bij elkaar gespeelde bedrag elk jaar toe. De laatste vijfjaar is de waarde verdrievoudigd, voor al dankzij het succes van Neder landse dj's. Ongeveer 75 procent van de omzet komt voor reke ning van de dance. André Rieu blijft koploper in de categorie po- pulair-klassiek. Ook Birth of Joy, Rapalje en Within Temptation doen het internationaal goed. In Amerika is kritisch gerea geerd op het gebrek aan Oscarno minaties voor gekleurde filmma kers. Volgens Cheryl Boone Isaacs, de eerste Afro- Amerikaanse voorzitter van de Academy die jaarlijks de filmprij zen uitreikt, gaan de pogingen van de Academy meer divers te worden te langzaam. „We moe ten de boel versnellen." Eén van de producenten van de award- show, Reginald Hudlin, denkt er hetzelfde over. „Ik vond dat er een buitengewone hoeveelheid Oscarwaardig werk van donkere artiesten was en ze zijn allemaal over het hoofd gezien. Dat is te leurstellend." Jan Smit doet met zijn nieuwe band KIUBBB3 goede zaken in Duitsland. Het album van de band, die naast Smit bestaat uit de Duitse presentator Florian Sil- bereisen en de Belgische zanger Christoff, komt op nummer ze ven binnen in de Duitse album- lijst. De eerste single van het al bum, Du schaffst das schon, kwam op nummer 1 binnen in de Duitse iTunes-schlagerlijst. Afgelopen week gaf de band een reeks optredens in Duitsland. Op de Smago Awards in Berlijn kreeg KIUBBB3 een Schlager Award. Smits deelname aan de band was een grote wens van diens manager Jaap Buijs. Dirigenten kritisch op aanpak van tv-show 'Maestro' door Arno Celder Het Gemeentemuseum Den Haag eert vanaf vandaag de grote Ne derlandse kunstenaar Karei Appel (1921-2006) met een over zichtstentoonstelling. Die is vol gens het museum de grootste en compleetste tijdens de mondiale herdenking van zijn sterfdag tien jaar geleden. New York, 1966: Karei Appel in zijn hij ooit zelf. foto Hollandse Hoogte atelier. 'Ik rotzooi maar wat an', zei Expositie Karei Appel Retrospectief. Te zien: t/m 16/5 in Gemeentemuseum Den Haag. www.gemeentemuseum.nl TONEEL NEDERLAND FILM MUZIEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28